Dnes Pondělí - zatazeno 1°C
Zítra Úterý - snih 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Slovanská epopej by se mohla stěhovat z Prahy do Moravského Krumlova za čtvrt roku, jedná se o smlouvě
Pohled na Moravský Krumlov, v pozadí je zámek. Foto: Bořivoj Ziegler / Facebook

Slovanská epopej by se mohla stěhovat z Prahy do Moravského Krumlova za čtvrt roku, jedná se o smlouvě

Vedení hlavního města začalo projednávat s radnicí v Moravském Krumlově přesné znění smlouvy na výpůjčku Slovanské epopeje Alfonse Muchy na tamní zámek. Města mají zatím uzavřenu předběžnou dohodu. Plátna by se mohla přestěhovat zhruba za tři měsíce. ČTK to včera řekla pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Plátna Praha zapůjčí na pět let.

Následně by mohla být Slovanská epopje dočasně umístěna v paláci Savarin budovaném na Václavském náměstí. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Plátna jsou nyní v depozitáři.

„Společně jsme začali připravovat finální verzi smlouvy o výpůjčce. Dosud platila pouze smlouva o smlouvě budoucí, kterou schválilo pražské zastupitelstvo," řekla Třeštíková.

Podmínkou výpůjčky byla oprava zámku v Moravském Krumlově, kterou radnice provedla. „Nyní běží testovací provoz a podle vyjádření pana starosty (Tomáše) Třetiny, by mohla být plátna stěhována zhruba v dubnu letošního roku," řekla Třeštíková.

Po návratu budou plátna možná vystavená v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí. Hlavní město již jedná s investorem, firmou Crestyl. Obrazy by tam byly 25 let, než by pro ně Praha postavila vlastní prostory.

Cílem je zabránit, aby se opět ocitly v depozitáři. Podle Třeštíkové na tomto postupu panuje mezi zástupci jednotlivých stran v zastupitelstvu shoda. „Bylo by to stabilní řešení, které má podporu napříč stranami," řekla.

Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě vnuka malíře, Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný a město již dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se Slovanská epopej na pár let přestěhovala z Prahy do Moravského Krumlova?

63.2%
(63.2%)
29.2%
(29.2%)
7.6%
(7.6%)
V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.


První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Včera ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru