dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Slovanská epopej by se mohla dočasně vrátit na Moravu, připustila primátorka
Slovanskou epopej lze do konce roku vidět ve Veletržním paláci. Foto: archiv

Slovanská epopej by se mohla dočasně vrátit na Moravu, připustila primátorka

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) bude hledat lokalitu pro trvalé umístění Muchovy Slovanské epopeje v Praze. Zároveň ale hodlá jednat o možnosti cyklus obrazů dočasně vrátit do Moravského Krumlova. Alfons Mucha plátna Praze věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojnou výstavní síň. To se ovšem nestalo. Epopej byla roky vystavena na zámku v Moravském Krumlově, odkud ji Praha v roce 2012 za velké mediální pozornosti a přes protesty místních přestěhovala.

„Už před týdnem jsem požádala Institut plánování a rozvoje, aby vytipoval možné lokality, kde by Slovanskou epopej bylo možné umístit," řekla primátorka. Mezi posuzovanými lokalitami podle ní budou i vrch Vítkov a místo po někdejší budově takzvaných Eliščiných lázní. Obě místa navrhují příslušné městské části.

„Teprve studie nám ale ukáže, jestli neexistují vhodnější místa," dodala. Už dřív primátorka uvedla, že by v metropoli mohla vyrůst nová galerie.

„V příštím týdnu se sejdu s primátorem Brna Petrem Vokřálem (ANO) a budeme se bavit i o variantě, že by se do doby, než se nám podaří sehnat adekvátní prostory, vrátila Slovanská epopej zpět do Moravského Krumlova," řekla dnes Krnáčová.

Moravský Krumlov by ale musel pro umístění díla vytvořit vhodné podmínky, které podle primátorky v tuto chvíli v zámku nejsou.

Anketa

Kde by bylo vhodnější postavit pavilon pro Slovanskou epopej?

S tím ale nesouhlasí starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Město podle něj může na zámku, který v červnu koupilo, nabídnout k vystavení epopeje rozšířené a krásné prostory, které splňují podmínky Národního památkového ústavu.

„Díla Slovanská epopej si všichni v Moravském Krumlově velmi vážíme, bude pro nás ctí, pokud se alespoň dočasně bude moci k nám vrátit. Město je připraveno hostit Slovanskou epopej s úctou, kterou si tento soubor zaslouží," řekl ČTK starosta.

Epopej je nyní provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude k vidění do konce letošního roku. Poté se vydá na turné po Asii, což ovšem někteří odborníci i malířův příbuzný John Mucha kritizují. Kdy se dílo vrátí do Česka, zatím není jasné.

Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru