Dnes Úterý - polojasno 7°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Slovanská epopej by mohla být čtvrt století v paláci Savarin, navrhují Spojené síly pro Prahu
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena i ve Veletržním paláci. Foto: archiv

Slovanská epopej by mohla být čtvrt století v paláci Savarin, navrhují Spojené síly pro Prahu

Slovanská epopej Alfonse Muchy by mohla být podle koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dočasně vystavena v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí. Plátna by se tam nastěhovala po pětileté výpůjčce do Moravského Krumlova na maximálně 25 let. Na Prahu se s návrhem obrátil investor stavby, firma Crestyl. Novinářům to včera řekli zástupci Spojených sil. O záměru budou jednat s koaličními Piráty a Prahou Sobě.

Praha dosud nemá pro epopej výstavní prostory a plátna jsou v depozitáři. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě vnuka malíře, Johna Muchy.

Rozsudek není pravomocný a město již dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Zastupitelé také loni rozhodli, že půjčí plátna na pět let na zámek do Moravského Krumlova.

„Václavské náměstí není padlé jen tím, že je tam dožitá dlažba a snížená kvalita veřejného prostranství, ale významným způsobem padly také obsahy domů," řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Případné umístění obrazů má několik podmínek. „Investor musí respektovat dopravní omezení, které neumožní vjezd autobusů do prostoru Václavského náměstí. Druhou podmínkou je urovnání soudního sporu s Johnem Muchou, který chce zneplatnit vlastnictví magistrátu ke Slovanské epopeji," řekl předseda zastupitelů Spojených sil a europoslance Jiří Pospíšil (TOP 09).

Zmíněné řešení by podle Pospíšila a předsedy magistrátního výboru pro kulturu Jana Wolfa (KDU-ČSL/Spojené síly) umožnilo Praze zabránit tomu, že by po výpůjčce do Moravského Krumlova plátna putovala zpět do depozitáře. Město by také získalo čas na stavbu své budovy pro trvalé umístění pláten.

Město by zároveň řešilo spor s Johnem Muchou. Podle Wolfa a představitele firmy Crestyl Simona Johnsona Mucha přislíbil ukončení sporu v případě, že plátna budou vystavena v Praze na místě, se kterým on bude souhlasit. S Muchou firma již několik měsíců jedná. „Náš záměr je plně v souladu s rodinou Johna Muchy," řekl Johnson.

Zda se plátna a za jakých podmínek budou do Savarinu stěhovat, není jasné. Jedná se o postoj Spojených sil, který chtějí projednat s koaličními partnery.

Projekt Savarin vzniká na 1,7 hektaru velkém pozemku mezi Václavským náměstím, Panskou a Jindřišskou ulicí. V minulosti zde byla mimo jiné tiskárna a další provozy. Uprostřed má vzniknout zahrada větší než Františkánská zahrada.

Přístup do výstavních prostor by byl zajištěn také novým výstupem z metra, který se investor zavázal vybudovat. Výstavní prostory pro epopej by mohly být 3500 až 6000 m2. „Ta velikost zajišťuje světovou úroveň," řekl Johnson.

Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM).

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.


Autor: ČTK

Branický knižní malotrh 2024

Dnes v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

Včera v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Mimořádná projekce filmu Pasáž

7. dubna 2024 v 07:37

V pondělí 8. dubna se v 19 hodin koná mimořádná projekce filmu Pasáž režiséra Juraje Herze. Děj filmu se odehrává v magickém prostředí pražské pasáže, kde se realita mísí s fantazií. Přímo v té samé pasáži bude film promítán.

Doba plastová v galerii Dejvická Bubec

6. dubna 2024 v 10:07

Výstava Doba plastová v galerii Dejvická Bubec ve vestibulu metra představuje tvorbu Ivany Hanzlíkové zaměřenou na její práci s plastovými obaly.

Praha 1: Film o Zdeňku Jiřičkovi

6. dubna 2024 v 08:44

Ve čtvrtek 11. dubna můžete vidět krátký dokumentární film o Zdeňku Jiřičkovi.

Další články
Nahoru