dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C

Slova o zemi, kde lidé žijí spolu, dolehla až do Prahy

Je absurdní, aby svět, kde se mohou volně pohybovat zboží a kapitál, kde mohou volně plynout data a myšlenky, bránil volnému pohybu osob, uvedla prezidentka Brazílie Dilma Rousseff na nedávném Valném shromáždění OSN.

V Jižní Americe žijí nejrůznější etnika a národnosti spolu, kdežto v severní Americe vedle sebe, severoamerický koncept se uchytil i v Evropě, což přináší problémy. V rámci nedávné diskuse o migraci to uvedl politolog Oskar Krejčí. Dodal, že tuto skutečnost si uvědomil na základě projevu brazilské prezidentky Dilmy Rousseff, předneseném na nedávném Valném shromáždění OSN. Diskuse, na jejíž organizaci se podílelo sdružení Respublika, se konala v pražském Evropském domě pod záštitou europoslance Jiřího Maštálky (KSČM).

A co hlava brazilského státu letos 28. září na půdě Valného shromáždění OSN řekla? Zdůraznila, že ekonomika Brazílie je nyní lepší než po hospodářské krizi v roce 2008, a proto se může stát útočištěm pro migranty uvízlé v celé Evropě. Řízení uprchlické krize, která sužuje Evropu, by podle ní mohlo být koordinovanější. Nemluvila jen tak do větru – Brazílie byla nedávno oceněna OSN za příkladnou integrace syrských rodin utíkajících před válkou a před Islámským státem. Prezidentka Brazílie je proti tomu, aby se terčem kritiky a odmítání stávali lidé, kteří zoufale hledají humanitární  pomoc.

„Přivítali jsme Syřany, Haiťany, muže, ženy a děti z celého světa, stejně jako více než sto let chráníme miliony Evropanů, Arabů a Asiatů. Jsme mnohonárodnostní země,“ řekla. „Hluboký pocit rozhořčení způsobený obrazem mrtvého syrského chlapce na plážích Turecka a zprávy o 71 lidech, kteří byli zadušeni uvnitř kamionu v Rakousku, musí být přetaveny do jednoznačných aktů solidarity. Je absurdní, aby svět, kde se mohou volně pohybovat zboží a kapitál, kde mohou volně plynout data a myšlenky, bránil volnému pohybu osob,“ dodala. Uvítala příchod uprchlíků a trvala na tom, že Brazílie je hostitelská země.

Globálním úkolem je podle ní zastavit šíření terorismu, který zabíjí muže, ženy i děti, ničí naše společné dědictví a miliony lidí vytěsňuje ze svých světských komunit. OSN proto čelí velké výzvě. Stejně tak je podle ní nutné snažit se o vymýcení chudoby. Připomněla Letní olympijské hry, které se letos uskuteční v brazilském Riu de Janeiru, kde se budou konat i paralympijské hry. „Uvítáme občany z celého světa, olympiáda bude jedinečnou příležitostí k propagaci sportu jako klíčového nástroje pro mír, sociální začleňování a toleranci, jakož i příležitostí k prosazování práv a začlenění osob se zdravotním postižením,“ dodala.


Muž v teplákách prý onanoval v metru, po zadržení to popíral

Včera v 19:28

Dnes čtvrt hodinu před sedmou hodinou přijala městská policie oznámení, že se v metru na trase A pohybuje onanista, který přejíždí ze stanice Staroměstská do stanice Hradčanská tam a zpět.

Skauti v Praze 8 budou mít novou klubovnu

Včera v 19:16

Bývalá sauna v areálu MŠ Dolákova bude přestavěna na klubovnu pro skauty. Záměr získal také podporu občanů v participativním rozpočtu Prahy 8.

Nasajte atmosféru Vánoc v trojské botanické zahradě

Včera v 17:18

Období adventu již pomalu klepe na dveře. Kde jinde čerpat inspiraci než v Botanické zahradě hl. m. Prahy? Už tuto sobotu si můžete přijít vytvořit aranžmá s adventní či vánoční tématikou nebo drobné dárky pro své blízké. Adventní tvoření proběhne 25. listopadu v zázemí administrativní budovy od...

Advent na Farmářských trzích na Kulaťáku

Včera v 15:35

Trhy se konají na Vítězném náměstí čtyři adventní pátky a soboty a k tomu ještě tři adventní čtvrtky. Vánoční stánky jsou otevřené ve čtvrtek a v pátek od 12 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pražská ČSSD bude na konferenci 19. ledna volit nové vedení

Včera v 11:28

Rozhodl o tom včera krajský výkonný výbor. ČSSD v Praze 6 podle informací ČTK bude chtít navrhnout na předsedu v Praze poslance a primátorčina náměstka Petra Dolínka. Na lednové krajské konferenci bude ČSSD volit také delegáty na únorový sjezd strany.

Základní kapitál DPP se zvýší o půl miliardy

Včera v 11:20

Základní kapitál pražského dopravního podniku (DPP) se zvýší z dosavadních 30,726 miliardy na 31,24 miliardy korun. Navýšení se uskuteční nepeněžitou formou.

Peníze na nový autobus do Kamerunu

Včera v 11:09

Praha poskytne 600 000 korun na nákup nového autobusu, který pražská zoo používá v programu ochrany goril nížinných v Kamerunu.

Piráti rozdali v Sherwoodu 150 teplých gulášů

Včera v 10:38

V neděli v podvečer uspořádali Piráti před Hlavním nádražím v Praze rozdávání teplých gulášů. Ty byly zaplaceny z odměn pražských zastupitelů, kteří se stali poslanci. Po zvolení oznámili, že věnují své zastupitelské odměny ve prospěch nejpotřebnějším. V charitativních akcích budou pokračovat,...

Sobota: Pravý bleší trh na lodi AVOID

Včera v 07:58

V sobotu 25. listopadu v 9:00–15:00 hodin se můžete věnovat hledání staronových pokladů na Pravém bleším trhu.

Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice

Včera v 07:22

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Popáté se koná v zimě, 9. a 10. prosince od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v Holešovicích.

Další krátké zprávy
Nahoru