Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Sloužil jsem v Gaze. David Shorf s humorným nadhledem o životě izraelské armády

Víte, v čem je izraelská armáda jiná, v čem lepší a v čem úplně stejná jako každá jiná? Sloužil jsem v Gaze (CPress)od Davida Shorfa přináší autentické vyprávění o službě v izraelské armádě – s humorným nadhledem, bez příkras či odsudků. Jde o unikátní vhled do běžného armádního života, proložený veselými, úsměvnými a místy až neuvěřitelnými či mrazivými historkami a příběhy.

slouzil-jsme-v-gaze „O izraelské armádě slyšeli asi všichni. Má pověst jedné z nejlepších. Na rozdíl od té patrně úplně nejlepší – americké je ale navíc prakticky neustále ve válce a tak všechny moderní zbraně a strategie může zkoušet v každodenním boji,“ vysvětluje David Shorf.

Čtenář se v knížce Sloužil jsem v Gaze dozví, jak izraelská armáda opravdu funguje, a nakolik je realita vzdálená od romantických představ o dokonalém stroji. Kniha je zajímavá díky nevšednímu pohledu, autor totiž popisuje izraelskou armádu pomocí vlastních zážitků.

Příběhy v izraelsko-palestinských kulisách jsou napsány s mírným cynismem a všudy přítomnou ironií, takže připomínají atmosféru Černých baronů nebo Dobrého vojáka Švejka. Na rozdíl od zmíněných českých klasik ale autor izraelské vojsko respektuje, neposmívá se mu.

Službou v izraelské armádě provádí čtenáře prostřednictvím zábavných, i když místy drsných příběhů, a úsměvně popisuje izraelskou mentalitu. Čtenář má příležitost uvědomit si, jak musí tenhle „stroj na ochranu židovského státu“ fungovat, aby Izrael nepřestal existovat. Na druhé straně se ale dozví, nakolik je mediální obraz dokonalé armády občas přehnaný.

Dozví se také, proč se Palestinci nebojí izraelských vojáků, ale proč mají strach z ozbrojených židovských osadníků, přečte si, jak vypadá útok na teroristy, co je to střelba při únosu, proč mají Izraelci v zásobnících o náboj míň než Američani. A proč se jeden arabský osel jmenuje po izraelském veliteli.

Autor také popisuje, jak funguje izraelská společnost, proč existuje rasismus i mezi Židy, proč ultraortodoxní Židé nechodí do armády, jak je důležité, jestli je Izraelec původem z Maroka, Ruska, Argentiny nebo z dalších desítek zemí, jak se kultury jednotlivých subetnik míchají, proč Palestinci rádi pracují v Izraeli, či kde se rodí palestinský terorismus.

K napsání knihy Davida Shorfa inspirovala jeho vlastní zkušenost, když sloužil v izraelské armádě v jednotce bojového inženýrství. „Když došlo k událostem ze 7. října 2023, kdy Hamas zaútočil na Izrael, rozhodl jsem se, že napíšu knihu, která pomůže českým a slovenským čtenářům nasát z běžného izraelského života víc, než jsou mohou vidět v televizi nebo na internetu. Nic není černobílé a pro izraelsko-palestinský konflikt to platí dvojnásob. Myslím, že historie se dá lépe pochopit z příběhů. Schindlerův seznam vydá za miliony zbytečných a nudných přednášek.“ 

O autorovi:

David Shorf působí jako vztahový kouč a vlastní reklamní agenturu. V minulosti sloužil v izraelské armádě, působil na pozici zástupce šéfredaktora Lidových novin a hrál v Raketě Bořka Slezáčka. Sám o sobě říká, že nejsilnějším zážitkem, který zatím nic nepřebilo, byla doba strávená v IDF (Israeli Defence Forces). Právě tam si totiž vyzkoušel, jak to má sám se sebou. „Nikdy nemůžete předem vědět, jak se zachováte v extrémních situacích. Říkáte si třeba, že když by se někdo topil pod ledem, že byste byl srab a bál se mu pomoct. Pak ta situace přijde a vy tam skočíte. Anebo neskočíte. Nikdy nevíte předem, kdo jste,“ říká Shorf.

Knihu Sloužil jsem v Gaze si můžete koupit zde.


Autor: red

Jiří Hulcr: Kůrovci

10. června 2024 v 19:37

Podobný obraz někdy viděl snad každý: malebná horská krajina, kterou kdysi pokrývaly lesy, nyní vypadá, jako kdyby se přes ni přehnala pohroma. Les zmizel a zbyly po něm jen pahýly mrtvých stromů. Šumava i Jeseníky zejí prázdnotou. O viníkovi jsme také slyšeli: jsou to kůrovci, které je třeba...

Čti (a hlavně choď) Jeseníky

10. června 2024 v 19:28

Prázdniny a dovolené jsou už na dosah. A při té příležitosti můžete sáhnout po novém průvodci, knize Čti Jeseníky,  kterou vydává nakladatelství Fragment. S tímto kouzelným koutem naší republiky vás seznámí nápaditě, vtipně a hravě.

Odvaha Markéty Lukáškové

10. června 2024 v 19:13

Spisovatelka Markéta Lukášková ve své nové knize posílá svoji hrdinku Adu v zásadním okamžiku jejího života dvěma odlišnými směry. Jak se bude budoucnost osudem zkoušené židovské dívky odvíjet v případě, že si zachová morální kredit a jak ve chvíli, kdy se rozhodne poddat se a vykročit cestou...

Bizarní Česko Jakuba Pokorného obsahuje více než 100 tipů na ohromující výlety

9. června 2024 v 19:20

Víte, že v Brdech je jediný bývalý sklad jaderných zbraní na světě, který je zároveň přístupný veřejnosti? Dále u nás máme i jezero kyseliny sírové, první dinopark na zahradě rodinného domku nebo rozhlednu „sedící“ na kotli tepelné elektrárny.

Skutečné zločiny v Brně a okolí

8. června 2024 ve 22:21

V samém srdci Moravy se odehrály případy, které otřásly i zkušenými kriminalisty. Skutečné zločiny v Brně a okolí (nastole, 399 Kč) od autorské dvojice Ivana Žáková a Vilém Žák odhalují temné zločiny a hrůzné události z Brněnska.

Blanka Kovaříková: Návštěvy domů slavných - 50 nových příběhů

2. června 2024 v 16:24

Dáváte-li přednost méně vzdáleným cílům v rámci České republiky, nechte se zlákat třeba Návštěvami domů slavných z pera novinářky a spisovatelky Blanky Kovaříkové z nakladatelství Brána. 

Oksana Maslova: Fénixové. Inspirativní příběhy emigrantek z Ukrajiny

30. května 2024 ve 22:07

Kniha ukrajinské spisovatelky, dramatičky a novinářky Oksany Maslove Fénixové vypráví jedenáct inspirativních příběhů emigrantek z Ukrajiny – žen, které přišly o všechno, musely opustit svou zemi, přátele i sny. Přesto v sobě našly vůli začít znovu žít, a dokonce i pomáhat...

David Attenborough: Živá planeta

28. května 2024 v 16:19

Aktualizované vydání dechberoucí knihy Živá planeta, která změnila náš pohled na vše živé kolem nás.

Blanka Malá: Srdce nemá vrásky

26. května 2024 ve 13:08

S hlavní hrdinkou Blankou se setkáváme v září roku 2021. Již pár měsíců si v Kalábrii žije svůj italský sen se vším, co k němu patří. Nechybí křišťálové moře, výhled na Stromboli, báječné jídlo a pohledný Ital – osudový muž, který se nebojí plánovat s Blankou společnou budoucnost. A to i navzdory...

Vladimír Kořen: Řeka zázraků

25. května 2024 v 11:50

S touto knihou otevřete vnitřní svět moderátora oblíbeného televizního pořadu Zázraky přírody Vladimíra Kořena. Dvanáct strhujících povídek vás jako řeka provede padesáti lety života.

Jennifer Ackerman: Co sova ví

24. května 2024 v 08:28

Po mezinárodních bestsellerech Genialita ptáků a Ptačí způsoby prozkoumala Jenifer Ackermanová pozoruhodné chování a biologii jedné z nejtajemnějších skupin ptáků – sov. Čtivou a srozumitelnou formou nás seznamuje s řadou překvapivých poznatků, které vědci objevili teprve nedávno. Dozvíme se, jak...

Milan Kopecký: I v pekle potkáš anděly

23. května 2024 v 08:53

I v pekle potkáš anděly, říká autor stejnojmenné knihy Milan Kopecký. Přináší vzpomínky ženy, která se narodila v roce 1929 v předválečném Československu, přežila Osvětim, Dachau i čtrnáctidenní pochod smrti a svoji minulost si celý život nosila v sobě. Svůj příběh svěřila papíru teprve těsně před...

Albatros zve na Svět knihy 2024

22. května 2024 ve 21:06

Společnost Albatros Media zve na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2024, který proběhne tento rok od 23. do 26. května v prostorách pražského Výstaviště. Již tradičně na návštěvníky čeká bohatý program i knihy se speciální veletržní...

Příběhy hrdinů 20. a 21. století, na které by se nemělo zapomínat

20. května 2024 v 18:26

Nejnovější knižní sbírka Příběhy hrdinů 20. a 21. století vycházející z unikátní sbírky Paměti národa tentokrát zachycuje příběhy z celého světa. A vypráví nejen příběhy z minulosti, ale i žhavé osudy hrdinů současnosti.

Opravdové zločiny 3 Lucie Bechynkové právě vychází

19. května 2024 v 08:39

Brutální, záhadné a nejzásadnější případy z různých koutů světa a rozhovory s legendami české kriminalistiky. To jsou Opravdové zločiny 3 (nastole), další pokračování bestselleru podle oceněného stejnojmenného podcastu.

Další články
Nahoru