Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Sloup na Malé Straně: Světec přišel o kus pláště, blesk poničil i Boží oko
Následky středeční bouřky. Zdroj foto: MČ Praha 1

Sloup na Malé Straně: Světec přišel o kus pláště, blesk poničil i Boží oko

Při středeční bouřce poničil blesk na Malostranském náměstí Sloup Nejsvětější Trojice z 18. století. Praha 1 o tom informovala na sociálních sítích. Přesný rozsah poškození bude teprve určen, stejně jako odhad finančních nákladů na opravu. 
morovy-sloup-foto-npu

Morový sloup. Foto: Národní památkový ústav

Při středeční bouřce poničil blesk na Malostranském náměstí Sloup Nejsvětější Trojice z 18. století. Praha 1 o tom informovala na sociálních sítích. „Škody způsobené bleskem na památce jsou bohužel značné, jedná se o havárii v řádech desítek či stovek tisíců korun,“ uvedla Praha 1.

Blesk udeřil do Božího oka, který je jako symbol božské prozřetelnosti usazen na vrcholu pískovcového mohutného sloupu. Poškozena byla také socha sv. Václava, světec má uražený kus pláště. Na dlažbu spadla i spodní část žerdě zlaceného světcova praporce.

 Tyto a další fragmenty byly zajištěny restaurátorem. Okolí sloupu bylo zabezpečeno městskou policií. Poškozena byla i část římsy.

Jak informoval Pražský deník, poškození jsou zřetelná na několika místech památky, avšak ne v nějaké souvislé dráze. Například v horní části sloupu se utrhly dvě mramorové desky.

„Památka nyní zůstane zabezpečená, budou přesně vyčísleny škody a zkontrolován stav celého sloupu. Úřad vstoupí v jednání s pojišťovnou a povede další kroky nezbytné k renovaci památky v souladu s orgány památkové péče,“ dodala první městská část.

Podle Památkového katalogu Národního památkového ústavu byl morový sloup vztyčen na Malé Straně jako dar z vděčnosti za překonanou epidemii v roce 1713, jeho pozdně barokní doplňky pak vznikly v závislosti na hladomoru v roce 1772.

„Morový sloup Nejsvětější Trojice je pokročilým příkladem barokního sochařství, vytvořený za účasti předním českých umělců. Sousoší tvoří významnou dominantu horní části Malostranského náměstí v předpolí kostela sv. Mikuláše,“ uvádí katalog.


Autor: Jan Puci

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Dnes ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru