Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sloup na Malé Straně: Světec přišel o kus pláště, blesk poničil i Boží oko
Následky středeční bouřky. Zdroj foto: MČ Praha 1

Sloup na Malé Straně: Světec přišel o kus pláště, blesk poničil i Boží oko

Při středeční bouřce poničil blesk na Malostranském náměstí Sloup Nejsvětější Trojice z 18. století. Praha 1 o tom informovala na sociálních sítích. Přesný rozsah poškození bude teprve určen, stejně jako odhad finančních nákladů na opravu. 
morovy-sloup-foto-npu

Morový sloup. Foto: Národní památkový ústav

Při středeční bouřce poničil blesk na Malostranském náměstí Sloup Nejsvětější Trojice z 18. století. Praha 1 o tom informovala na sociálních sítích. „Škody způsobené bleskem na památce jsou bohužel značné, jedná se o havárii v řádech desítek či stovek tisíců korun,“ uvedla Praha 1.

Blesk udeřil do Božího oka, který je jako symbol božské prozřetelnosti usazen na vrcholu pískovcového mohutného sloupu. Poškozena byla také socha sv. Václava, světec má uražený kus pláště. Na dlažbu spadla i spodní část žerdě zlaceného světcova praporce.

 Tyto a další fragmenty byly zajištěny restaurátorem. Okolí sloupu bylo zabezpečeno městskou policií. Poškozena byla i část římsy.

Jak informoval Pražský deník, poškození jsou zřetelná na několika místech památky, avšak ne v nějaké souvislé dráze. Například v horní části sloupu se utrhly dvě mramorové desky.

„Památka nyní zůstane zabezpečená, budou přesně vyčísleny škody a zkontrolován stav celého sloupu. Úřad vstoupí v jednání s pojišťovnou a povede další kroky nezbytné k renovaci památky v souladu s orgány památkové péče,“ dodala první městská část.

Podle Památkového katalogu Národního památkového ústavu byl morový sloup vztyčen na Malé Straně jako dar z vděčnosti za překonanou epidemii v roce 1713, jeho pozdně barokní doplňky pak vznikly v závislosti na hladomoru v roce 1772.

„Morový sloup Nejsvětější Trojice je pokročilým příkladem barokního sochařství, vytvořený za účasti předním českých umělců. Sousoší tvoří významnou dominantu horní části Malostranského náměstí v předpolí kostela sv. Mikuláše,“ uvádí katalog.


Autor: Jan Puci

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru