dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - skorojasno
4°C
pozítří
Sobota - oblacno
2°C
Sloni v pražské zoo začínají na noc zůstávat venku, vlci z nich měli při premiéře nahnáno
Takto vypadal první pozdní večer, který ve venkovním výběhu strávila slůňata Max a Rudi a jejich matky Janita a Tamara. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Sloni v pražské zoo začínají na noc zůstávat venku, vlci z nich měli při premiéře nahnáno

Sloni v pražské zoo začali tento týden trávit noci ve venkovních výbězích. Jejich chovatelé jim změnili režim, kdy večer museli odejít do pavilónu. Chtějí je tím motivovat k různým činnostem. Všech sedm slonů tak v následujících týdnech budou moct návštěvníci zoo vidět venku až do zavírací doby ve večerních hodinách.

Návštěvníkům, kteří přijdou v podvečerních hodinách do Údolí slonů, se v těchto dnech naskytne úchvatná podívaná na sloní stádo v západu slunce. Chovatelé se totiž rozhodli vyzkoušet novou praxi a slony začali pouštět na noc do venkovního výběhu. Změnu zavedeného režimu přijali sloni velmi pozitivně a jejich první noc venku představovala nečekané zpestření i pro vlky v nedalekém výběhu.

Noc na dnešek byla první, kterou venku strávily všechny slonice a obě slůňata. Podle slov nového vrchního chovatele Martina Kristena, který je kontroloval každé dvě hodiny, proběhla první noc velmi pozitivně. Sloni s radostí využívali možností výběhu a projevovali se nečekaně aktivně.

 „Zaskočilo je jen vytí vlků, na které reagovali troubením a běháním po výběhu. V závěru noci se zklidnili a snažili se vlky spíš přehlušit hlasitým troubením, které vždy trvalo okolo pěti nebo šesti minut. Ráno byla polovina vlků schovaná na dvorku, což jejich chovatelka nepamatuje,“ sdělil Kristen. Vlci se slonů zřejmě báli.

A proč je vlastně pro slony dobré být na noc venku? „Pro slony je důležitá změna prostředí,“ vysvětlil. „Motivuje je k různým činnostem a působí také jako prevence proti stereotypnímu chování. Snažíme se jim jejich život zkrátka co nejvíce zpestřovat,“ dodal vrchní chovatel.

V následujících týdnech budou po každou noc v prostředním výběhu mladé slonice dovezené ze Srí Lanky Tamara a Janita a jejich potomci – slůňata Maxmilián a Rudolf.

Ve vedlejším výběhu se pak budou ob noc střídat slonice Gulab a Shanti se samcem Ankhorem. Areál Zoo Praha je otevřený každý den do 21 hodin, návštěvníci tak nyní mají možnost slony pozorovat i při západu slunce.


Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru