dnes
Čtvrtek - polojasno
8°C
zítra
Pátek - jasno
4°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Sloní trus: Pražská zoo ho prodává zahrádkářům, nyní z něj začne vyrábět papír
Před pěti lety začala trojská zoo prodávat zahrádkářům sloní trus, ze kterého nyní bude navíc vyrábět papír. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Sloní trus: Pražská zoo ho prodává zahrádkářům, nyní z něj začne vyrábět papír

V pražské zoologické zahradě se bude vyrábět papír ze sloního trusu. Ruční papír z této netradiční suroviny si budou moci vyrobit samotní návštěvníci. Výrobna sloního papíru bude otevřena v pátek při zahájení 85. hlavní sezony.

Sloní trus

Tvoří ho 40 % tvoří natrávené organické hmoty, 30 % strávené organické hmoty a 30 % vody. Každý slon vyprodukuje denně 140 až 180 kg trusu.

Sloni v přírodě sežerou vše rostlinného původu – trnité větve, klacky, kořínky, kůru stromů, ostrou trávu, ale i šťavnaté plody a listy. Denně spotřebují přes 140 kg potravy a vypijí okolo 100 až 150 litrů vody.

Sloní trus může být surovinou pro výrobu papíru vzhledem k poměrně nedokonalému trávení těchto zvířat, které způsobuje, že značná část pozřené vlákniny zůstává nestrávena. V domovině asijských slonů je možnost využití sloního trusu pro výrobu papíru dobře známa. Například na Srí Lance jsou podobné výrobny jako ta pražská turistickou atrakcí.

Zoologická zahrada bude na výrobě spolupracovat s výrobnou ručního papíru ve Velkých Losinách na Šumpersku. Tam se budou z připravené směsi připravovat granule papíroviny pro další zpracování přímo v pražské zoo.

Před tím se sloní trus smíchá s vodou ve stavební míchačce a několikahodinovým vařením a následným scezením se získá potřebná vláknina. Dezinfikovaná směs pak v barelech poputuje do Velkých Losin.

Z granulí předem rozmíchaných s vodou na kaši si pak mohou návštěvníci přímo v zoo vyrobit sloní papír. Standardní dílny, které budou trvat asi 45 minut, se budou konat dvakrát denně s výjimkou pátku.

nalepka-nahled Ten je vyhrazen pro několikahodinový program spojený s komentovanou prohlídkou Údolí slonů. Pondělí od 09:30 a od 11 bude určeno pro hodinový program pro žáky základních a středních škol. Zájemci se mohou objednat na webu zoo.

Budova papírny má zastavěnou plochu 57 metrů čtverečných se dvěma zastřešenými terasami, každá o ploše 17,2 metrů čtverečných. Celkem stála 4,4 milionu korun, z toho necelé tři miliony má hodnotu vlastní výrobna sloního papíru.


Další krátké zprávy
Nahoru