dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Sloní samec Mekong se v zoo úspěšně připojil k samicím. Seznamoval se s nimi troubením
Mekong s mladou samicí Tonyou. Pokládání chobotu na záda, ke kterému se Mekong chystá, je projevem dominance. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Sloní samec Mekong se v zoo úspěšně připojil k samicím. Seznamoval se s nimi troubením

Proces začleňování sloního samce Mekonga do stáda v trojské zoo bude pokračovat i v následujících dnech. K začlenění samce, který žil doposud většinou odděleně, se chovatelé rozhodli kvůli socializaci a pohodě samce i nastartování reprodukčního cyklu mladých srílanských slonic.

Slon indický

Ve volné přírodě žije v Přední a Zadní Indii, na Cejlonu a Sumatře.

Na rozdíl od slona afrického má klidnou povahu a je už několik tisíc let zdomácňován a využíván k práci i při slavnostech.

„První okamžiky Mekonga mezi slonicemi byly mimořádně zajímavé. Seznamování provázelo troubení, pobíhání a vše, co k podobné situaci u slonů patří. Dnes je situace mnohem klidnější, avšak pozorovatelům se stále nabízí pozoruhodná podívaná,“ říká kurátor chovu savců Pavel Brandl.

Mekong se podle Brandla plynule zapojil do stáda tvořeného Donnou, Tonyou, Sitou a srílanskými Tamarou a Janitou. Ačkoli první den věnoval pozornost pouze jim, nyní se již oddává i svým běžným denním činnostem.

„Když se některá ze samic v průběhu krmení přiblíží v nevhodnou chvíli, neváhá ji odstrčit. První den se přitom nezajímal takřka o nic jiného než o nové spolubydlící,“ dodává Brandl.

sloni-stado-nahled

Poznáte Mekonga?

Zajímavý je především vývoj vztahů mezi Mekongem a mladými samicemi. Zatímco Janita okamžitě ukázala, že ví, jak se v jeho přítomnosti chovat, u Tonyi lze pozorovat určitou nezkušenost.

Mekong se bude zatím dle možností ve skupině střídat s Gulab a Shanti. Shanti byla z přítomnosti samce během prvního spojení nesvá, a tak ji spolu s Gulab chovatelé kvůli klidu ve skupině oddělili. Budou jim však nabízet možnost opět se připojit k celé skupině.


Další články
Nahoru