Dnes Středa - oblacno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sloni jsou citlivky, projevují silné emoce. Je to vidět i na jejich vztahu k mrtvým
Samice Gulap (v popředí) a Shanti si pochutnávají na vánočních stromcích. Foto(2x): Jan Puci

Sloni jsou citlivky, projevují silné emoce. Je to vidět i na jejich vztahu k mrtvým

I když by se laikovi mohlo zdát, že největší a nejhmotnější suchozemský savec slon indický je nemotora bez větších emocí, opak je pravdou. Serveru Pražský patriot to potvrdila průvodkyně Zoo Praha Hana Zelinková, která v úterý komentovala krmení slonů indických odstrojenými vánočními stromky.
slon-stromky

Zvládnout vánoční stromek, to je fuška

I když Zoo Praha v minulosti chovala slony africké i pralesní, už řadu let tu jsou jen sloni indičtí. Nejstarší je samice Gulab, která se narodila v Indii v roce 1959.

„Gulab je už respektovanou sloní seniorkou. Sloni se totiž dožívají věku kolem šedesáti let, přes sedmdesát už to jsou výjimky,“ uvedla Zelinková.

Do Prahy přicestoval v roce 1977 další slon indický, dvouletá Shanti. Byla zakoupena pro natáčení filmu s panem Tau „Poplach v oblacích“, ve kterém ztvárnila slůně Bimbo.

Sloni indičtí žijí po narození zhruba šest let s matkou. Shanti ale přicestovala sama, takže byla tak trochu sirotek. „Gulap se jí ujala, od té doby tvoří nerozlučnou dvojici,“ sdělila průvodkyně. Potvrdilo se to i během úterního spásání vánočních stromků, kdy se obě samice držely u sebe.

V roce 2013 se pražské stádo rozrostlo o mladé samice Tamaru a Janitu, které od té doby měly několik mláďat. Max a Rudi žijí odděleně se samcem Ankhorem. Lakuna a Amalee jsou s matkami.

A jak je to s pověstnou „sloní pamětí“? Rčení o ní vychází z reálného základu, podle průvodkyně Zelinkové je paměť slonů pozoruhodná. A hned uvedla jeden příklad.

„Když najde ve volné přírodě sloní stádo uhynulého jednice, tak i po řadě let, když tudy prochází a nejsou tam už ani zbytky koster, se sloni na místě dřívějšího nálezu zastaví, jako by vzpomínali na svého příbuzného. Pamatují si přesně, kde ho našli,“ sdělila.

Sloni podle ní prožívají své emoce velmi silně. „Když najdou uhynulého slona, tak na něj pokládají trsy trávy a větvě, lidskou optikou by se dalo říct, že mu vzdávají hold a loučí se s ním,“ sdělila.

Zároveň upozornila na velkou sloní soudržnost. „Když je slon třeba uvězněn v korytu řeky, kam se šel napít, vystrkají ho na břeh, na místě ho jen tak nenechají. A když starý slon nemá sílu utrhnout si větvě ze svého oblíbeného stromu, mladí ho dostrkají tam, kde to ještě zvládne,“ sdělila průvodkyně.

Zároveň jsou sloni, jak ostatně dokázali při spásání vánočních stromků, i hraví a obratní. Takže užíváním rčení „neohrabaný jako slon v porcelánu“ jim tak trochu křivdíme.  


Autor: Jan Puci

Den dětí v Praze 9

Dnes ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

Dnes v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

Včera v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

Včera v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Letenský muzejní den

Včera v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Včera v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Včera v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Další články
Nahoru