Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sloni jsou citlivky, projevují silné emoce. Je to vidět i na jejich vztahu k mrtvým
Samice Gulap (v popředí) a Shanti si pochutnávají na vánočních stromcích. Foto(2x): Jan Puci

Sloni jsou citlivky, projevují silné emoce. Je to vidět i na jejich vztahu k mrtvým

I když by se laikovi mohlo zdát, že největší a nejhmotnější suchozemský savec slon indický je nemotora bez větších emocí, opak je pravdou. Serveru Pražský patriot to potvrdila průvodkyně Zoo Praha Hana Zelinková, která v úterý komentovala krmení slonů indických odstrojenými vánočními stromky.
slon-stromky

Zvládnout vánoční stromek, to je fuška

I když Zoo Praha v minulosti chovala slony africké i pralesní, už řadu let tu jsou jen sloni indičtí. Nejstarší je samice Gulab, která se narodila v Indii v roce 1959.

„Gulab je už respektovanou sloní seniorkou. Sloni se totiž dožívají věku kolem šedesáti let, přes sedmdesát už to jsou výjimky,“ uvedla Zelinková.

Do Prahy přicestoval v roce 1977 další slon indický, dvouletá Shanti. Byla zakoupena pro natáčení filmu s panem Tau „Poplach v oblacích“, ve kterém ztvárnila slůně Bimbo.

Sloni indičtí žijí po narození zhruba šest let s matkou. Shanti ale přicestovala sama, takže byla tak trochu sirotek. „Gulap se jí ujala, od té doby tvoří nerozlučnou dvojici,“ sdělila průvodkyně. Potvrdilo se to i během úterního spásání vánočních stromků, kdy se obě samice držely u sebe.

V roce 2013 se pražské stádo rozrostlo o mladé samice Tamaru a Janitu, které od té doby měly několik mláďat. Max a Rudi žijí odděleně se samcem Ankhorem. Lakuna a Amalee jsou s matkami.

A jak je to s pověstnou „sloní pamětí“? Rčení o ní vychází z reálného základu, podle průvodkyně Zelinkové je paměť slonů pozoruhodná. A hned uvedla jeden příklad.

„Když najde ve volné přírodě sloní stádo uhynulého jednice, tak i po řadě let, když tudy prochází a nejsou tam už ani zbytky koster, se sloni na místě dřívějšího nálezu zastaví, jako by vzpomínali na svého příbuzného. Pamatují si přesně, kde ho našli,“ sdělila.

Sloni podle ní prožívají své emoce velmi silně. „Když najdou uhynulého slona, tak na něj pokládají trsy trávy a větvě, lidskou optikou by se dalo říct, že mu vzdávají hold a loučí se s ním,“ sdělila.

Zároveň upozornila na velkou sloní soudržnost. „Když je slon třeba uvězněn v korytu řeky, kam se šel napít, vystrkají ho na břeh, na místě ho jen tak nenechají. A když starý slon nemá sílu utrhnout si větvě ze svého oblíbeného stromu, mladí ho dostrkají tam, kde to ještě zvládne,“ sdělila průvodkyně.

Zároveň jsou sloni, jak ostatně dokázali při spásání vánočních stromků, i hraví a obratní. Takže užíváním rčení „neohrabaný jako slon v porcelánu“ jim tak trochu křivdíme.  


Autor: Jan Puci

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

Dnes v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru