
Sloni jsou citlivky, projevují silné emoce. Je to vidět i na jejich vztahu k mrtvým
29. prosince 2021 10:51

Zvládnout vánoční stromek, to je fuška
I když Zoo Praha v minulosti chovala slony africké i pralesní, už řadu let tu jsou jen sloni indičtí. Nejstarší je samice Gulab, která se narodila v Indii v roce 1959.
„Gulab je už respektovanou sloní seniorkou. Sloni se totiž dožívají věku kolem šedesáti let, přes sedmdesát už to jsou výjimky,“ uvedla Zelinková.
Do Prahy přicestoval v roce 1977 další slon indický, dvouletá Shanti. Byla zakoupena pro natáčení filmu s panem Tau „Poplach v oblacích“, ve kterém ztvárnila slůně Bimbo.
Sloni indičtí žijí po narození zhruba šest let s matkou. Shanti ale přicestovala sama, takže byla tak trochu sirotek. „Gulap se jí ujala, od té doby tvoří nerozlučnou dvojici,“ sdělila průvodkyně. Potvrdilo se to i během úterního spásání vánočních stromků, kdy se obě samice držely u sebe.
V roce 2013 se pražské stádo rozrostlo o mladé samice Tamaru a Janitu, které od té doby měly několik mláďat. Max a Rudi žijí odděleně se samcem Ankhorem. Lakuna a Amalee jsou s matkami.
A jak je to s pověstnou „sloní pamětí“? Rčení o ní vychází z reálného základu, podle průvodkyně Zelinkové je paměť slonů pozoruhodná. A hned uvedla jeden příklad.„Když najde ve volné přírodě sloní stádo uhynulého jednice, tak i po řadě let, když tudy prochází a nejsou tam už ani zbytky koster, se sloni na místě dřívějšího nálezu zastaví, jako by vzpomínali na svého příbuzného. Pamatují si přesně, kde ho našli,“ sdělila.
Sloni podle ní prožívají své emoce velmi silně. „Když najdou uhynulého slona, tak na něj pokládají trsy trávy a větvě, lidskou optikou by se dalo říct, že mu vzdávají hold a loučí se s ním,“ sdělila.
Zároveň upozornila na velkou sloní soudržnost. „Když je slon třeba uvězněn v korytu řeky, kam se šel napít, vystrkají ho na břeh, na místě ho jen tak nenechají. A když starý slon nemá sílu utrhnout si větvě ze svého oblíbeného stromu, mladí ho dostrkají tam, kde to ještě zvládne,“ sdělila průvodkyně.
Zároveň jsou sloni, jak ostatně dokázali při spásání vánočních stromků, i hraví a obratní. Takže užíváním rčení „neohrabaný jako slon v porcelánu“ jim tak trochu křivdíme.