Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sloni jsou citlivky, projevují silné emoce. Je to vidět i na jejich vztahu k mrtvým
Samice Gulap (v popředí) a Shanti si pochutnávají na vánočních stromcích. Foto(2x): Jan Puci

Sloni jsou citlivky, projevují silné emoce. Je to vidět i na jejich vztahu k mrtvým

I když by se laikovi mohlo zdát, že největší a nejhmotnější suchozemský savec slon indický je nemotora bez větších emocí, opak je pravdou. Serveru Pražský patriot to potvrdila průvodkyně Zoo Praha Hana Zelinková, která v úterý komentovala krmení slonů indických odstrojenými vánočními stromky.
slon-stromky

Zvládnout vánoční stromek, to je fuška

I když Zoo Praha v minulosti chovala slony africké i pralesní, už řadu let tu jsou jen sloni indičtí. Nejstarší je samice Gulab, která se narodila v Indii v roce 1959.

„Gulab je už respektovanou sloní seniorkou. Sloni se totiž dožívají věku kolem šedesáti let, přes sedmdesát už to jsou výjimky,“ uvedla Zelinková.

Do Prahy přicestoval v roce 1977 další slon indický, dvouletá Shanti. Byla zakoupena pro natáčení filmu s panem Tau „Poplach v oblacích“, ve kterém ztvárnila slůně Bimbo.

Sloni indičtí žijí po narození zhruba šest let s matkou. Shanti ale přicestovala sama, takže byla tak trochu sirotek. „Gulap se jí ujala, od té doby tvoří nerozlučnou dvojici,“ sdělila průvodkyně. Potvrdilo se to i během úterního spásání vánočních stromků, kdy se obě samice držely u sebe.

V roce 2013 se pražské stádo rozrostlo o mladé samice Tamaru a Janitu, které od té doby měly několik mláďat. Max a Rudi žijí odděleně se samcem Ankhorem. Lakuna a Amalee jsou s matkami.

A jak je to s pověstnou „sloní pamětí“? Rčení o ní vychází z reálného základu, podle průvodkyně Zelinkové je paměť slonů pozoruhodná. A hned uvedla jeden příklad.

„Když najde ve volné přírodě sloní stádo uhynulého jednice, tak i po řadě let, když tudy prochází a nejsou tam už ani zbytky koster, se sloni na místě dřívějšího nálezu zastaví, jako by vzpomínali na svého příbuzného. Pamatují si přesně, kde ho našli,“ sdělila.

Sloni podle ní prožívají své emoce velmi silně. „Když najdou uhynulého slona, tak na něj pokládají trsy trávy a větvě, lidskou optikou by se dalo říct, že mu vzdávají hold a loučí se s ním,“ sdělila.

Zároveň upozornila na velkou sloní soudržnost. „Když je slon třeba uvězněn v korytu řeky, kam se šel napít, vystrkají ho na břeh, na místě ho jen tak nenechají. A když starý slon nemá sílu utrhnout si větvě ze svého oblíbeného stromu, mladí ho dostrkají tam, kde to ještě zvládne,“ sdělila průvodkyně.

Zároveň jsou sloni, jak ostatně dokázali při spásání vánočních stromků, i hraví a obratní. Takže užíváním rčení „neohrabaný jako slon v porcelánu“ jim tak trochu křivdíme.  


Autor: Jan Puci

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Dnes v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Dnes v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Dnes v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Dnes v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Dnes v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Dnes v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Další články
Nahoru