Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sloni jsou citlivky, projevují silné emoce. Je to vidět i na jejich vztahu k mrtvým
Samice Gulap (v popředí) a Shanti si pochutnávají na vánočních stromcích. Foto(2x): Jan Puci

Sloni jsou citlivky, projevují silné emoce. Je to vidět i na jejich vztahu k mrtvým

I když by se laikovi mohlo zdát, že největší a nejhmotnější suchozemský savec slon indický je nemotora bez větších emocí, opak je pravdou. Serveru Pražský patriot to potvrdila průvodkyně Zoo Praha Hana Zelinková, která v úterý komentovala krmení slonů indických odstrojenými vánočními stromky.
slon-stromky

Zvládnout vánoční stromek, to je fuška

I když Zoo Praha v minulosti chovala slony africké i pralesní, už řadu let tu jsou jen sloni indičtí. Nejstarší je samice Gulab, která se narodila v Indii v roce 1959.

„Gulab je už respektovanou sloní seniorkou. Sloni se totiž dožívají věku kolem šedesáti let, přes sedmdesát už to jsou výjimky,“ uvedla Zelinková.

Do Prahy přicestoval v roce 1977 další slon indický, dvouletá Shanti. Byla zakoupena pro natáčení filmu s panem Tau „Poplach v oblacích“, ve kterém ztvárnila slůně Bimbo.

Sloni indičtí žijí po narození zhruba šest let s matkou. Shanti ale přicestovala sama, takže byla tak trochu sirotek. „Gulap se jí ujala, od té doby tvoří nerozlučnou dvojici,“ sdělila průvodkyně. Potvrdilo se to i během úterního spásání vánočních stromků, kdy se obě samice držely u sebe.

V roce 2013 se pražské stádo rozrostlo o mladé samice Tamaru a Janitu, které od té doby měly několik mláďat. Max a Rudi žijí odděleně se samcem Ankhorem. Lakuna a Amalee jsou s matkami.

A jak je to s pověstnou „sloní pamětí“? Rčení o ní vychází z reálného základu, podle průvodkyně Zelinkové je paměť slonů pozoruhodná. A hned uvedla jeden příklad.

„Když najde ve volné přírodě sloní stádo uhynulého jednice, tak i po řadě let, když tudy prochází a nejsou tam už ani zbytky koster, se sloni na místě dřívějšího nálezu zastaví, jako by vzpomínali na svého příbuzného. Pamatují si přesně, kde ho našli,“ sdělila.

Sloni podle ní prožívají své emoce velmi silně. „Když najdou uhynulého slona, tak na něj pokládají trsy trávy a větvě, lidskou optikou by se dalo říct, že mu vzdávají hold a loučí se s ním,“ sdělila.

Zároveň upozornila na velkou sloní soudržnost. „Když je slon třeba uvězněn v korytu řeky, kam se šel napít, vystrkají ho na břeh, na místě ho jen tak nenechají. A když starý slon nemá sílu utrhnout si větvě ze svého oblíbeného stromu, mladí ho dostrkají tam, kde to ještě zvládne,“ sdělila průvodkyně.

Zároveň jsou sloni, jak ostatně dokázali při spásání vánočních stromků, i hraví a obratní. Takže užíváním rčení „neohrabaný jako slon v porcelánu“ jim tak trochu křivdíme.  


Autor: Jan Puci

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Další články
Nahoru