Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Slibovat okružní metro může jen ten, kdo má Pražany za úplné hlupáky, tepe politik ANO záměr Prahy Sobě
Předseda klubu ANO Ondřej Prokop během jednání pražského zastupitelstva. Foto: se souhlasem O. Prokopa

Slibovat okružní metro může jen ten, kdo má Pražany za úplné hlupáky, tepe politik ANO záměr Prahy Sobě

Když uskupení Praha Sobě, které je součástí vedení hlavního města, dnes prezentovalo svůj záměr navrhnout prověření stavby okružní linky metra s označením O, začaly se kupit reakce. Pochvalné i kritické. Do té druhé skupiny patří názor zastupitele metropole a předsedy hnutí ANO v Praze Ondřeje Prokopa.

„Za opozici a Pražany vzkazuji, že v Praze rostou leda ceny. Koalice Piráta Zdeňka Hřiba a protestního aktivisty Jana Čižinského během své vlády nejenže nedokončila žádnou novou klíčovou dopravní stavbu, která by městu reálně pomohla. Pražský okruh tak stále existuje pouze na papíře, Dvorecký most se nezačal stavět a proklamovaná stavba metra D je pouhým geologickým průzkumem. Ztroskotala i realizace vlajkového projektu Prahy Sobě – rekonstrukce Libeňského mostu a zkrocení vysokých cen bytů,“ kritizoval v úvodu komentáře Prokop.

Slibovat za této situace okružní metro může podle něj jen člověk zcela odtržený od reality a každodenních problémů občanů, řidičů i místních podnikatelů.

„Notabene nejde ani o žádný nový projekt. Studie na linku metra O vznikla už v 80. letech. Jde tedy jen o oprášení starého, odborníkům dobře známého nápadu s cílem populisticky marketingovým výkřikem ve volební kampani zakrýt čtyři roky neschopnosti této vlády v Praze cokoli udělat,“ uvedl.

Jak Praha Sobě dnes prezentovala, navrhne prověření možnosti stavby okružní linky metra s označením O. Linka by měla vést z Nádraží Podbaba přes Dejvice, Smíchov, Dvorce, Budějovickou, Vršovice, Žižkov, Vysočany, Čakovice. V druhé fázi pak severně zpět do Podbaby.

Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) uvedl, že podle prvotního návrhu by linka měřila 36 kilometrů a bylo by na ní 23 stanic, první část mezi Čakovicemi a Podbabou by měla 26 kilometrů s 18 stanicemi.

Studie by podle náměstka mohla být hotova v roce 2025 a stavební povolení k první jižní části linky by mohlo město mít v roce 2033. Náklady se prý zatím nedají odhadnout.

 


Autor: Karel Netolický

Zajímá vás budoucnost pozemku na Sokolovské 284?

24. listopadu 2022 v 18:28

Poslední dobou se množí dotazy na demolici bývalého objektu firmy Julius Meinl mezi ul. U Skládky a K Moravině a logicky se zajímáte, co se na tomto pozemku bude dít dál.

Hřib: Vládnout slušně, ale jen někdy?

6. října 2022 ve 20:25

Pražské SPOLU bezpodmínečně trvá na dosazení trestně stíhaného politika do Rady hlavního města. Pan Petr Fiala přitom dříve psal: „Trestně stíhaná osoba nebude členem vlády a taková osoba nesmí ani zastávat politickou pozici ve státní správě." Takže vládnout slušně, ale...

Černochová: Tichomir Mirkovič byl legendou a vzácným člověkem

15. dubna 2022 v 06:23

Když ve čtvrtek ve věku 93 let zemřel ve vinohradské nemocnici válečný veterán z druhé světové války Tichomír Mirkovič, na sociálních sítích na něj zavzpomínala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Portlík: Jedno nové místo stojí dvě stě tisíc korun

28. února 2022 v 08:13

Od začátku letoška jsem dostal několik dotazů, kolik se nám za poslední dva roky podařilo na Praze 9 odtáhnout autovraků. Zóny to v mnohém usnadnily, takže nakonec to bylo od roku 2019 celkem 208 vozidel.

Portlík: Praha 9 plánuje vyčlenit část obecních bytů pro ukrajinské uprchlíky

27. února 2022 v 19:40

Vzhledem k četným dotazům ohledně Devítkové pomoci Ukrajině uvádím, že s kolegy plánujeme vyčlenit část obecních bytů pro rodiny ukrajinských uprchlíků a zajistit dětem místa v mateřských a základních. Pokud to bude jen trochu možné, budeme zajišťovat také...

Lepš: Bidenovo uřeknutí odkrylo karty a možná dodalo Putinovi kuráž pro útok

22. února 2022 v 16:15

Putin bohužel zopakoval svůj již vyzkoušený scénář z Gruzie (2008) a Krymu (2014) a vojensky napadl východ Ukrajiny.

Praha 6: Dnes se ve školách testovalo i rozdávalo vysvědčení

31. ledna 2022 ve 13:05

Po dnešním testování je ve školkách a školách šesté městské části 338 pozitivních žáků. 307 v ZŠ a 31 v MŠ. V případě ZŠ jde o množství žáků včetně dnešního antigenního testování. Počet se ještě může zítra změnit na základě testů PCR. V porovnání s minulými týdny již čísla významně...

Prokop: Zavrhování ANO v Praze dlouho před volbami? My se budeme rozhodovat až podle programu

28. ledna 2022 v 16:28

Baví mě všechna ta silná prohlášení denně v mediích, s kým kdo půjde nebo nepůjde po komunálních volbách do koalice. Taky se mě na to novináři ptají. Víte, my v hnutí ANO se budeme rozhodovat hlavně podle programu.

Zajíčková: Není možné, aby tu někteří doktoři svou praxí podporovali kšeftování s předpisy

20. ledna 2022 v 09:34

„Boj proti drogám ve veřejném prostoru Pětky pokračuje. Jako členka Výboru pro zdravotnictví připravuji řadu kroků souvisejících se zamezením zneužívání substituční léčby drogově závislých,“ napsala na svůj facebookový profil starostka Prahy 5 a poslankyně Renáta...

Praha 10 opravila chodník na Solidaritě

4. ledna 2022 v 16:22

Zástupci Prahy 10 nedávno převzali první zrekonstruovaný chodník od zhotovitele. Na Solidaritě se jedná o pilotní projekt městské části, která bude nově opravy chodníků financovat ze svého rozpočtu. Oprava vyšla na necelých 350 tisíc korun. Na sociálních sítích o tom informoval místostarosta Prahy...

Poslanec Havránek natočil vánoční video ke stavebnímu řízení

31. prosince 2021 ve 14:10

Středočeský poslanec Jiří Havránek (ODS) je ve Sněmovně členem rozpočtového výboru a Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Na konci uplynulého roku natočil vánoční video, kterým chce upozornit na přílišnou délku stavebního řízení v České republice....

Další články
Nahoru