Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Slibovat okružní metro může jen ten, kdo má Pražany za úplné hlupáky, tepe politik ANO záměr Prahy Sobě
Předseda klubu ANO Ondřej Prokop během jednání pražského zastupitelstva. Foto: se souhlasem O. Prokopa

Slibovat okružní metro může jen ten, kdo má Pražany za úplné hlupáky, tepe politik ANO záměr Prahy Sobě

Když uskupení Praha Sobě, které je součástí vedení hlavního města, dnes prezentovalo svůj záměr navrhnout prověření stavby okružní linky metra s označením O, začaly se kupit reakce. Pochvalné i kritické. Do té druhé skupiny patří názor zastupitele metropole a předsedy hnutí ANO v Praze Ondřeje Prokopa.

„Za opozici a Pražany vzkazuji, že v Praze rostou leda ceny. Koalice Piráta Zdeňka Hřiba a protestního aktivisty Jana Čižinského během své vlády nejenže nedokončila žádnou novou klíčovou dopravní stavbu, která by městu reálně pomohla. Pražský okruh tak stále existuje pouze na papíře, Dvorecký most se nezačal stavět a proklamovaná stavba metra D je pouhým geologickým průzkumem. Ztroskotala i realizace vlajkového projektu Prahy Sobě – rekonstrukce Libeňského mostu a zkrocení vysokých cen bytů,“ kritizoval v úvodu komentáře Prokop.

Slibovat za této situace okružní metro může podle něj jen člověk zcela odtržený od reality a každodenních problémů občanů, řidičů i místních podnikatelů.

„Notabene nejde ani o žádný nový projekt. Studie na linku metra O vznikla už v 80. letech. Jde tedy jen o oprášení starého, odborníkům dobře známého nápadu s cílem populisticky marketingovým výkřikem ve volební kampani zakrýt čtyři roky neschopnosti této vlády v Praze cokoli udělat,“ uvedl.

Jak Praha Sobě dnes prezentovala, navrhne prověření možnosti stavby okružní linky metra s označením O. Linka by měla vést z Nádraží Podbaba přes Dejvice, Smíchov, Dvorce, Budějovickou, Vršovice, Žižkov, Vysočany, Čakovice. V druhé fázi pak severně zpět do Podbaby.

Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) uvedl, že podle prvotního návrhu by linka měřila 36 kilometrů a bylo by na ní 23 stanic, první část mezi Čakovicemi a Podbabou by měla 26 kilometrů s 18 stanicemi.

Studie by podle náměstka mohla být hotova v roce 2025 a stavební povolení k první jižní části linky by mohlo město mít v roce 2033. Náklady se prý zatím nedají odhadnout.

 


Autor: Karel Netolický

Starosta open v Café Záhorský

19. března 2023 ve 14:05

Ve čtvrtek 23. března se od 16 do 20 hodin sejde starosta Prahy 6 Jakub Stárek s občany v Café Záhorský. Akci „Starosta open – neformální setkání s Jakubem Stárkem“ pořádá Praha 6. Informovala o tam na sociálních sítích.

Praha 9 získala pozemky v okolí Rokytky, chce je revitalizovat

12. března 2023 v 18:23

V uplynulém týdnu zastupitelé Prahy 9 schválili tisk, kterým odsouhlasili bezúplatné nabití pozemků v okolí Poděbradské a říčky Rokytky. Praze 9 se tak otevřela cesta k další revitalizaci veřejného prostoru. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Portlík: Jiránkovu vilu se společně podařilo zachránit

23. ledna 2023 v 07:05

Záchrana Jiránkovy vily je jedním z těch příkladů, kdy se víra vyplácí. Navzdory vydanému demoličnímu výměru se nakonec podařilo dohodnout s investorem a zachránit podstatnou část kulturního dědictví. 

Praha 11 chce pro mateřské a základní školy navýšit finance na běžný provoz

12. ledna 2023 ve 21:38

Členové vedení Prahy 11 – starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková, místostarostka Ivana Hovorková (obě Hnutí pro Prahu 11) a radní pro školství Michal Veselský (Praha 11 Sobě) – se v uplynulých dnech setkali s řediteli mateřských a základních škol a vedoucími a dalšími pracovníky ekonomického a...

Vrecionová: Schůzka Babiše s Macronem je nepřijatelným zasahováním do voleb

10. ledna 2023 v 11:07

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš se tři dny před konáním prezidentských voleb schází s francouzským prezidentem Macronem. Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) se jedná o nepřijatelné zasahování do voleb v Česku.

Zajímá vás budoucnost pozemku na Sokolovské 284?

24. listopadu 2022 v 18:28

Poslední dobou se množí dotazy na demolici bývalého objektu firmy Julius Meinl mezi ul. U Skládky a K Moravině a logicky se zajímáte, co se na tomto pozemku bude dít dál.

Hřib: Vládnout slušně, ale jen někdy?

6. října 2022 ve 20:25

Pražské SPOLU bezpodmínečně trvá na dosazení trestně stíhaného politika do Rady hlavního města. Pan Petr Fiala přitom dříve psal: „Trestně stíhaná osoba nebude členem vlády a taková osoba nesmí ani zastávat politickou pozici ve státní správě." Takže vládnout slušně, ale...

Černochová: Tichomir Mirkovič byl legendou a vzácným člověkem

15. dubna 2022 v 06:23

Když ve čtvrtek ve věku 93 let zemřel ve vinohradské nemocnici válečný veterán z druhé světové války Tichomír Mirkovič, na sociálních sítích na něj zavzpomínala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Portlík: Jedno nové místo stojí dvě stě tisíc korun

28. února 2022 v 08:13

Od začátku letoška jsem dostal několik dotazů, kolik se nám za poslední dva roky podařilo na Praze 9 odtáhnout autovraků. Zóny to v mnohém usnadnily, takže nakonec to bylo od roku 2019 celkem 208 vozidel.

Portlík: Praha 9 plánuje vyčlenit část obecních bytů pro ukrajinské uprchlíky

27. února 2022 v 19:40

Vzhledem k četným dotazům ohledně Devítkové pomoci Ukrajině uvádím, že s kolegy plánujeme vyčlenit část obecních bytů pro rodiny ukrajinských uprchlíků a zajistit dětem místa v mateřských a základních. Pokud to bude jen trochu možné, budeme zajišťovat také...

Lepš: Bidenovo uřeknutí odkrylo karty a možná dodalo Putinovi kuráž pro útok

22. února 2022 v 16:15

Putin bohužel zopakoval svůj již vyzkoušený scénář z Gruzie (2008) a Krymu (2014) a vojensky napadl východ Ukrajiny.

Praha 6: Dnes se ve školách testovalo i rozdávalo vysvědčení

31. ledna 2022 ve 13:05

Po dnešním testování je ve školkách a školách šesté městské části 338 pozitivních žáků. 307 v ZŠ a 31 v MŠ. V případě ZŠ jde o množství žáků včetně dnešního antigenního testování. Počet se ještě může zítra změnit na základě testů PCR. V porovnání s minulými týdny již čísla významně...

Další články
Nahoru