dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Slibem neurazíš: rekonstrukce Sherwoodu už měla být hotova, nyní se plány vrací na scénu
Vrchlického sady před Hlavním nádražím. Foto: P. Paprika / Wikimedia Commons

Slibem neurazíš: rekonstrukce Sherwoodu už měla být hotova, nyní se plány vrací na scénu

Vrchlického sady v Praze 1 v okolí Hlavního nádraží, lidově nazývané Pražský Sherwood, projdou rekonstrukcí, jejímž cílem je zvýšení bezpečnosti a zlepšení vzhledu parku. Radní hlavního města na svém dnešním jednání schválili podpis memoranda s radnicí Prahy 1 na opravu sadů. To však ještě příliš neznamená, revitalizace parku měla být podle původních slibů hotova již dva roky. Dočkají se Pražané nyní?

„Současný stav parku je neuspokojivý a neodpovídající jeho významu brány do města při výstupu od hlavního nádraží. Hlavním problémem místa je neexistence koncepčního prostorového a funkčního řešení parku a navazujících ulic a náměstí,“ píše se v dokumentu, který schválili radní hlavního města.

Zároveň tu vzniklo několik problémových míst, kde se sdružují narkomané i bezdomovci. Cílem revitalizace je podle materiálu vytvořit důstojný, bezpečný a kultivovaný předprostor hlavního nádraží s jasnou komunikační vazbou na okolí. Současný prostor je totiž rozdrobený a nepřehledný „při absenci jednotící prostorové kompozice a bez jasné orientace pro návštěvníka. Nejasné je napojení na Václavské náměstí i do Bolzanovy ulice,“ píše se dále.

Právě tyto nedostatky by měla plánovaná rekonstrukce odstranit. Součástí úprav by měla být i úprava Wilsonovy ulice, která by se měla stát další cestou, kudy lze k nádraží z Václavského náměstí dojít, a to bez ohledu na budoucí zklidnění magistrály. Zkultivována má být plocha, která je vymezena budovami Státní opery a bývalého Federální shromáždění.

Konkrétní úpravy by měly začít v roce 2015

„V celém parku je zapotřebí posílit množství stromové zeleně a zvýšit jeho relaxační potenciál," píše se v dokumentu. Praha 1 již nechala vypracovat v roce 2012 ideovou studii revitalizace rehabilitace Vrchlického sadů, nyní je nutné dopracovat projektovou dokumentaci k územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. To by mělo být hotovo do prosince 2014. Konkrétní úpravy by měly začít v roce 2015. Hotovo by mělo být dopravní odlehčení i vlastní revitalizace Vrchlického sadů.

Historie Vrchlického sadů sahá do 30. let 19. století. Tehdy byla na hradbách vybudována sadová promenáda, která byla v následujících desetiletích rozšířena. Byl tu rybník skály i vodopád. V roce 1972 však jejich větší část zabrala nová budova nádraží.

Proč tak jízlivý titulek článku?

Důvod je nasnadě. Praha již několik podpisů memorand zažila a nic to v konečném důsledku neznamenalo. Například před pěti lety podepsali tehdejší premiér Mirek Topolánek s pražským primátorem Pavlem Bémem memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře projektu zklidnění Severojižní magistrály. Součástí projektu mělo být v oblasti Václavského náměstí zavedení magistrály do tunelu. Od plánů bylo později upuštěno.

Co se týče plánů a slibů na opravu sadů před Hlavním nádražím, ty už tu byly a k ničemu nevedly. Již v roce 2007 nechala za starostování Petra Hejmy radnice první městské části vypracovat studii na přeměnu Vrchlického sadů.

Podle studie se mělo zhruba do roku 2011 ve Vrchlického sadech před Hlavním nádražím změnit toto:

  • Park zvětší svou rozlohu a roztáhne se od Bolzanovy ulice až k Václavskému náměstí. Současná přístupová cesta od tramvaje k odbavovací hale zůstane na stejném prostoru, přibude k ní však nová pěší spojka do Opletalovy ulice a hlavně procházkový okruh, který se bude klikatit celým parkem.
  • Na cestách se objeví různě barevné pryskyřicové povrchy, které se vizuálně blíží mlatovým cestám.
  • Počítá se s úplně novým mobiliářem, dostatkem košů a laviček. Přímo před vstupní halou bude vytvořena fontána. Vodních prvků se po revitalizaci objeví v parku více. Kromě pítek se uvažuje o malých jezírkách.
  • V parku bude anglický trávník a začne diskuse, kolik a jaké druhy květin zde budou vysazeny.
  • Vyšlapaný malý svah před nádražím, který nejde odstranit kvůli umístění sítí, se dočká vydláždění.
  • V parku se objeví nový typ lamp, které budou nastavitelné na tři stupně osvětlení. Kromě normálního a slavnostního také na bezpečnostní, což znamená, že ve tmě může být v případě nutnosti park během chvíle výrazně prosvícen.

Je konec roku 2013 a park stále vypadá tak, jak vypadá. Ale naděje umírá poslední, politici slibují, že za dva roky se začne s pracemi. Příští rok na podzim jsou volby, tak je pravděpodobné, že o rekonstrukci „Sherwoodu“ ještě Pražané v následujících měsících uslyší. Slibem přece neurazíš.

Autor textu: Jan Puci s využitím ČTK


Další články
Nahoru