dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Slib Evropské unii splněn: tesařík obrovský na jihu Prahy se dočkal větší ochrany
Milíčovský les. Foto: Packa / Wikimedia Commons

Slib Evropské unii splněn: tesařík obrovský na jihu Prahy se dočkal větší ochrany

Rada hl. m. Prahy vydala nařízení, kterým byla nově vyhlášena přírodní památka Milíčovský les a rybníky. Jedná se o zvláště chráněné území, které bylo zřízeno již v roce 1988 o rozloze 93,29 ha. Žije zde chráněný tesařík obrovský.

„Nově se vyhlašuje z důvodu nutnosti zajistit ochranu evropsky významné lokality Milíčovský les, která byla Evropskou unií vymezena z důvodu výskytu tesaříka obrovského a jeho biotopu a jejíž ochranu je povinna Česká republika zajistit do konce roku 2013, uvedl radní hl. m. Prahy Lukáš Manhart.

Do předmětu ochrany přírodní památky se proto nově zahrnuje tesařík obrovský. Dále se tato přírodní památka rozšiřuje o několik pozemků, celkem o přibližně 11,5 hektarů, které jsou převážně ve vlastnictví metropole.

Z hlediska využívání této lokality občany Prahy nedojde touto změnou k žádným dalším omezením, než jsou ta, která vyplývají již z jiných právních předpisů. Jde například o povinnost nepoškozovat dřeviny, nerozdělávat ohně, netábořit mimo místa k tomu vyhrazená a nerušit volně žijící živočichy.

Tesařík obrovský je v České republice vzácným druhem brouka, který se vykytuje omezeně v jižních Čechách a na jižní Moravě. V přírodní památce Milíčovský les a rybníky se vyskytuje při jejím severovýchodním okraji.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru