Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Sleva v muzeu vidlí, smích poradců, přijďte do podhradí. Zeman a Hřib při střetu ukázali ironické mozky
Silnice v Praze se ve velké míře opravují i po letních prázdninách, prezidentovi Zemanovi se to nelíbí. Podle primátora Hřiba není jiná možnost. Rozkopané jsou i úseky severojižní magistrály. Foto: Jan Puci

Sleva v muzeu vidlí, smích poradců, přijďte do podhradí. Zeman a Hřib při střetu ukázali ironické mozky

Když prezident Miloš Zeman v úterý odpoledne zveřejnil otevřený dopis pro Zdeňka Hřiba, ve kterém pražského primátora vyzval k řešení neúnosné dopravní situace a vyvození osobní odpovědnosti, kritikou nešetřil. Zabýval se i tématy, které s dopravou vůbec nesouvisí. To samé se však dá říct také o primátorovi, který sice v reakci popsal příčiny a aktuální stav dopravy v Praze, nicméně ani on si neodpustil poznámky takzvaně „mimo mísu“.

Vzájemné napadaní politiků tak obsahovalo i pár slovních perliček a obratů, které zůstaly ve stínu hlavního sdělení trochu opomíjeny. A na ty jsme se zaměřili.

Hned na úvod dopisu si Miloš Zeman neodpustil ironickou poznámku směrem k Hřibovi, když mu připomenul únorové faux pas, kdy primátor protestoval proti údajně plánovanému kácení stromu v Jelením příkopu Pražského hradu, načež se ukázalo, že žádný takový strom neexistuje.

„Když jste si společně s týmem Vašich sedmi mediálních poradců spletl Jelení příkop s Jelení ulicí nacházející se na zcela jiném místě, přijal jsem tuto skutečnost s pozdvihnutým obočím, ale zároveň s jistým pochopením. Již v té době jsem se ale podivoval nad tím, že coby pražský primátor máte čas na podobné aktivity,“ uvedl Zeman.

Ironií nešetřil ve své reakci na hlavu státu ani primátor, když mu vyčetl nedávnou cestu armádním speciálem na zahájení školního roku v Brně a spojil ji s častými uzavírkami a zácpami na dálnici D1, která spojuje Prahu s Brnem.

„O žalostné dopravní situaci na této klíčové dopravní tepně svědčí i to, že pan prezident do Brna raději letěl 1. září letadlem, než aby jel autem po D1. Tato prezidentova cesta mimochodem stála po započítání amortizace letadla zhruba 450 tisíc korun. Kolik by za to asi bylo obědů pro školáky, o kterých mluvil ve svém projevu, nechávám k zamyšlení,“ napsal Hřib.

Ironický políček si neodpustil ani Zeman. „Nijak nesnižuji seznam Vašich politických úspěchů z období jara a léta roku 2021, mezi které soudě dle Vašich mediálních výstupů patří například vyjednání slevy na vstupné v Muzeu vidlí či nabídka bezplatných výpůjček růžových sdílených kol,“ uvedl.

Anketa

Je podle vás Zdeněk Hřib dobrým primátorem?

53%
(53%)
47%
(47%)
Kromě omluvy lidem za problémy, zlepšení koordinace oprav, zvážení vyhlášení stavu nebezpečí a rezignace na funkci pražského primátora by měl Hřib podle Zemana také ukončit spolupráci se svými sedmi poradci.

„Tito poradci se na sociálních sítích hrubě a nemístně vysmívají všem stěžovatelům na současnou kritickou situaci,“ odůvodnil požadavek Zeman. 

„Zvu pana prezidenta k návštěvě podhradí a setkání s Pražany, na které zatím nenašel ve svém programu čas,“ zakončil svou reakci na Zemanův otevřený dopis pražský primátor Zdeněk Hřib. 


Autor: Jan Puci

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru