dnes
Úterý - obcasny-dest
21°C
zítra
Středa - zatazeno
21°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
24°C
Sleva pozemků Na Dračkách byla opodstatněná, tvrdí vedení Prahy 6
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Foto: archiv

Sleva pozemků Na Dračkách byla opodstatněná, tvrdí vedení Prahy 6

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vítá, že poskytnutím slevy z prodejní ceny za pozemky v ulici Na Dračkách se budou zabývat kompetentní orgány. Řekl to novinářům na dnešní tiskové konferenci. Stejně se k trestnímu oznámení, které ve čtvrtek podali zastupitelé Pirátů Prahy 6, postavil předseda představenstva městské firmy SNEO Lukáš Fiedler.

Kolář i Fiedler shodně uvedli, že výběrové řízení k prodeji pozemků Na Dračkách se uskutečnilo podle pravidel pro veřejné zakázky, veškeré dílčí kroky projednávalo zastupitelstvo městské části.

Takový postup nebyl podle jejich slov ani zapotřebí, protože nešlo o veřejnou zakázku. Kolář také uvedl, že tendr už loni policie na základě trestního oznámení řešila. Případ odložila, protože neshledala protiprávní jednání.

Loni na konci srpna firmy SNEO a DRA development patřící do skupiny Penta uzavřely smlouvu o prodeji pozemků a bytového projektu areálu Na Dračkách. Dříve, 26. srpna 2018, kvůli písařské chybě v dokumentaci vydal Státní pozemkový úřad opravné usnesení k označení pozemků s ujištěním, že jde pouze o formální záležitost.

Piráti ale tvrdí, že obě strany o opravě před uzavřením smlouvy věděly a kupující proto neměl nárok na následné snížení ceny. Fiedler však dnes ČTK řekl, že teprve v září se ozvali restituenti s tím, že opravné usnesení mění podstatu věci. Začali znovu nárokovat pozemky, jeden z nich podal také správní žalobu, řekl Fiedler.

„Pozemky Na Dračkách měly takovou hodnotu zejména proto, že byly vybaveny uzemním rozhodnutím a stavebním povolením," upozornil Fiedler. Restituční nároky, ekonomické hledisko i termín vypršení zmíněných dokumentů vedly k poskytnutí slevy kupujícímu 34 milionů korun. SNEO tak obdrželo za pozemky 402 milionů korun, minimální požadovaná cena v tendru byla 250 milionů korun.

Piráti smlouvu kritizují. „Je to pozemek v nejluxusnější části Prahy 6, lukrativní je i bez stavebního povolení. Přijde nám jako rozumnější řešení, kdyby zde stavěla samo město, případně si drželo podíl v bytovém projektu," řekl dnes zastupitel Jiří Hoskovec (Piráti).

Podle Pirátů by výstavbou na tomto místě Praha 6 vyřešila bytovou krizi. V trestním oznámení Piráti uvádějí mezi podezřelými společnost SNEO a tehdejší členy představenstva, jmenovitě Tomáše Jílka, Petra Macháčka a Lukáše Fiedlera.

„Ořechovka, kde se pozemky nacházejí, patří k opravdu luxusním čtvrtím a měla by jí i zůstat. Není to vhodné místo k výstavbě městských bytů," uvedl starosta Kolář.


Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

16. července 2019 v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Další články
Nahoru