Dnes Úterý - snih 2°C
Zítra Středa - skorojasno 7°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Šlechtovu restauraci ve Stromovce bude provozovat Vinohradský pivovar
Aktuální stav Šlechtovy restaurace. Foto: MHMP

Šlechtovu restauraci ve Stromovce bude provozovat Vinohradský pivovar

Rekonstruovanou Šlechtovu restauraci ve Stromovce bude provozovat Vinohradský pivovar. Vybral ho jako nejvhodnějšího kandidáta magistrát spolu s budoucím správcem objektu, městskou společností Obecní dům. Vinohradský pivovar bude mít za úkol zajistit na místě nejen kvalitní občerstvení za dostupné ceny, ale prostory původně barokního letohrádku oživit také kulturními akcemi. Místo bude zprovozňováno postupně, od příští letní sezony by měla fungovat minimálně venkovní část.

„Pražané si budou moci do Šlechtovy restaurace zajít na pivo a poctivou českou kuchyni z Vinohradského pivovaru. Do této 300 let staré restaurace patří provozovatel, který podpoří atmosféru a ducha restaurace. Proto jsme požádali o nabídky několik menších pivovarů, které mají vazbu na Prahu a dokáží za rozumné ceny připravit pivo, limonádu i jídlo, na které budete mít během vycházky ve Stromovce chuť,“ řekla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Znovuotevření slavné restaurace plánuje hlavní město už od příští letní sezóny. Původním termínem ukončení oprav Šlechotvy restaurace byl přitom letošní duben. Zástupci magistrátu letos v březnu uvedli, že práce na stavební části by měly skončit k 31. prosinci letošního roku.

Ze Šlechtovy restaurace se má stát nejen místo pro občerstvení, ale i nové společenské centrum Stromovky. „Chystáme pro Pražany ve Šlechtovce další místo, kam můžou vyrazit na procházku, za sportem nebo si jen tak odpočinout uprostřed zeleně. Hned vedle Stromovky od letošního jara otevíráme dolní část Výstaviště s lanovým hřištěm pro děti, místem pro piknik nebo veřejným grilovištěm,“ upřesnil Jan Čižinský, zastupitel hl. m. Prahy a starosta Prahy 7 (Praha Sobě). 

slechtova-restaurace-srpen-2019-2 O kulturní a další společenský program se postará provozovatel, který má s kulturním děním ze svého sálu přímo v pivovaru bohaté zkušenosti. „Šlechtovka je nádherné místo s obrovskou tradicí, mít možnost oživit tenhle příběh je pro nás opravdu lákavé. Ten prostor si zaslouží, aby se stal nejen zastávkou při nedělním výletě do zoo, ale byl sám o sobě cílem, kam se lidé budou vracet. Stejně jako se nám to podařilo ve Vinohradském pivovaru, který jsme budovali s vizí, že z něj chceme mít takový podnik, do kterého si rádi zajdeme i my sami,“ uvedl jeden ze spolumajitelů Vinohradského pivovaru Jan Korselt. K výběru provozovatele bylo osloveno deset firem a šest na nabídku reagovalo. Návštěvníky chce provozovatel lákat také na kulturní program. V plánu jsou divadelní i koncertní představení. Možná je spolupráce s hudebním festivalem Metronome, který se koná na holešovickém výstavišti.

Do konce roku musí Praha uzavřít s městskou firmou Obecní dům smlouvu. Zatím není jasné, jaké bude nájemné ani doba trvání pronájmu. Smlouva by mohla být na dobu neurčitou. Vinohradský pivovar bude pravděpodobně platit nájemné z obratu, kdy bude stanovena minimální suma, kterou by i v případě nulového obratu musel zaplatit.

Vinohradský pivovar si za několik let své existence získal pevné místo na pražské gastronomické scéně a může se pyšnit i mezinárodními oceněními, mezi TOP 10 evropských pivnic jej loni zařadili čtenáři britského listu The Guardian. 

slechtova-restaurace-srpen-2019-1 „Náš podnik samozřejmě stojí na skvělém pivu, které vaříme podle těch nejlepších receptur a tradic. Ale vedle toho se pyšníme širokou nabídkou pro nepivaře – lidé k nám chodí na víno, domácí limonády, výbornou kávu z malé české pražírny nebo poctivou českou kuchyni. V našem sále pořádáme divadelní představení pro děti i dospělé, přednášky či koncerty. Kultura se s dobrým jídlem a pitím skvěle doplňuje, tohle chceme přinést i do Šlechtovky. Přestože nás vyhledávají davy turistů, chceme zůstat cenově dostupní pro „normální“ lidi z okolí, kteří tvoří většinu našich hostů,“ dodal Korselt.

Se Šlechtovou restaurací pivovar sdílí podobně pohnutou historii. Pivovar byl založen roku 1893, kdy Královské Vinohrady ještě nepatřily k Praze, ovšem dřívější usedlosti už rychle nahrazovaly městské bloky a Vinohrady byly jedním z největších českých měst. Hned příští rok bylo vystaveno první pivo, vařila se klasická česká piva včetně Velkopražské dvanáctky a černého ležáku.

Sláva pivovaru měla naneštěstí trvání. Za války výroba ustala, pak byl pivovar znárodněn a výroba piva se do něj vrátila až v roce 2014 díky skupině několika nadšenců. Ti si pronajali část bývalého pivovaru – prostory bývalé spilky – a vaří zde tradiční české ležáky i pivní speciály.

slechtova-restaurace-podoba-1900

Šlechtova restaurace, podoba kolem roku 1900

Znárodnění znamenalo počátek úpadku také v případě Šlechtovy restaurace, původně barokního letohrádku z konce 17. století. V 60. letech minulého století se restaurace musela úplně uzavřít a jako opuštěná budova na konci 70. let dvakrát vyhořela a hrozila jí demolice. Záchrana začala teprve před dvěma lety a tato národní kulturní památka je nyní v pokročilé fázi rekonstrukce. 

Rekonstruuje se stávající objekt i nedochované části, a to v jejich původním půdorysu i vzhledu. Přístavby, které se nacházejí mimo původní půdorysnou stopu, jsou navrženy jako novodobé, ale s použitím původních materiálů. Ústředním prostorem je víceúčelový sál včetně navazujícího zázemí, dále restaurace a kavárna. Postupně otevírat se začne Šlechtova restaurace během sezóny 2020.

„Rekonstrukce není jednoduchá, jde o nesmírně cenný, památkově chráněný objekt. Jsme ale rozhodnuti příští rok toto místo uvést do provozu alespoň v určitém rozsahu a provoz následně doplňovat o další části,“ sdělila Hana Třeštíková. Šlechtova restaurace nabídne klasické prostory v interiéru, stejně jako venkovní altán. Kromě toho bude obnovena kaštanová alej s altánem, která byla před několika lety zničena sesuvy půdy.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

Včera ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

17. ledna 2021 ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru