Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Šlechtické peripetie, zabijačka, návrat zvěrolékaře. Projekt innogy příští rok podpoří několik filmů
Děj filmu Mord se odehrává na vesnické rodinné zabijačky. Foto: Richard Hodonický

Šlechtické peripetie, zabijačka, návrat zvěrolékaře. Projekt innogy příští rok podpoří několik filmů

Do své 19. sezony vstoupí v příštím roce projekt innogy – energie českého filmu. Energetická firma bude koprodukovat filmy Aristokratka ve varu scenáristy a režiséra Jiřího Vejdělka, Mord scenáristy a režiséra Adama Martince, Teorie tygra – zlatá svatba scenáristy a režiséra Radka Bajgara a Vlny herce a režiséra Jiřího Mádla. innogy je dlouhodobě nejvýznamnějším komerčním partnerem českého filmu. Dosud pomohla na plátna kin téměř stovce celovečerních hraných i dokumentárních snímků. Informoval o tom ředitel komunikace a mluvčí innogy v ČR Martin Chalupský.  

„Dlouhodobě fandíme českému filmu a pomáháme mu v každé době. Tentokrát jsme podpořili mladé a talentované tvůrce i snímky zavedených autorů. V příštím roce se na plátna kin díky naší podpoře dostanou dvě pokračování divácky velmi úspěšných filmů, zajímavé a neotřelé téma v pořadí třetího filmu Jiřího Mádla a tragikomedie v duchu československé nové vlny vystavená na pozadí tradiční venkovské zabíjačky,” uvedl Tomáš Varcop, předseda představenstva innogy Česká republika.

„Z letošních námi koprodukovaných filmů musím zmínit drama Matěje Chlupáčka Úsvit, jehož protagonistka Eliška Křenková na karlovarském festivalu obdržela za mimořádný herecký výkon innogy Modrou kostku. Kromě Karlových Varů byl snímek úspěšně uveden rovněž na dalších tuzemských i zahraničních přehlídkách,” dodal.

Partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, včetně projektu Kino bez bariér, bude v roce 2024 innogy poosmadvacáté. Firma také opět podpoří konání Cen české filmové kritiky a předávání Českých lvů. Granty poskytne studentům FAMU a s Českou televizí a Barrandov Studio bude nadále spolupracovat nejen v oblasti rozvoje tuzemské filmové tvorby, ale také při řízení společného projektu FILMOVÉ NADACE.

„O finanční podporu innogy zažádali pro příští rok producenti tří desítek připravovaných filmových projektů. Kromě umělecké kvality nás zajímá i divácký potenciál a důraz vždy klademe také na finanční zajištění a smlouvu o koprodukci s televizí,“ sdělil Martin Chalupský.

Film Aristokratka ve varu zahájí svoji pouť v půlce ledna. Je pokračováním úspěšné komedie Poslední aristokratka a opět filmovou adaptací bestselleru Evžena Bočka. Rodinu novodobých aristokratů v podání Hynka Čermáka, Tatiany Dykové a Yvony Stolařové i nadále provázejí kastelán, hospodyně a údržbář ztvárnění Martinem Pechlátem, Eliškou Balzerovou a Pavlem Liškou.

Postavy se rozrostou o dceru právníka Bendy Denisu, která v podání Simony Lewandovské vnese do zámku a děje velkou dávku živelnosti. Natáčelo se opět na zámcích v Miloticích a na Lemberku.

Na podzim vstoupí do českých kin dobové drama Vlny z konce 60. let minulého století. Je inspirováno skutečným příběhem skupiny korespondentů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodlání přinášet nezávislé zprávy. Film vypráví o dvou bratrech, kteří se v Československu v bouřlivé době sklonku 60. let musí rozhodnout, co je pro ně v životě důležité. Hlavní roli svěřil režisér Vojtěchu Vodochodskému, dále se ve snímku představí Stanislav Majer, Martin Hofmann, Táňa Pauhofová nebo Marika Šoposká.

Další podzimní snímek, tedy hořká komedie Teorie tygra – zlatá svatba, navazuje na divácky úspěšný film z roku 2016. První díl končil záběrem, kdy Janův hausbot romanticky míří po vodní hladině do dobrodružného neznáma. Všechno ale má své důsledky.

Jak říká Janova žena Olga: na stáří se připravujeme celý život. Jan přípravu podcenil. Začínáme nehodou – Jan ztroskotal, loď není, je zraněn, zdraví podlomené. Vysněný život potulného veterináře je definitivně pryč. Jan se stává závislým na svém okolí.

Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) si to užívá, je sarkastická až na hranu. Zvěrolékař v podání Jiřího Bartošky se po několika letech odloučení od své ženy dostává do náhlých zdravotních komplikací a svůj další život se rozhodne řešit sobě vlastním svérázným způsobem.

Děj filmu Mord se odehrává na vesnické rodinné zabijačce, k níž se všichni členové s větší či menší radostí upínají jako k potřebnému a tradičnímu rituálu. Zabíjačka jako pozadí pro vyjevení všech známých i pečlivě skrývaných vztahů a traumat, životních vzorů či nedostatečné komunikace mezi blízkými dosahuje místy antických rozměrů, prolitá krev však naštěstí nepatří lidským hrdinům příběhu.

Scénář Adama Martince ke snímku podpořila v roce 2023 FILMOVÁ NADACE v kategorii Hvězda zítřka. Film staví mimo jiné na autenticitě prostředí a postav a režisér nezapírá své ovlivnění československou novou vlnou i hrabalovsko-kunderovskou tradicí nazírání lidských osudů.

Pro postavu hlavního hrdiny Karla se režisér inspiroval u vlastního otce, jehož spolu s několika dalšími neherci do filmu obsadil. Kromě nich v příběhu hrají Aleš Bilík, Albert Čuba nebo Janusz Klimsza.


Autor: puc

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

Včera v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

Včera v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Echo v modré v KC Zahrada

21. července 2024 ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Dílna v Galerii 9

21. července 2024 v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Nový termín zrušeného koncertu

15. července 2024 v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Karaoke blues u Keplera

13. července 2024 ve 13:54

Jedno osudové setkání, spousta melancholie i několik litrů kořalky. Finský režisér Aki Kaurismaki vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis dalšímu filmu. Rozněžnil přitom srdce svých příznivců i okoralých, cynických kritiků.

Další články
Nahoru