Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Šlechtické peripetie, zabijačka, návrat zvěrolékaře. Projekt innogy příští rok podpoří několik filmů
Děj filmu Mord se odehrává na vesnické rodinné zabijačky. Foto: Richard Hodonický

Šlechtické peripetie, zabijačka, návrat zvěrolékaře. Projekt innogy příští rok podpoří několik filmů

Do své 19. sezony vstoupí v příštím roce projekt innogy – energie českého filmu. Energetická firma bude koprodukovat filmy Aristokratka ve varu scenáristy a režiséra Jiřího Vejdělka, Mord scenáristy a režiséra Adama Martince, Teorie tygra – zlatá svatba scenáristy a režiséra Radka Bajgara a Vlny herce a režiséra Jiřího Mádla. innogy je dlouhodobě nejvýznamnějším komerčním partnerem českého filmu. Dosud pomohla na plátna kin téměř stovce celovečerních hraných i dokumentárních snímků. Informoval o tom ředitel komunikace a mluvčí innogy v ČR Martin Chalupský.  

„Dlouhodobě fandíme českému filmu a pomáháme mu v každé době. Tentokrát jsme podpořili mladé a talentované tvůrce i snímky zavedených autorů. V příštím roce se na plátna kin díky naší podpoře dostanou dvě pokračování divácky velmi úspěšných filmů, zajímavé a neotřelé téma v pořadí třetího filmu Jiřího Mádla a tragikomedie v duchu československé nové vlny vystavená na pozadí tradiční venkovské zabíjačky,” uvedl Tomáš Varcop, předseda představenstva innogy Česká republika.

„Z letošních námi koprodukovaných filmů musím zmínit drama Matěje Chlupáčka Úsvit, jehož protagonistka Eliška Křenková na karlovarském festivalu obdržela za mimořádný herecký výkon innogy Modrou kostku. Kromě Karlových Varů byl snímek úspěšně uveden rovněž na dalších tuzemských i zahraničních přehlídkách,” dodal.

Partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, včetně projektu Kino bez bariér, bude v roce 2024 innogy poosmadvacáté. Firma také opět podpoří konání Cen české filmové kritiky a předávání Českých lvů. Granty poskytne studentům FAMU a s Českou televizí a Barrandov Studio bude nadále spolupracovat nejen v oblasti rozvoje tuzemské filmové tvorby, ale také při řízení společného projektu FILMOVÉ NADACE.

„O finanční podporu innogy zažádali pro příští rok producenti tří desítek připravovaných filmových projektů. Kromě umělecké kvality nás zajímá i divácký potenciál a důraz vždy klademe také na finanční zajištění a smlouvu o koprodukci s televizí,“ sdělil Martin Chalupský.

Film Aristokratka ve varu zahájí svoji pouť v půlce ledna. Je pokračováním úspěšné komedie Poslední aristokratka a opět filmovou adaptací bestselleru Evžena Bočka. Rodinu novodobých aristokratů v podání Hynka Čermáka, Tatiany Dykové a Yvony Stolařové i nadále provázejí kastelán, hospodyně a údržbář ztvárnění Martinem Pechlátem, Eliškou Balzerovou a Pavlem Liškou.

Postavy se rozrostou o dceru právníka Bendy Denisu, která v podání Simony Lewandovské vnese do zámku a děje velkou dávku živelnosti. Natáčelo se opět na zámcích v Miloticích a na Lemberku.

Na podzim vstoupí do českých kin dobové drama Vlny z konce 60. let minulého století. Je inspirováno skutečným příběhem skupiny korespondentů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodlání přinášet nezávislé zprávy. Film vypráví o dvou bratrech, kteří se v Československu v bouřlivé době sklonku 60. let musí rozhodnout, co je pro ně v životě důležité. Hlavní roli svěřil režisér Vojtěchu Vodochodskému, dále se ve snímku představí Stanislav Majer, Martin Hofmann, Táňa Pauhofová nebo Marika Šoposká.

Další podzimní snímek, tedy hořká komedie Teorie tygra – zlatá svatba, navazuje na divácky úspěšný film z roku 2016. První díl končil záběrem, kdy Janův hausbot romanticky míří po vodní hladině do dobrodružného neznáma. Všechno ale má své důsledky.

Jak říká Janova žena Olga: na stáří se připravujeme celý život. Jan přípravu podcenil. Začínáme nehodou – Jan ztroskotal, loď není, je zraněn, zdraví podlomené. Vysněný život potulného veterináře je definitivně pryč. Jan se stává závislým na svém okolí.

Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) si to užívá, je sarkastická až na hranu. Zvěrolékař v podání Jiřího Bartošky se po několika letech odloučení od své ženy dostává do náhlých zdravotních komplikací a svůj další život se rozhodne řešit sobě vlastním svérázným způsobem.

Děj filmu Mord se odehrává na vesnické rodinné zabijačce, k níž se všichni členové s větší či menší radostí upínají jako k potřebnému a tradičnímu rituálu. Zabíjačka jako pozadí pro vyjevení všech známých i pečlivě skrývaných vztahů a traumat, životních vzorů či nedostatečné komunikace mezi blízkými dosahuje místy antických rozměrů, prolitá krev však naštěstí nepatří lidským hrdinům příběhu.

Scénář Adama Martince ke snímku podpořila v roce 2023 FILMOVÁ NADACE v kategorii Hvězda zítřka. Film staví mimo jiné na autenticitě prostředí a postav a režisér nezapírá své ovlivnění československou novou vlnou i hrabalovsko-kunderovskou tradicí nazírání lidských osudů.

Pro postavu hlavního hrdiny Karla se režisér inspiroval u vlastního otce, jehož spolu s několika dalšími neherci do filmu obsadil. Kromě nich v příběhu hrají Aleš Bilík, Albert Čuba nebo Janusz Klimsza.


Autor: puc

Winternitzova vila: Kukal Quartet

Včera v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

Včera v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Festival Věčná naděje 2024

15. února 2024 v 07:40

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje zahájí 21. února PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostele sv. Šimona a Judy. Od února do dubna festivalová pódia přivítají Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovou, Igora Ardaševa či Dětskou...

Premiéra Zapomenutou cestou Praha–Lvov a Měsíc Ukrajiny

14. února 2024 v 08:36

Městská divadla pražská představí od 24. února do 24. března průřez všemi společnými projekty s ukrajinskými umělci, kteří našli útočiště v České republice, i těmi, které Městská divadla pražská podporují přímo na Ukrajině. 

Hostivařský session

13. února 2024 ve 13:22

Zpívání v Hospůdce Karolína se koná ve čtvrtek 15. února.

FOK zahraje Janáčkovu Sinfoniettu a Brahmsovy Uherské tance

12. února 2024 v 10:01

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pozval do své sezóny dirigenta Iona Marina. Při příležitosti Roku české hudby provede s orchestrem 21. a 22. února Janáčkovu Sinfoniettu. Na programu jsou také Brahmsovy Uherské tance v orchestraci Antonína Dvořáka a Brahmsova První...

Další články
Nahoru