dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Advent v PrazePražský život

Slavnostní rozsvícení vánočního smrku na trzích se letos ruší. Kvůli bezpečnosti

Vánoční strom se na Staroměstském náměstí v Praze slavnostně rozsvítí podle původního plánu v sobotu 28. listopadu. Kvůli bezpečnosti ale organizátoři neřeknou přesný čas.

„Slavnost bude, ale není určena přesná hodina. Tímto krokem chceme předejít bezpečnostnímu riziku, že se bude koncentrovat mnoho lidí na jednom místě," vysvětlil radní Libor Hadrava. Ohledně bezpečnostní situace v Praze podle něj magistrát spolupracuje s policií. Kvůli hrozbě terorismu zatím magistrát žádné konkrétní opatření nepřijal.

„Na doporučení městské a státní policie jsem se i přes svůj osobní nesouhlas rozhodla pro tento rok tradiční rozsvícení vánočního stromku zrušit. Osobně to vnímám jako přehnané bezpečnostní opatření, ale na posledním jednání mi bylo zástupci policie doporučeno tuto tradici zrušit,“ řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová. „Od všech kritiků tohoto rozhodnutí bych chtěla vědět, jak by se na mém místě zachovali oni," dodala.

Anketa

Zrušíte letos kvůli nedávným teroristickým útokům v Paříži svou návštěvu vánočních trhů v Česku či zahraničí?

22.4%
(22.4%)
36.2%
(36.2%)
„Nebojíme se teroristického útoku, ale spíše paniky v případě, že by situace někdo zneužil. Adventní trhy v centru Prahy dostanou sváteční podobu podle původního plánu, strom se rozsvítí v průběhu soboty. Vždy po setmění pak mohou návštěvníci trhů i v dalších dnech vidět každou hodinu připravenou animaci rozsvěcení stromu,“ říká Hana Tietze, mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze 2015.

Osmašedesátiletý smrk pro pražské vánoční trhy pochází letos z České Lípy. Je vysoký třiadvacet metrů.  Jak bude letos ozdoben, zatím pořadatelé neprozradili. Motiv prý bude stejně jako v předchozích letech vycházet z české kultury a historie.


Další články
Nahoru