dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Slavnosti Navalis lákají na gondoliéry z Benátek, historické a dračí lodě, koncert na Vltavě
Loňský ročník slavností Navalis. Foto: archiv PB

Slavnosti Navalis lákají na gondoliéry z Benátek, historické a dračí lodě, koncert na Vltavě

Návštěvníky šestého ročníku Svatojánských slavností Navalis čeká ve čtvrtek slavnostní mše svatá, která bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Od 18 hodin ji bude celebrovat pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Kolem 19. hodiny se vydají účastníci za hudebního doprovodu mobilních varhan a zpěvu litanií ke sv. Janu Nepomuckému Svatojánským procesím na Karlův most. V popředí budou neseny ostatky světce. Pouť bude ukončena bohoslužbou, která začne po dvacáté hodině v kostele sv. Františka z Assisi na Křížovnickém náměstí.

Předtím se uskuteční na Vltavě pod Karlovým mostem přehlídka historických a dračích lodí. K vidění budou alegoricky zdobené lodě i pravé italské gondoly, které dovezou gondoliéři z Benátek. Regata bude v prostoru mezi Mánesovým a Karlovým mostem v místech, kam byl před staletími Nepomucký svržen.

Je připraven seskok šesti parašutistů. Pět z nich, kteří budou symbolizovat pět hvězd Jana Nepomuckého, se snesou na ponton na Vltavě, šestý předtím „prolétne“ pod obloukem mostu. Tento muž bude představovat do Vltavy svrženého Nepomuckého.

Po bohoslužbě začne v 21 hodin barokní koncert na hladině Vltavy. Atmosféru barokní Prahy přiblíží rekonstrukce původních skladeb Františka Xaver Brixiho. Kdo vystoupí? Soubor Capella Regia Praha, Jiří Stivín, dětský sbor Karolíny Ruppert a komorní soubor Ritolnello.

V průběhu večera bude prostor mezi Karlovým a Mánesovým mostem velkolepě osvětlený. Slavnostní akci ukončí ve 22 hodin ohňová show.

Historie

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, který připadá na 16. května.

V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show. K vidění bylo velké množství atrakcí.

Na tradici barokních slavností se navázalo v roce 2009 obnovenými Svatojánskými slavnostmi, od té doby se konají v Praze každoročně.

navalis2014plakat


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru