Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životVýstavy

Sladký semestr plný krásné práce

30. 5. 2024
FA ČVUT zve na ochutnávku výstavy ateliérových prací letního semestru až do 28. června. Nabízí projekty téměř sedmdesáti ateliérů Architektury a urbanismu, Krajinářské architektury a Designu. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. května v 18 hodin, přijít může každý zájemce.

Expozice nabízí pohled nastupující generace na směřování architektury, krajinářské architektury a designu. V ateliérových projektech řeší témata jako krizi bydlení, adaptaci na klimatickou změnu nebo citlivý přístup k architektonickému dědictví. V letním semestru byla pozornost věnována také objevování nových možností využití dosud zanedbaných městských lokalit.

Atelier Císler–Pazdera se zabýval pozemkem na Malé Straně, který je součástí historického sokolského komplexu Michnova paláce a Tyršova domu a aktuálně slouží jako parkoviště. Studující zkoumali typologii a tematiku sportovních staveb a hledali způsob, jakým navázat na zdejší tradici a místo dále rozvíjet. Novou náplň pro automatické telefonní ústředny pak hledali studenti a studentky ateliéru Hájek–Hulín. Dnes většinou chátrající stavby ze šedesátých až osmdesátých let minulého století navrhují transformovat na kulturní instituce, galerie, koncertní sály nebo školy.

Přemýšlení o aktuálně neuspokojivém stavu pražského hlavního nádraží, hledání a pojmenování skutečných nedostatků a potřebných kroků k nápravě se věnovaly ateliéry Chalupa–Holubcová a Sosna–Filsak. Stávající odbavovací hala je architektonickou ikonou, domem, který je důležitý pro obraz české kultury, historie umění a architektury. A tak zatímco nedávný soutěžní dialog počítá s jejím bouráním, studentky a studenti hledali cesty, jak ji a celé nádraží zapojit zpět do života města.

S tématem obyvatelnosti prostorů pod mosty pracoval ateliér Sitta. Jak využít místa, kde slunce nikdy nezasvítí, kde nezaprší? Na celém světě je to přitom pro mnohé jediná střecha nad hlavou. Jak je přetvořit, aby se stala místem relativního komfortu nejen pro člověka?

Návrh cukrovinek – od sušenek po čokoládové bonbóny – a obalů, které vyprávějí příběh, zážitek a podněcují smysly. Netradiční zadání ateliéru prvního ročníku designu Jaroš. Ateliér Bébarová se zase spojil s tradiční českou sklárnou Preciosa. Studující vytvářeli šperk jako reakci na lidské tělo a jejich návrhy se zúčastní soutěže Master of Crystal 2024.

Ústředním motivem expozice ateliéru Streit je reinterpretace zvykoslovného předmětu, který tradičně doprovázel lidové obřady. Studentky a studenti si položili otázku o účelu moderní interpretace takových předmětů a pokusili se je znovu zapojit do soudobého života. Rituály, obřady, symboly a poselství se vrací v nové formě.

Výstavu ateliérových prací je možné navštívit do 28. června denně od 9 do 18 hodin. Vstup je bezbariérový a zdarma. Všechny projekty vytvořené studentkami a studenty FA ČVUT si můžete prohlédnout online, první ročníky mají vlastní webovou galerii.

 


Autor: Alo

Bublinky na náplavce v Praze 2

Dnes v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Praha 6: Červnová vycházka

Včera v 17:09

Do zahrady Černínského paláce se můžete vydat 17. června s průvodkyní Hedvikou Čenkovou. Sraz je v 18 hodin na tramvajové zastávce Sibeliova.

Praha 13: Veletrh sociálních služeb

Včera v 07:19

Devátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Praze 13 vás seznámí s poskytovateli sociálních a návazných služeb. Chybět nebudou ani organizace, které se specializují na služby pro migranty, včetně nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

14. června 2024 v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Výstava: Koblen & Lazar

14. června 2024 v 17:01

Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata...

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

13. června 2024 v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Další články
Nahoru