Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Skupinové konzultace na druhém stupni budou základní školy v Praze využívat různě
Ilustrační foto: archiv

Skupinové konzultace na druhém stupni budou základní školy v Praze využívat různě

Možnosti skupinových konzultací na druhém stupni využívají základní školy v Praze různě. Některé tak doučují děti se slabším prospěchem, jiné vytvořily skupiny pro přípravu deváťáků na přijímací zkoušky, další dávají přednost individuálním konzultacím. Vyplývá to z ankety ČTK mezi řediteli škol.

Od pondělí jsou možné skupinové konzultace žáků druhého stupně pro maximálně šest dětí ve skupině. Mají být hlavně pro žáky ohrožené školním neúspěchem nebo deváťáky k přípravě na přijímací zkoušky. Podmínkou účasti žáků na skupinové konzultaci je negativní test na covid-19. Zachování homogenity skupin není podle návodu ministerstva školství nutné.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého využívá každá škola možnosti konzultací různě. „Je to dobrá věc a školy to skutečně využívají," uvedl. Jak velký podíl jich je, nedokázal říct přesně. Odhadl, že jich není víc než polovina. V řadě škol se podle něj ale víc využívají individuální konzultace. Týká se to i Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích, kde je ředitelem. Výhodou individuálních konzultací je podle něj mimo jiné to, že se v jejich případě dítě nemusí testovat na covid-19.

Testování ve skupinách ale třeba podle ředitelky ZŠ na náměstí Curieových v Praze 1 Terezy Martínkové není problém. Její škola bude poskytovat skupinové konzultace hlavně dětem se specifickými vzdělávacími potřebami ze šestých až osmých tříd. Konzultace podle ní budou mít podle potřeby.

„Máme skupinku, která chodí jednou týdně, máme děti, které chodí třeba třikrát či čtyřikrát týdně," popsala. Skupin bude ve škole fungovat asi šest. Deváťáci podle ní zájem o skupinové konzultace moc neměli.

Skupinové konzultace budou využívat i v ZŠ Barrandov v Praze 5 nebo v ZŠ T. G. Masaryka v Praze 7. Na Barrandově se chtějí zaměřit hlavně na doučování v předmětech, jako je matematika nebo čeština, řekla ředitelka Veronika Holíková. Ani ona nevidí testování na covid-19 jako problém.

„Skupinka šesti dětí nás vůbec nemůže rozhodit, navíc ony budou nejspíš chodit odpoledne, protože dopoledne mají distanční výuku, takže to se krásně dá všechno zvládnout," uvedla.

ZŠ T. G. Masaryka bude skupinové konzultace využívat hlavně pro deváťáky, kteří se připravují na přijímací zkoušky. „Nebude to povinné, bude to pro zájemce. Někomu vyhovuje se připojovat z domova, někdo potřebuje víc osobní kontakt,“ řekl ředitel Jan Rychtr.

Zda budou skupiny chodit do školy odpoledne či dopoledne, podle něj bude na rozhodnutí učitelů. Škola využívá i individuální konzultace, a to hlavně pro žáky s cizím mateřským jazykem.

U individuálních konzultací hodlá zůstat ZŠ Jižní IV v Praze 4. Podle jejího ředitele Daniela Kaisera poskytují učitelé doučování odpoledne hlavně přes internet. O skupinové konzultace neprojevili zájem rodiče ani děti, řekl.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru