Dnes Pondělí - oblacno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Skupinové konzultace na druhém stupni budou základní školy v Praze využívat různě
Ilustrační foto: archiv

Skupinové konzultace na druhém stupni budou základní školy v Praze využívat různě

Možnosti skupinových konzultací na druhém stupni využívají základní školy v Praze různě. Některé tak doučují děti se slabším prospěchem, jiné vytvořily skupiny pro přípravu deváťáků na přijímací zkoušky, další dávají přednost individuálním konzultacím. Vyplývá to z ankety ČTK mezi řediteli škol.

Od pondělí jsou možné skupinové konzultace žáků druhého stupně pro maximálně šest dětí ve skupině. Mají být hlavně pro žáky ohrožené školním neúspěchem nebo deváťáky k přípravě na přijímací zkoušky. Podmínkou účasti žáků na skupinové konzultaci je negativní test na covid-19. Zachování homogenity skupin není podle návodu ministerstva školství nutné.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého využívá každá škola možnosti konzultací různě. „Je to dobrá věc a školy to skutečně využívají," uvedl. Jak velký podíl jich je, nedokázal říct přesně. Odhadl, že jich není víc než polovina. V řadě škol se podle něj ale víc využívají individuální konzultace. Týká se to i Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích, kde je ředitelem. Výhodou individuálních konzultací je podle něj mimo jiné to, že se v jejich případě dítě nemusí testovat na covid-19.

Testování ve skupinách ale třeba podle ředitelky ZŠ na náměstí Curieových v Praze 1 Terezy Martínkové není problém. Její škola bude poskytovat skupinové konzultace hlavně dětem se specifickými vzdělávacími potřebami ze šestých až osmých tříd. Konzultace podle ní budou mít podle potřeby.

„Máme skupinku, která chodí jednou týdně, máme děti, které chodí třeba třikrát či čtyřikrát týdně," popsala. Skupin bude ve škole fungovat asi šest. Deváťáci podle ní zájem o skupinové konzultace moc neměli.

Skupinové konzultace budou využívat i v ZŠ Barrandov v Praze 5 nebo v ZŠ T. G. Masaryka v Praze 7. Na Barrandově se chtějí zaměřit hlavně na doučování v předmětech, jako je matematika nebo čeština, řekla ředitelka Veronika Holíková. Ani ona nevidí testování na covid-19 jako problém.

„Skupinka šesti dětí nás vůbec nemůže rozhodit, navíc ony budou nejspíš chodit odpoledne, protože dopoledne mají distanční výuku, takže to se krásně dá všechno zvládnout," uvedla.

ZŠ T. G. Masaryka bude skupinové konzultace využívat hlavně pro deváťáky, kteří se připravují na přijímací zkoušky. „Nebude to povinné, bude to pro zájemce. Někomu vyhovuje se připojovat z domova, někdo potřebuje víc osobní kontakt,“ řekl ředitel Jan Rychtr.

Zda budou skupiny chodit do školy odpoledne či dopoledne, podle něj bude na rozhodnutí učitelů. Škola využívá i individuální konzultace, a to hlavně pro žáky s cizím mateřským jazykem.

U individuálních konzultací hodlá zůstat ZŠ Jižní IV v Praze 4. Podle jejího ředitele Daniela Kaisera poskytují učitelé doučování odpoledne hlavně přes internet. O skupinové konzultace neprojevili zájem rodiče ani děti, řekl.


Autor: ČTK

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru