Skryté úniky vody v pražském potrubí najde speciální pěnová koule
2. června 2021 10:13
Pražské vodovody a kanalizace zintenzivňují hledání skrytých úniků pitné vody ve vodovodní síti pomocí další moderní technologie – tentokrát je nástrojem technologie SmartBall společnosti Xylem.
„Laicky řečeno, jedná se pěnový míček, který má uvnitř technologii, jenž nám při průchodu vodovodním potrubím dokáže identifikovat netěsnosti, poruchy nebo vzduchové kapsy. Pomocí této inovační technologie budeme nyní revidovat dva litinové vodovodní řady mezi vodojemy Bruska a Andělky v pražských Dejvicích,“ vysvětlil technický ředitel společnosti Petr Sýkora.
„Případné poruchy na potrubí spojené s úniky vody budeme znát ihned po průchodu SmartBallu potrubím. Další velmi důležité údaje jako přesnou polohu potrubí a jeho provozní stav následně po detailním vyhodnocení naměřených dat zhruba do čtyř týdnů,“ dodal.
Před samotným vložením do potrubí koule projde dezinfekcí. Poté putuje 1300 až 1500 vteřin než vyteče na druhé straně ve vodojemu Andělka. Proplavení kuličky potrubím se dělá kvůli potvrzení naměřených hodnot třikrát za sebou.
„Potrubí z vodojemu Bruska na Andělku jsou dvě, mají délku 1300 metrů a jsou z roku 1925. Celá inspekce se dělá proto, že potrubí je přes 100 let staré, je za životností ale je zde komplikovaná rekonstrukce, vzhledem k tomu, jak je hluboko. U Andělky je to téměř pět metrů. Kulička zjistí, jestli potrubí potřebuje obnovu, nebo vydrží ještě několik let a kde přesně havárie je,“ doplnil Sýkora.
Netěsnost uvnitř tlakového potrubí vytváří specifický akustický signál. Jak se nástroj SmartBall blíží k úniku, akustický signál detekován technologií SmartBall nabírá na intenzitě. Akustický signál bude harmonicky nejsilnější, jak se nástroj blíží úniku, s vrcholem v místě, kde nástroj SmartBall prochází přesně u úniku, a pak se zmenšuje úměrně se vzdalováním se SmartBallu.PVK již hledají potenciální úniky pitné vody také pomocí satelitního snímkování. První kolo snímkování se loni zaměřilo na území od Nového Města po Pankrác, což představovalo 500 kilometrů vodovodní sítě. Systém označil 45 oblastí s potencionálním únikem pitné vody. Průzkumem označených oblastí bylo nalezeno 26 skrytých úniků vody.
Druhé pak letos na jaře, v oblasti od Suchdola po Zbraslav satelit nasnímkoval tisíc kilometrů vodovodní sítě. Výsledkem bylo označení 207 potenciálních míst se skrytým únikem pitné vody na vodovodních řadech o délce 111 kilometrů.
PVK pracují s technologii vyvinutou izraelskou firmou Utilis. Ta využívá zařízení na principu Synthetic Aperture Radar (SAR) nesené družicí japonské vesmírné agentury JAXA. Senzor na satelitu zachycuje vyslané radarové impulsy, které dokáží rozlišit typ vody, zda se jedná o povrchovou, odpadní či pitnou. Systém je funkční za každého počasí a radarové odrazy pronikají do hloubky až tří metrů podle typu povrchu. Vyhodnocení snímků trvá v řádu jednotek dnů.
Pražská vodovodní síť má délku přes tři a půl tisíce kilometrů, další téměř kilometr připadá na vodovodní přípojky. PVK zásobují pitnou vodou na 1,317 milionu obyvatel hlavního města a 208 tisíc obyvatel Středočeského kraje.