Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Skoro pětina stromů v Průhonickém parku je v alarmujícím stavu, začíná projekt obnovy
V průběhu dvou let dojde v parku také k obnově mlatových cest. Foto: Oliver Beneš

Skoro pětina stromů v Průhonickém parku je v alarmujícím stavu, začíná projekt obnovy

Tento týden započaly v Průhonickém parku stavební a arboristické práce. Cílem je obnovit krajinářskou kompozici, zajistit bezpečnost u přestárlých stromů, opravit cesty i drobné historické stavby. Na celkový výsledek se mohou návštěvníci těšit v prosinci 2023. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí parku Miroslava Dvořáková.

Průhonický park, který je Národní kulturní památkou a je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, je oblíbenou turistickou destinací. Představuje mimořádně cenou památku zahradního umění s unikátní kompozicí a obsáhlou sbírkou dřevin.

„Porosty stromů představují naprosto dominantní prvek prostorové struktury parku. Jejich celková výměra činí téměř 100 hektarů a je zde evidováno přibližně 12 tisíc jednotlivých stromů. Kvůli stáří parku ale dochází k postupnému dožívání některých stromů, a to jak v porostech, tak u solitérních a kompozičně významných jedinců. V současné době je v alarmujícím stavu více než 17 procent porostů a 70 procent z nich potřebuje pěstební zásah. Nutné ošetření vyžaduje i velké množství stromů, především podél cest,“ říká Jiří Šmída, vedoucí Správy Průhonického parku.

„Pokud bychom situaci neřešili, postupem času by došlo k rozpadu původní krajinářské kompozice. Jsme rádi, že jsme díky tomuto projektu získali prostředky na oživení porostů, udržení kompozice a zajištění provozní bezpečnosti. Věřím, že to vše bude mít vliv na spokojenost našich návštěvníků,“ dodává.

Obnova původní krajinářské kompozice a zajištění bezpečnosti u stávajících přestárlých nebo jinak narušených jednotlivých stromů a porostů není jediným cílem projektu v rámci Integrovaného regionálního operačního programu: Průhonický park – obnova, rozvoj a oživení památky UNESCO.

V průběhu dvou let dojde také k obnově mlatových cest, ohradních zdí a v neposlední řadě i drobných historických staveb, které se v parku nacházejí.  Návštěvníci se mohou těšit také na nové expozice v rekonstruovaných objektech České chaloupky, Rybárny a Wachhausu a nový informační systém. 

Ještě letos začnou stavební a arboristické práce. V zimních měsících mimo vegetační dobu bude docházet především k ořezu a kácení přestárlých a nemocných stromů. Od jara 2022 se přidají zahradnické práce jako úpravy průhledů, výsevy nových trávníků, výsadba nových stromů a tisíců cibulovin. 

V příštím roce dojde také k opravě drobných historických staveb v parku, ve kterých vzniknou nové expozice pro návštěvníky. Jako poslední dojde k rekonstrukci cest nejen hlavních návštěvnických okruhů.


Autor: Jan Puci

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru