Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Skoro pětina stromů v Průhonickém parku je v alarmujícím stavu, začíná projekt obnovy
V průběhu dvou let dojde v parku také k obnově mlatových cest. Foto: Oliver Beneš

Skoro pětina stromů v Průhonickém parku je v alarmujícím stavu, začíná projekt obnovy

Tento týden započaly v Průhonickém parku stavební a arboristické práce. Cílem je obnovit krajinářskou kompozici, zajistit bezpečnost u přestárlých stromů, opravit cesty i drobné historické stavby. Na celkový výsledek se mohou návštěvníci těšit v prosinci 2023. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí parku Miroslava Dvořáková.

Průhonický park, který je Národní kulturní památkou a je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, je oblíbenou turistickou destinací. Představuje mimořádně cenou památku zahradního umění s unikátní kompozicí a obsáhlou sbírkou dřevin.

„Porosty stromů představují naprosto dominantní prvek prostorové struktury parku. Jejich celková výměra činí téměř 100 hektarů a je zde evidováno přibližně 12 tisíc jednotlivých stromů. Kvůli stáří parku ale dochází k postupnému dožívání některých stromů, a to jak v porostech, tak u solitérních a kompozičně významných jedinců. V současné době je v alarmujícím stavu více než 17 procent porostů a 70 procent z nich potřebuje pěstební zásah. Nutné ošetření vyžaduje i velké množství stromů, především podél cest,“ říká Jiří Šmída, vedoucí Správy Průhonického parku.

„Pokud bychom situaci neřešili, postupem času by došlo k rozpadu původní krajinářské kompozice. Jsme rádi, že jsme díky tomuto projektu získali prostředky na oživení porostů, udržení kompozice a zajištění provozní bezpečnosti. Věřím, že to vše bude mít vliv na spokojenost našich návštěvníků,“ dodává.

Obnova původní krajinářské kompozice a zajištění bezpečnosti u stávajících přestárlých nebo jinak narušených jednotlivých stromů a porostů není jediným cílem projektu v rámci Integrovaného regionálního operačního programu: Průhonický park – obnova, rozvoj a oživení památky UNESCO.

V průběhu dvou let dojde také k obnově mlatových cest, ohradních zdí a v neposlední řadě i drobných historických staveb, které se v parku nacházejí.  Návštěvníci se mohou těšit také na nové expozice v rekonstruovaných objektech České chaloupky, Rybárny a Wachhausu a nový informační systém. 

Ještě letos začnou stavební a arboristické práce. V zimních měsících mimo vegetační dobu bude docházet především k ořezu a kácení přestárlých a nemocných stromů. Od jara 2022 se přidají zahradnické práce jako úpravy průhledů, výsevy nových trávníků, výsadba nových stromů a tisíců cibulovin. 

V příštím roce dojde také k opravě drobných historických staveb v parku, ve kterých vzniknou nové expozice pro návštěvníky. Jako poslední dojde k rekonstrukci cest nejen hlavních návštěvnických okruhů.


Autor: Jan Puci

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Včera ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Včera v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Včera v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Včera v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

29. listopadu 2023 ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Další články
Nahoru