dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Lifestyle / Zdraví

Skoro padesát procent postižených touto nemocí o ní neví. Navíc neúprosné statistiky zatím potvrzují černou předpověď

Jeden dospělý člověk z jedenácti trpí diabetem 2. typu, přibližně 47 % nemocných o své cukrovce neví. Neúprosné statistiky potvrzují varování odborníků: do roku 2040 bude touto chorobou trpět přes 640 milionů lidí po celém světě. Pro boj s cukrovkou je důležitá nejen samotná léčba, ale také důsledná informovanost veřejnosti. Do Prahy proto přijíždí světově uznávaný odborník na diabetes profesor Bernard Zinman, s aktuálním tématem o posunu medicíny v léčbě komplikací cukrovky za posledních 30 let.  

Diabetes 2. typu ohrožuje člověka z mnoha hledisek. Kromě akutních komplikací, ke kterým patří především hypoglykémie, ale i jiné obtíže, jde hlavně o potíže následné. Ty se pozvolna rozvíjejí v případě, kdy člověk o své nemoci neví nebo ji důsledně a odpovědně neléčí. Organismus je pak ohrožen poškozením srdce, ledvin nebo očí, poničením funkce různých druhů nervů a syndromem diabetické nohy, který může vést až ke ztrátě končetiny. 

Zdravější srdce i ledviny

Při včasné a odpovídající léčbě má ale pacient šanci na normální život bez větších omezení. To si uvědomují lékaři i odborníci hledající a vyvíjející stále účinnější léky. Zásadní je též komunikace a předávání nejnovějších poznatků o této nemoci.

I proto do Prahy přijíždějí světově uznávané lékařské kapacity věnující se diabetologii. O cukrovce, ale hlavně nových směrech léčby bude ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v Centru diabetologie IKEM přednášet ředitel Diabetes Centra nemocnice Mount Sinai v Torontu profesor Bernard Zinman. Jedním z hlavních témat bude úspěšnost léčby s využitím empagliflozinu.

„Kardiovaskulární prospektivní studie empagliflozinu (EMPA-REG OUTCOME) prokázala pokles rizika úmrtí kvůli srdečním problémům o 38 %, snížení všeobecného rizika smrti o 32 % i pokles nutnosti hospitalizace kvůli selhání srdečních funkcí o 35 %, což jsou výborná čísla,“ komentuje výsledky profesor Zinman.

Glifloziny: moderní léčba cukrovky
 

Diabetes mellitus je možné v současné době řešit jednou třídou injekčních léků či podáváním inzulínu nebo tablet. Od roku 2014 lze navíc i v České republice ordinovat moderní léky na cukrovku, tzv. glifloziny. Tyto preparáty napomáhají ke zvýšenému vylučování cukru do moči a odtud pryč z těla. A právě do této skupiny patří i empagliflozin.

Mezinárodní studie, která probíhala i v České republice a která tuto účinnou látku v rámci léčby cukrovky zkoumala, potvrdila, že jde o jediný antidiabetický lék, který kromě snížení glykémie dokáže oddálit nebo zcela zabránit jak postižení kardiovaskulárního systému, tak i progresi postižení ledvin. „Empagliflozin může pomoci pacientovi s cukrovkou 2. typu prodloužit a zkvalitnit život a předejít komplikacím samotné choroby,“ vysvětluje Zinman.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Dnes ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru