Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Skopeček k Babišovi: Nevkusné a ubrečené vystoupení. Je jako dítě, kterému vzali hračku
Místopředseda Poslanecké sněmovny během rozhovoru pro Českou televizi. Zdroj foto: se souhlasem Jana Skopečka

Skopeček k Babišovi: Nevkusné a ubrečené vystoupení. Je jako dítě, kterému vzali hračku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se krátce před Velikonoci pustil do ostré kritiky současné vlády vedené Petrem Fialou z ODS. Ta je podle něj nejdomýšlivější z kabinetů, které kdy Česko mělo. To vybudilo k ostré reakci místopředsedu Poslanecké sněmovny a ekonomického experta občanských demokratů Jan Skopečka.   

Současná vláda se podle Babiše jen vymlouvá na to, že nemá v rozpočtu prostředky, aby se pomáhalo lidem. „Jsem šokován, že premiér prezentoval, jak vláda dala českým občanům 74 miliard. Zapomněl však říct, že velká část z toho je povinná valorizace důchodů a sleva na poplatníka. Ale bavme se o tom, co dala vláda z vlastní vůle. Dala jen den deset miliard pro české občany. Přitom pro ukrajinské uprchlíky dala 54 miliard,“ řekl Babiš.

Podle Skopečka je složité reagovat na Babišovo vystoupení, protože bylo nestrukturované, chaotické a ubrečené.

„Z jeho vystoupení je jasné jen to, že se nedokázal smířit s odchodem do opozice a chová se jako malé dítě, kterému vzali hračku. Jinak si nelze vysvětlit tu útoky na vládu, tu na ČNB, jindy zase vyvolávání závisti vůči ukrajinským uprchlíkům zdůrazňováním nákladů na uprchlickou vlnu a lživá obvinění, že pro naše spoluobčany vláda nedělá nic,“ uvedl Skopeček. 

Babišova rétorika je podle něj zejména vůči matkám s dětmi prchajícím před válkou za hranou vkusu. „Zvlášť od člověka, který k nám přišel ze Slovenska a jemuž Česká republika poskytla zázemí jak pro nebývalé zbohatnutí, tak pro pracovní kariéru,“ podotkl Skopeček.

Anketa

Kdo podle vás byl/je lepší premiér?

25.5%
(25.5%)
74.5%
(74.5%)
Podle Babiše Fialova vláda vykládá, že její předchůdkyně tím, že dala lidem peníze, způsobila vyšší inflaci. „Ale inflace byla loni v prosinci jen 5,3 procenta. Tato nová vláda nedala lidem téměř žádné peníze a inflace je nyní o více než sto procent vyšší,“ sdělil Babiš.

Skopeček reagoval vyjádřením, že současná vysoká inflace je jev, na který jsme si zadělali příliš uvolněnou měnovou politikou v minulosti a obřím nárůstem veřejných výdajů za Babišovy vlády.

„Inflaci, kterou jsme si způsobili roky trvající neodpovědnou politikou, nemůžeme ze dne na den vypnout. Není mnoho jiných cest jak zvládnout inflaci, než prostřednictvím vyšších úrokových sazeb a restriktivní rozpočtové politiky. Pokud to pan Babiš neví, jen tím potvrzuje svoji nekompetenci, stejně jako v případě, kdy doporučoval zastropovat ceny benzinu a nafty. To je nejhorší možné řešení, které by vedlo ke spekulacím v obchodě s palivy a ve finále k nedostatku této komodity,“ dodal místopředsedy Poslanecké sněmovny.


Autor: Karel Netolický

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Dnes v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Zastupitelé Prahy 4 budou zasedat 20. září

15. září 2023 v 18:56

Sedmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 20. září od 15 hodin v zasedacím sále číslo301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500).

Praha 6: Bavíme se o Vokovicích a Veleslavínu

15. září 2023 v 07:53

Praha 6 zve veřejnost na setkání s radními do areálu veleslavínského zámečku ve středu 20. září od 16:30 hodin.

Vedení Prahy 4 rozhodlo o dotaci pro projekt Puntíkový den

14. září 2023 v 10:23

Rada městské části Praha 4 ve středu 13. září rozhodla o poskytnutí dotace ve výši 50 000 korun pro spolek Revenium na podporu projektu „Puntíkový den“. Cílem tohoto projektu je zlepšit povědomí veřejnosti o problémech, se kterými se mnohdy neopodstatněně potýkají ve společnosti lidé...

Starosta Prahy 6 Stárek zve na diskusi s občany nad zákuskem a kávou

14. září 2023 v 08:49

V restauraci Libocký dvůr v Rybničné ulici se ve čtvrtek 21. září uskuteční od 17 do 19 hodin setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS), který zve občany na otevřenou diskusi nad zákuskem a kávou.  

Zastupitelstvo Prahy 1 přijalo usnesení k elektrokoloběžkám

13. září 2023 ve 22:04

Elektrokoloběžky se staly závažným dopravním, bezpečnostním a estetickým problémem historického centra Prahy. Zastupitelstvo první městské části proto ve středu přijalo usnesení, kterým chce situaci řešit s Magistrátem hl. m. Prahy. Praha 1 o tom informovala v tiskové...

Praha vyhlásila dotační program na podporu doplňkové sítě sociálních služeb

12. září 2023 v 09:19

Radní hl. m. Prahy včera schválili vyhlášení grantů hlavního města Prahy – Program podpory registrovaných sociálních služeb poskytovaných občanům hlavního města Prahy pro rok 2024 – Doplňková síť. Hlavní město tak v souladu se svými prioritami v oblasti sociální politiky podpoří kapacity...

Bude se konat 5. zasedání zastupitelstva Prahy 15

12. září 2023 v 08:49

V pořadí páté zasedání zastupitelstva Prahy 15 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 13. září v KC Varta v Boloňské ulici v Horních Měcholupech. Jednání je veřejné a opět bude vysíláno on-line.  

7. jednání zastupitelů Prahy 6 se uskuteční 18. září

10. září 2023 ve 12:27

V pondělí 18. září se koná 7. zasedání zastupitelstva šesté městské části v tomto volebním období. Jednání bude probíhat od 10 hodin v 6. patře budovy Úřadu městské části, Čs. armády 23, Praha 6.

Další články
Nahoru