Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Skopeček k Babišovi: Nevkusné a ubrečené vystoupení. Je jako dítě, kterému vzali hračku
Místopředseda Poslanecké sněmovny během rozhovoru pro Českou televizi. Zdroj foto: se souhlasem Jana Skopečka

Skopeček k Babišovi: Nevkusné a ubrečené vystoupení. Je jako dítě, kterému vzali hračku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se krátce před Velikonoci pustil do ostré kritiky současné vlády vedené Petrem Fialou z ODS. Ta je podle něj nejdomýšlivější z kabinetů, které kdy Česko mělo. To vybudilo k ostré reakci místopředsedu Poslanecké sněmovny a ekonomického experta občanských demokratů Jan Skopečka.   

Současná vláda se podle Babiše jen vymlouvá na to, že nemá v rozpočtu prostředky, aby se pomáhalo lidem. „Jsem šokován, že premiér prezentoval, jak vláda dala českým občanům 74 miliard. Zapomněl však říct, že velká část z toho je povinná valorizace důchodů a sleva na poplatníka. Ale bavme se o tom, co dala vláda z vlastní vůle. Dala jen den deset miliard pro české občany. Přitom pro ukrajinské uprchlíky dala 54 miliard,“ řekl Babiš.

Podle Skopečka je složité reagovat na Babišovo vystoupení, protože bylo nestrukturované, chaotické a ubrečené.

„Z jeho vystoupení je jasné jen to, že se nedokázal smířit s odchodem do opozice a chová se jako malé dítě, kterému vzali hračku. Jinak si nelze vysvětlit tu útoky na vládu, tu na ČNB, jindy zase vyvolávání závisti vůči ukrajinským uprchlíkům zdůrazňováním nákladů na uprchlickou vlnu a lživá obvinění, že pro naše spoluobčany vláda nedělá nic,“ uvedl Skopeček. 

Babišova rétorika je podle něj zejména vůči matkám s dětmi prchajícím před válkou za hranou vkusu. „Zvlášť od člověka, který k nám přišel ze Slovenska a jemuž Česká republika poskytla zázemí jak pro nebývalé zbohatnutí, tak pro pracovní kariéru,“ podotkl Skopeček.

Anketa

Kdo podle vás byl/je lepší premiér?

25.5%
(25.5%)
74.5%
(74.5%)
Podle Babiše Fialova vláda vykládá, že její předchůdkyně tím, že dala lidem peníze, způsobila vyšší inflaci. „Ale inflace byla loni v prosinci jen 5,3 procenta. Tato nová vláda nedala lidem téměř žádné peníze a inflace je nyní o více než sto procent vyšší,“ sdělil Babiš.

Skopeček reagoval vyjádřením, že současná vysoká inflace je jev, na který jsme si zadělali příliš uvolněnou měnovou politikou v minulosti a obřím nárůstem veřejných výdajů za Babišovy vlády.

„Inflaci, kterou jsme si způsobili roky trvající neodpovědnou politikou, nemůžeme ze dne na den vypnout. Není mnoho jiných cest jak zvládnout inflaci, než prostřednictvím vyšších úrokových sazeb a restriktivní rozpočtové politiky. Pokud to pan Babiš neví, jen tím potvrzuje svoji nekompetenci, stejně jako v případě, kdy doporučoval zastropovat ceny benzinu a nafty. To je nejhorší možné řešení, které by vedlo ke spekulacím v obchodě s palivy a ve finále k nedostatku této komodity,“ dodal místopředsedy Poslanecké sněmovny.


Autor: Karel Netolický

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru