Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Skončily stavební práce na přístavbě ZŠ Chodov v Praze 11
V popředí původní budova, vlevo nedávno dokončená přístavba. Foto: atelierprojektor.cz

Skončily stavební práce na přístavbě ZŠ Chodov v Praze 11

Desítka nových tříd v základní škole Chodov v Praze 11 bude od září sloužit školákům. Přístavbu školy v ulici Květnového vítězství radnice plánovala několik let, stavět se začalo v létě roku 2019. Stavební práce Prahu 11 vyšly zhruba 187 milionů korun. ČTK to sdělil místostarosta jedenácté městské části Ondřej Prokop (ANO).

„Stavební práce byly dokončeny v červnu tohoto roku. Přes léto probíhá vybavení interiérů," uvedl místostarosta. Dodal, že zájemci z řad veřejnosti se s podobou nové pasivní budovy, tedy s nízkou spotřebou energie, mohou seznámit na slavnostním otevření školy. To se uskuteční 31. srpna od 17:00.

Díky nové přístavbě se kapacita školy na Chodově zvýší ze stávajících 500 na 600 žáků. Při stavbě nových tříd se rovněž zvětšily prostory určené šatnám pro žáky a vznikly nové kabinety pro pedagogy.

Přístavbu nového objektu podle projektových dokumentací vypracovaných firmou SUNCAD a architektonickým ateliérem MEPRO měla na starost akciová firma VCES. Jedenáctá městská část jí za práci zaplatila zhruba 187 milionů korun včetně DPH.

Původně měla stavba stát o 56 milionů korun méně, jak je uvedeno ve smlouvě mezi radnicí a zhotovitelem z května roku 2019. Navýšení ceny souviselo mimo jiné s úpravami projektu, který byl vypracovaný v roce 2016. Cílem jeho aktualizace bylo snížit energetickou náročnost nové budovy. Změnily se proto třeba opláštění budovy a systém vytápění a chlazení.

Na zbudování objektu vynaložila podle Prokopa jedenáctá městská část desítky milionů korun z vlastní pokladny. Pražský magistrát podle místostarosty Jižního Města na stavbu poskytl dotaci a bezúročnou půjčku.

Finanční výpomoc ve formě půjčky ve výši 103,1 milionu korun se splatností do roku 2028 schválilo zastupitelstvo hlavního města v únoru roku 2018. Dalších 36 milionů korun radnice získala z evropských operačních programů.

„Další finance žádáme u ministerstva životního prostředí na energeticky nenáročnou budovu. Tyto finance zatím zajištěny nejsou a pokud se je podaří získat, budou využity především na uhrazení půjčky od magistrátu," uvedl k financování stavby Prokop.

Na zvýšení počtu míst pro žáky ve školách nyní pracují i jiné městské části. Kapacita základních škol Emy Destinnové a na náměstí Svobody v Praze 6 se zvětší o 240 míst díky půdním vestavbám za 87,6 milionu korun bez DPH.

Osm nových tříd se v září otevře v prostorách základní školy Na Balabence v Praze 9. Od letošního roku se v deváté městské části staví také zcela nová škola U Elektry. Dimenzovaná je zhruba pro 783 dětí.

Nová škola by měla vzniknout rovněž v Šeberově. Tam je plánovaná škola se 14 třídami, tělocvičnou a venkovním hřištěm.

Praha 11 na svém území zřizuje devět základních škol. Na Jižním Městě vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru