Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Skončily stavební práce na přístavbě ZŠ Chodov v Praze 11
V popředí původní budova, vlevo nedávno dokončená přístavba. Foto: atelierprojektor.cz

Skončily stavební práce na přístavbě ZŠ Chodov v Praze 11

Desítka nových tříd v základní škole Chodov v Praze 11 bude od září sloužit školákům. Přístavbu školy v ulici Květnového vítězství radnice plánovala několik let, stavět se začalo v létě roku 2019. Stavební práce Prahu 11 vyšly zhruba 187 milionů korun. ČTK to sdělil místostarosta jedenácté městské části Ondřej Prokop (ANO).

„Stavební práce byly dokončeny v červnu tohoto roku. Přes léto probíhá vybavení interiérů," uvedl místostarosta. Dodal, že zájemci z řad veřejnosti se s podobou nové pasivní budovy, tedy s nízkou spotřebou energie, mohou seznámit na slavnostním otevření školy. To se uskuteční 31. srpna od 17:00.

Díky nové přístavbě se kapacita školy na Chodově zvýší ze stávajících 500 na 600 žáků. Při stavbě nových tříd se rovněž zvětšily prostory určené šatnám pro žáky a vznikly nové kabinety pro pedagogy.

Přístavbu nového objektu podle projektových dokumentací vypracovaných firmou SUNCAD a architektonickým ateliérem MEPRO měla na starost akciová firma VCES. Jedenáctá městská část jí za práci zaplatila zhruba 187 milionů korun včetně DPH.

Původně měla stavba stát o 56 milionů korun méně, jak je uvedeno ve smlouvě mezi radnicí a zhotovitelem z května roku 2019. Navýšení ceny souviselo mimo jiné s úpravami projektu, který byl vypracovaný v roce 2016. Cílem jeho aktualizace bylo snížit energetickou náročnost nové budovy. Změnily se proto třeba opláštění budovy a systém vytápění a chlazení.

Na zbudování objektu vynaložila podle Prokopa jedenáctá městská část desítky milionů korun z vlastní pokladny. Pražský magistrát podle místostarosty Jižního Města na stavbu poskytl dotaci a bezúročnou půjčku.

Finanční výpomoc ve formě půjčky ve výši 103,1 milionu korun se splatností do roku 2028 schválilo zastupitelstvo hlavního města v únoru roku 2018. Dalších 36 milionů korun radnice získala z evropských operačních programů.

„Další finance žádáme u ministerstva životního prostředí na energeticky nenáročnou budovu. Tyto finance zatím zajištěny nejsou a pokud se je podaří získat, budou využity především na uhrazení půjčky od magistrátu," uvedl k financování stavby Prokop.

Na zvýšení počtu míst pro žáky ve školách nyní pracují i jiné městské části. Kapacita základních škol Emy Destinnové a na náměstí Svobody v Praze 6 se zvětší o 240 míst díky půdním vestavbám za 87,6 milionu korun bez DPH.

Osm nových tříd se v září otevře v prostorách základní školy Na Balabence v Praze 9. Od letošního roku se v deváté městské části staví také zcela nová škola U Elektry. Dimenzovaná je zhruba pro 783 dětí.

Nová škola by měla vzniknout rovněž v Šeberově. Tam je plánovaná škola se 14 třídami, tělocvičnou a venkovním hřištěm.

Praha 11 na svém území zřizuje devět základních škol. Na Jižním Městě vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru