Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Skončilo utěsňování průsaků do tunelu Blanka
Provoz v tunelovém komplexu Blanka. Foto: archiv

Skončilo utěsňování průsaků do tunelu Blanka

Dělníci v tunelu Blanka v noci z úterý na středu dokončili utěsňování průsaků do tunelu. V následujícím zhruba roce by se tak neměly v Blance objevit žádné průsaky vody. Zabránění průsakům zvyšuje bezpečnost provozu. Novinářům to v noci na místě řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a technický ředitel společnosti Satra Pavel Šourek.

Blanka byla zkolaudována v polovině října 2019 po více než čtyřech letech od uvedení do provozu. Náklady na vybudování systému tří tunelů činily přes 40 miliard korun.

„Stejně jako u jiných tunelů, tak po dokončení tunelu nastanou průsaky a tunel se poté dotěsňuje. V Blance od roku 2015 probíhaly injektáže v různých částech tunelu. Hladina spodní vody se vždy posouvá a tlak vody jde do jiné části ostění tunelu, tak se musely práce posouvat dále. Teď se dá říct, že je zase Blanka těsná," řekl Scheinherr.

Zatékající voda může zkomplikovat bezpečnost provozu, kdy se na silnici tvoří louže, nebo může poškodit konstrukci. „Každý průsak znamená vymílání materiálu, ale to je záležitost na desetiletí, aby to vedlo ke skutečnému poškození," řekl Scheinherr.

V tunelu dělníci odstraňovali špachtlemi z dlaždic na zdech stopy po zatékající vodě a zároveň utěsňovali místa průsaků speciální pěnou.

„Materiálů, které se používají, je hodně, v tomto případě to je polyuretanová pěna. Je to chemický materiál, který je tekutý a pod tlakem se natlačí do vyvrtaných děr nebo předem připravených hadic. Pěna reaguje na styk s vodou a jakmile se s ní potká, nafoukne se a tím vytěsní prostor a zabrání vodě prostupovat do tunelu," řekl Šourek.

Pěna se dávala mezi membránovou hydroizolaci a takzvané definitivní ostění, které tvoří vnitřní stěnu tunelu. Membránová izolace je přidělána na primární ostění a může se časem poškodit. Tunel se totiž vlivem počasí a dalších okolností pohybuje, a při tom se může izolace poškodit. V místech poškození do tunelu zatéká.

Tunelový komplex Blanka se začal stavět v roce 2007. Jeho stavbu provázela řada problémů včetně tří propadů půdy. Ve zkušebním režimu zahájil provoz 19. září 2015 a zkolaudován byl až v roce 2019. Tvoří jej tři tunely, kterými denně projedou desítky tisíc vozidel.


Autor: ČTK

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne 14. května

3. května 2022 v 10:32

V polovině května startuje oprava Barrandovského mostu. Technická správa komunikací (TSK) práce rozdělila do více let a vždy jen na část stavební sezony. Po zbytek roku bude most bez omezení průjezdný. V letošním roce práce začnou 14. května a potrvají do 31. srpna 2022, celkem...

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Pražský okruh: Otevřel se sjezd a nájezd u Písnice

1. května 2022 v 17:50

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes ráno otevřelo sjezd a nájezd na Pražský okruh u Písnice. Uleví při uzavírce a omezeních na Barrandovském mostě, které začnou v polovině května, a také při nynější uzavírce Břežanského údolí. Novinářům to řekli mluvčí ŘSD Jan Rýdl a mluvčí krajské správy a...

Další články
Nahoru