Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Skončilo utěsňování průsaků do tunelu Blanka
Provoz v tunelovém komplexu Blanka. Foto: archiv

Skončilo utěsňování průsaků do tunelu Blanka

Dělníci v tunelu Blanka v noci z úterý na středu dokončili utěsňování průsaků do tunelu. V následujícím zhruba roce by se tak neměly v Blance objevit žádné průsaky vody. Zabránění průsakům zvyšuje bezpečnost provozu. Novinářům to v noci na místě řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a technický ředitel společnosti Satra Pavel Šourek.

Blanka byla zkolaudována v polovině října 2019 po více než čtyřech letech od uvedení do provozu. Náklady na vybudování systému tří tunelů činily přes 40 miliard korun.

„Stejně jako u jiných tunelů, tak po dokončení tunelu nastanou průsaky a tunel se poté dotěsňuje. V Blance od roku 2015 probíhaly injektáže v různých částech tunelu. Hladina spodní vody se vždy posouvá a tlak vody jde do jiné části ostění tunelu, tak se musely práce posouvat dále. Teď se dá říct, že je zase Blanka těsná," řekl Scheinherr.

Zatékající voda může zkomplikovat bezpečnost provozu, kdy se na silnici tvoří louže, nebo může poškodit konstrukci. „Každý průsak znamená vymílání materiálu, ale to je záležitost na desetiletí, aby to vedlo ke skutečnému poškození," řekl Scheinherr.

V tunelu dělníci odstraňovali špachtlemi z dlaždic na zdech stopy po zatékající vodě a zároveň utěsňovali místa průsaků speciální pěnou.

„Materiálů, které se používají, je hodně, v tomto případě to je polyuretanová pěna. Je to chemický materiál, který je tekutý a pod tlakem se natlačí do vyvrtaných děr nebo předem připravených hadic. Pěna reaguje na styk s vodou a jakmile se s ní potká, nafoukne se a tím vytěsní prostor a zabrání vodě prostupovat do tunelu," řekl Šourek.

Pěna se dávala mezi membránovou hydroizolaci a takzvané definitivní ostění, které tvoří vnitřní stěnu tunelu. Membránová izolace je přidělána na primární ostění a může se časem poškodit. Tunel se totiž vlivem počasí a dalších okolností pohybuje, a při tom se může izolace poškodit. V místech poškození do tunelu zatéká.

Tunelový komplex Blanka se začal stavět v roce 2007. Jeho stavbu provázela řada problémů včetně tří propadů půdy. Ve zkušebním režimu zahájil provoz 19. září 2015 a zkolaudován byl až v roce 2019. Tvoří jej tři tunely, kterými denně projedou desítky tisíc vozidel.


Autor: ČTK

Pro řidiče: Začne oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici

Dnes ve 14:19

Koncem května začne komplexní oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici z ulice Ocelkova, v blízkosti autobusového terminálu Černý Most a parkovacího domu P+R.

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Kvůli závadě nejezdilo na soupravě nejezdilo metro na části linky B

15. května 2024 v 09:37

Technická závada na jedné ze souprav přerušila ve středu od 6:45 na půl hodiny provoz metra na lince B v úseku mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most. Cestující mohli v době omezení využít autobusové a tramvajové linky, dopravní podnik jejich trasy prodloužil.

Další články
Nahoru