dnes
Neděle - jasno
33°C
zítra
Pondělí - jasno
33°C
pozítří
Úterý - skorojasno
27°C
Skončila rekonstrukce základní školy na Starém Městě, vyučovat se bude i na půdě
Děti v nové učebně, která je na dříve nevyužívané půdě. Foto: P1

Skončila rekonstrukce základní školy na Starém Městě, vyučovat se bude i na půdě

Zhruba 900 m2 nových prostorů, sedm nových učeben, kabinety, toalety a další zázemí získala přestavbou rozsáhlé nevyužívané půdy ZŠ náměstí Curieových. Po náročné rekonstrukci, trvající necelých osm měsíců, jejíž náklady dosáhly výše 59 milionů korun, tak mohou děti od nového pololetí využívat zcela nové patro. 

„Máme velkou radost, že posilujeme vzdělávání v jedné z nejlepších škol v Praze a že poskytujeme více prostoru pro stávající specializovanou výuku i budoucí nové žáky,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Kromě nového nejvyššího patra má nyní budova školy také novou střešní krytinu. Střecha navíc získala novou robustní konstrukci a byla výrazně – zejména kvůli letním teplotám – zaizolována. „Třídy splňují vysoké nároky na nejmodernější výuku. V oknech jsou izolační trojskla, na stěnách akustické panely a třídy jsou osvětleny efektivními a úspornými LED svítidly,“ popsal vedoucí investičního odboru radnice Jakub Dvořák, který rovněž upozornil na náročnou koordinaci projektu, umocněnou rychlostí jeho realizace.

 „Ze dvou možných variant jsme zvolili tu intenzivnější, aby mohly nové prostory co nejdříve sloužit dětem. Ještě před půlrokem tak tady byla jenom půda a ještě před týdnem zde proto pracovalo sedmdesát lidí,“ řekl.

Stavba byla náročná i pro nezbytnost její koordinace s výukou a okolím stavby, kdy bylo například třeba řešit problémy s kanalizací. V době prázdnin se pak dodavatel stavby, společnost Podzimek & synové, musel popasovat s azbestem v původní krytině střechy.

„U každé rekonstrukce narazíme na nějaké překvapení. V tomto případě to byla azbestová zátěž, která byla větší, než jsme čekali. Práce byly proto náročnější a nákladnější, ale výsledkem je zase to, že je školní prostředí nyní naprosto čisté,“ vysvětlil obchodní ředitel firmy Podzimek & synové Pavel Lindner.

Podle radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Evy Špačkové tímto projektem snahy o zkvalitňování a modernizaci školství v centru metropole rozhodně nekončí. „Už teď máme připravený plán investic do roku 2020,“ uvedla.

Podle ředitelky ZŠ nám. Curieových Terezy Martínkové má nyní škola 629 žáků při kapacitě 630 žáků. Věnuje se jim 66 pedagogů. „Kmenových tříd máme třiadvacet a díky rekonstrukci stoupl počet učeben na třicet pět,“ řekla Tereza Martínková s tím, že v nových prostorách budou mimo jiných herna školní družiny, učebna pro jazykovou výuku a výuku češtiny pro děti, které mají jinou mateřštinu, či učebna pro školní program zaměřený na mimořádně nadané děti.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Další články
Nahoru