dnes
Sobota - jasno
3°C
zítra
Neděle - jasno
7°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
12°C
Skončila rekonstrukce základní školy na Starém Městě, vyučovat se bude i na půdě
Děti v nové učebně, která je na dříve nevyužívané půdě. Foto: P1

Skončila rekonstrukce základní školy na Starém Městě, vyučovat se bude i na půdě

Zhruba 900 m2 nových prostorů, sedm nových učeben, kabinety, toalety a další zázemí získala přestavbou rozsáhlé nevyužívané půdy ZŠ náměstí Curieových. Po náročné rekonstrukci, trvající necelých osm měsíců, jejíž náklady dosáhly výše 59 milionů korun, tak mohou děti od nového pololetí využívat zcela nové patro. 

„Máme velkou radost, že posilujeme vzdělávání v jedné z nejlepších škol v Praze a že poskytujeme více prostoru pro stávající specializovanou výuku i budoucí nové žáky,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Kromě nového nejvyššího patra má nyní budova školy také novou střešní krytinu. Střecha navíc získala novou robustní konstrukci a byla výrazně – zejména kvůli letním teplotám – zaizolována. „Třídy splňují vysoké nároky na nejmodernější výuku. V oknech jsou izolační trojskla, na stěnách akustické panely a třídy jsou osvětleny efektivními a úspornými LED svítidly,“ popsal vedoucí investičního odboru radnice Jakub Dvořák, který rovněž upozornil na náročnou koordinaci projektu, umocněnou rychlostí jeho realizace.

 „Ze dvou možných variant jsme zvolili tu intenzivnější, aby mohly nové prostory co nejdříve sloužit dětem. Ještě před půlrokem tak tady byla jenom půda a ještě před týdnem zde proto pracovalo sedmdesát lidí,“ řekl.

Stavba byla náročná i pro nezbytnost její koordinace s výukou a okolím stavby, kdy bylo například třeba řešit problémy s kanalizací. V době prázdnin se pak dodavatel stavby, společnost Podzimek & synové, musel popasovat s azbestem v původní krytině střechy.

„U každé rekonstrukce narazíme na nějaké překvapení. V tomto případě to byla azbestová zátěž, která byla větší, než jsme čekali. Práce byly proto náročnější a nákladnější, ale výsledkem je zase to, že je školní prostředí nyní naprosto čisté,“ vysvětlil obchodní ředitel firmy Podzimek & synové Pavel Lindner.

Podle radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Evy Špačkové tímto projektem snahy o zkvalitňování a modernizaci školství v centru metropole rozhodně nekončí. „Už teď máme připravený plán investic do roku 2020,“ uvedla.

Podle ředitelky ZŠ nám. Curieových Terezy Martínkové má nyní škola 629 žáků při kapacitě 630 žáků. Věnuje se jim 66 pedagogů. „Kmenových tříd máme třiadvacet a díky rekonstrukci stoupl počet učeben na třicet pět,“ řekla Tereza Martínková s tím, že v nových prostorách budou mimo jiných herna školní družiny, učebna pro jazykovou výuku a výuku češtiny pro děti, které mají jinou mateřštinu, či učebna pro školní program zaměřený na mimořádně nadané děti.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

21. února 2019 ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru