Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - skorojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Skončila rekonstrukce hlavního sálu Šlechtovy restaurace ve Stromovce
Strop ve zrekonstruovaném sále Šlechtovy restaurace. Foto: MHMP

Skončila rekonstrukce hlavního sálu Šlechtovy restaurace ve Stromovce

Náročná obnova památkově chráněného objektu Šlechtovy restaurace ve Stromovce míří do finální fáze. Aktuálně byly dokončeny stavební a restaurátorské práce v hlavním sálu, kde se začínají konat menší společenské akce. V příštím roce potom budou dokončeny přístavby pro gastroprovoz.

„Rekonstrukci hlavního sálu Šlechtovky se konečně podařilo zdárně dokončit a mám radost, že jej po dlouhé době můžeme konečně otevřít lidem,“ uvedla radní pro oblast kultury a památkové péče Hana Třeštíková (Praha Sobě).

V rámci první etapy rekonstrukce byla dokončena a zkolaudována kulturní část Šlechtovky. Konkrétně se jedná především o barokní sál s obnovenou štukovou výzdobou a nově provedenými malbami, grottu s novou kamennou kašnou navrženou podle historického vzoru a opraveno už je i související zázemí. Aktuálně v této části provádí dodavatelská firma pouze opravy zjištěných vad na základě reklamací.

Opravený centrální prostor po dlouhých letech může opět hostit různé společenské akce. S postupným rozvolňováním protiepidemických opatření se tak zde začínají konat, nebo jsou v plánu na příští měsíce, menší koncerty, svatby, nebo třeba promoce.

Hotové jsou také práce na plášti budovy, včetně fasády, arkád v přízemí a restaurátorsky opraveného pískovcového zábradlí. Provedeny jsou i veškeré přípojky inženýrských sítí do budovy. 

Pro druhou etapu, která zahrnuje dokončení přístaveb pro gastroprovoz, v současné době pokračuje zpracování projektu dle požadavků společnosti Obecní dům, jejímž jediným akcionářem je hlavní město.

Společnost bude po dokončení všech stavebních prací objekt spravovat. Po úpravě projektu a získání nezbytných povolení se uskuteční výběrové řízení na nového zhotovitele a následně se začne druhá etapa realizovat. 

Souběžně se stavebními pracemi na dokončení přístaveb bude dobudována opěrná zeď, úpraven bude svah za Šlechtovkou a obnovena má být i přilehlá zahrada Kaštanka.

Dokončení závěrečné etapy a souvisejících akcí se předpokládá v příštím roce. To by zde také měla začít sloužit široké veřejnosti nová restaurace.

„Předpokládaná celková částka za obnovu Šlechtovy restaurace včetně DPH a všech souvisejících projekčních a inženýrských činností byla v roce 2020 stanovena na 290 milionů korun. Oproti dřívějším plánům se cena v průběhu realizace navýšila zejména kvůli většímu objemu nutných restaurátorských prací. Dále byly navýšené kapacity navržených restauračních provozů, což má dopad do všech technologických částí projektu,“ doplnilaTřeštíková.

Bývalý lovecký zámeček byl postaven pod vedením Kryštofa Vratislava z Mitrovic v letech 1689 až 1691 pro císaře Leopolda I. Úprava objektu na restauraci byla provedena v roce 1791 podle návrhu architekta Františka Antonína Leonarda Hergeta.

Výrazně novogotická přestavba od Bernarda Gruebera, při níž byla k objektu přistavěna přízemní veranda s horní terasou a boční sály byly zvýšeny jako dvoupatrové věže, pochází z let 1855 až 1857.

Roku 1883 si budovu pronajal Václav Šlechta, v držení jeho rodiny zůstala restaurace až do poloviny 20. století. Objekt následně v letech 1978 i 1980 vyhořel a byl provizorně zastřešen. Od této doby byl nevyužíván a chátral. Navíc v roce 2002 byla Šlechtova restaurace zasažena povodněmi. Od roku 2017 byly zahájeny stavební práce na obnově kulturní památky


Autor: red

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Veřejné projednání návrhů participativního rozpočtu Prahy 15

12. října 2021 ve 14:01

Pokud vás zaujaly návrhy v participativním rozpočtu a máte k návrhům otázky a připomínky, přijďte a diskutujte o nich s navrhovateli a zástupci radnice Prahy 15.

Další články
Nahoru