Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Skončila oprava větší části vodojemu na Floře
Vodojem na Floře. Foto: PVK

Skončila oprava větší části vodojemu na Floře

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončila rekonstrukci větší části vodojemu na Floře. Práce na více než sto let starém zařízení včetně okolních vodovodních řadů trvaly asi tři a půl roku a vyšly na zhruba 435 milionů korun. Novinářům to dnes řekli zástupci PVS a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které zajišťují distribuci vody v metropoli. Městem vlastněná PVS plánuje i další investice v oblasti Vinohrad.

Kromě sanace akumulačních komor byla kompletně obnovena armaturní komora vodojemu včetně výměny všech potrubí do nerezového standardu a propojení čerpací stanice Flora s armaturní komorou. Součástí dokončených prací jsou i dvě etapy komplexní obnovy káranských přivaděčů a souvisejících propojů s jinými páteřními rozvody vody. 

Celková investice byla náročná zejména z pohledu výstavby ve velmi frekventované oblasti Vinohrad. „Cílem všech bylo minimalizovat dopady jak na havarijní zásobování vody v lokalitě, tak na dopravní obslužnost území,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN). 

„Uvedené investiční akce byly nezbytné pro zajištění bezpečného a plynulého zásobování pitnou vodou v dané oblasti. Stěny akumulačních komor nebyly obnovovány od zahájení provozu v roce 1914. Stejně tak u investičních akcí souvisejících s obnovou 22 kilometrů dlouhých Káranských řadů, které jsou v provozu již od roku 1914, respektive 1934,“ uvedl předseda představenstva PVS Pavel Válek. 

„Vodojem na Floře nebyl v posledních letech v dobré kondici a jeho provoz byl z technologického hlediska velmi náročný. Rozsáhlou rekonstrukci si opravdu zasloužil,“ řekl generální ředitel PVK Petr Mrkos. 

Do vodojemu podle něj proudí voda ze zdroje pitné vody Káraný, loni znovu zprovozněné Podolské vodárny a v menší míře z Želivky. Následně se z vodárny distribuuje do okolního území, a to z většiny pomocí gravitace, protože zařízení je na kopci asi 85 metrů nad úrovní Vltavy. Podle Mrkose voda z Flory zásobuje asi čtvrt milionu obyvatel. 

V lokalitě obnova vodohospodářské infrastruktury nekončí. V současné době se projektuje rekonstrukce zbývajících dvou komor vodojemu. „V této lokalitě také již třetím rokem připravujeme projekt osvětového centra Hydropolis Praha. Stavební povolení bychom měli získat v prvním čtvrtletí příštího,“ dodal Válek.

PVS podle něj plánuje také rekonstrukci provozní budovy PVK za asi 100 milionů korun.


Autor: puc

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru