Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Skončila oprava větší části vodojemu na Floře
Vodojem na Floře. Foto: PVK

Skončila oprava větší části vodojemu na Floře

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončila rekonstrukci větší části vodojemu na Floře. Práce na více než sto let starém zařízení včetně okolních vodovodních řadů trvaly asi tři a půl roku a vyšly na zhruba 435 milionů korun. Novinářům to dnes řekli zástupci PVS a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které zajišťují distribuci vody v metropoli. Městem vlastněná PVS plánuje i další investice v oblasti Vinohrad.

Kromě sanace akumulačních komor byla kompletně obnovena armaturní komora vodojemu včetně výměny všech potrubí do nerezového standardu a propojení čerpací stanice Flora s armaturní komorou. Součástí dokončených prací jsou i dvě etapy komplexní obnovy káranských přivaděčů a souvisejících propojů s jinými páteřními rozvody vody. 

Celková investice byla náročná zejména z pohledu výstavby ve velmi frekventované oblasti Vinohrad. „Cílem všech bylo minimalizovat dopady jak na havarijní zásobování vody v lokalitě, tak na dopravní obslužnost území,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN). 

„Uvedené investiční akce byly nezbytné pro zajištění bezpečného a plynulého zásobování pitnou vodou v dané oblasti. Stěny akumulačních komor nebyly obnovovány od zahájení provozu v roce 1914. Stejně tak u investičních akcí souvisejících s obnovou 22 kilometrů dlouhých Káranských řadů, které jsou v provozu již od roku 1914, respektive 1934,“ uvedl předseda představenstva PVS Pavel Válek. 

„Vodojem na Floře nebyl v posledních letech v dobré kondici a jeho provoz byl z technologického hlediska velmi náročný. Rozsáhlou rekonstrukci si opravdu zasloužil,“ řekl generální ředitel PVK Petr Mrkos. 

Do vodojemu podle něj proudí voda ze zdroje pitné vody Káraný, loni znovu zprovozněné Podolské vodárny a v menší míře z Želivky. Následně se z vodárny distribuuje do okolního území, a to z většiny pomocí gravitace, protože zařízení je na kopci asi 85 metrů nad úrovní Vltavy. Podle Mrkose voda z Flory zásobuje asi čtvrt milionu obyvatel. 

V lokalitě obnova vodohospodářské infrastruktury nekončí. V současné době se projektuje rekonstrukce zbývajících dvou komor vodojemu. „V této lokalitě také již třetím rokem připravujeme projekt osvětového centra Hydropolis Praha. Stavební povolení bychom měli získat v prvním čtvrtletí příštího,“ dodal Válek.

PVS podle něj plánuje také rekonstrukci provozní budovy PVK za asi 100 milionů korun.


Autor: puc

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Dnes v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Dnes v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru