Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Skončila další fáze deratizace, do pražských kanálů byly od jara položeny tuny nástrah
Potkani se často vyskytují v okolí kanálů, proto jsou právě do nich pokládány nástrahy. Foto: Karel Netolický

Skončila další fáze deratizace, do pražských kanálů byly od jara položeny tuny nástrah

Skončila letošní celoplošná deratizace pražské stokové sítě, která probíhala od začátku dubna. Městskou kasu to stálo zhruba 3,7 milionu korun. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovená zákonem o ochraně veřejného zdraví.

I přes opakované pokládání nástrah se počet potkanů v metropoli podle odhadů pohybuje dlouhodobě kolem pěti milionů. Na každého Pražana tak připadá čtyři až pět těchto hlodavců.

Letošní boj proti potkanům v rámci celoplošné deratizace byl úspěšný, uvedla společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která deratizaci zajišťuje. Žádná městská část totiž nebyla zasažena mimořádným množstvím hlodavců.

hubex-nastrahy-potkani-clanek2

Pokládání nástrah pomocí trubek. Foto: Nina Havlová

„Zvýšený výskyt potkanů jsme letos zaznamenali pouze v okolí stavebních prací v různých částech metropole,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. PVK při celoplošné deratizaci, která probíhala od začátku dubna do konce října, ošetřily 13,5 tisíce kanalizačních vstupů a použily při tom 13,5 tisíc kilogramů nástrah.

Jako již tradičně pracovníci PVK do kanalizační sítě nevstupovali a návnady pokládali z povrchu. „Vše se odehrávalo za přísných bezpečnostních a hygienických podmínek,“ zdůraznil Mrázek.

Zvířata neustále migrují, proto deratizéři umísťují návnady vždy na větší plochu. Místa, kde jsou nástrahy položeny, jsou vždy vyznačena varovnými cedulemi. Podle Mrázka se pravidelnou deratizací kanalizace daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. „Cyklicky prováděné deratizace představují pozitivní přínos pro udržení přípustné populace hlodavců, především potkanů,“ potvrdil mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.

Mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na zem. Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané lidmi bez domova.

Potkani se rychle rozmnožují – za rok může mít jeden pár desítky mláďat. K hubení potkanů PVK používají nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a přípravek na ředění krve.

Když potkan byť jen malou část nástrah sežere, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách, případně je ze stokové sítě voda odplaví do čistírny odpadních vod.

Lidé si často pletou potkany s krysami. Oba hlodavci jsou si na první pohled podobní. Krysa je menší než potkan, má štíhlejší tělo a delší ocas. Potkan oplývá spíše robustnější stavbou těla. Krysa má špičatý čenich, uši má větší v poměru k hlavě než potkan a jsou téměř holé. Oči má větší.

Zbarvení krysy bývá více do černa, zatímco potkan je spíše šedohnědý až hnědý. Krysa si libuje na suchých místech, vody se děsí. Potkan navštěvuje vlhká nebo mokrá místa. Krysa obecně vrhne sedm mláďat najednou, potkan vrhne třikrát až pětkrát za rok devět až dvacet mláďat. Krysy jsou v Česku poměrně vzácné.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru