Dnes Pátek - zatazeno -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Skončila další etapa boje s potkany, k pražským kanálům se vrátí deratizéři na jaře
Potkani se často vyskytují v okolí kanálů, proto jsou právě do nich pokládány nástrahy. Foto: Karel Netolický

Skončila další etapa boje s potkany, k pražským kanálům se vrátí deratizéři na jaře

Skončila letošní celoplošná deratizace pražské stokové sítě v režii Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) , která probíhala od začátku dubna. Žádná městská česká nebyla zasažena mimořádným výskytem hlodavců. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovená zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Deratizátoři PVK letos ošetřili 13,5 tisíce kanalizačních vstupů po celém území hlavního města. Na každý z nich připadl zhruba jeden kilogram návnady. Zvířata neustále migrují, proto deratizéři umísťují návnady vždy na větší plochu. Místa, kde jsou nástrahy položeny, jsou vždy vyznačena varovnými cedulemi.

„Krátkodobý zvýšený výskyt hlodavců jsme v této sezóně zaznamenali pouze v okolí intenzivních stavebních činností,“ uvedl Mrázek.

Pražská kanalizační síť je podle něj domovem několika miliónů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. „Cyklicky prováděné deratizace představují pozitivní přínos pro udržení přípustné populace hlodavců, především potkanů,“ potvrdil mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.

Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. „Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci,“ sdělil Mrázek.

Potkani se rychle rozmnožují – za rok může mít jeden pár desítky mláďat. K hubení potkanů PVK používají nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a přípravek na ředění krve.

Když potkan byť jen malou část nástrah sežere, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách, případně je ze stokové sítě voda odplaví do čistírny odpadních vod. 

Další celoplošný boj s potkany odstartuje v dubnu 2023, informoval mluvčí Mrázek.  


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru