dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Skončí sociální centrum na Žižkově? Smlouvu o výpůjčce Kliniky prý nelze prodloužit
Vchod do centra Klinika. Foto: klinika.451.cz

Skončí sociální centrum na Žižkově? Smlouvu o výpůjčce Kliniky prý nelze prodloužit

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nemůže prodloužit zástupcům Iniciativy Klinika smlouvu o bezúplatné výpůjčce objektu bývalého zdravotnického zařízení v Jeseniově ulici v Praze. K tomuto rozhodnutí jej přimělo zejména aktuální oficiální sdělení stavebního úřadu Městské části Praha 3, že stavba byla zkolaudována jako plicní zdravotnické zařízení a jiné využití je tudíž nelegální.

Klinika

Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři obsadili v prosinci 2014, uklidili jej a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Poté je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad s povolením vlády pak budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce. Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před dvěma týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.

Zdroj: ČTK

Prodloužení výpůjčky by bylo v rozporu s právním řádem a bylo by sankčně postižitelné. ÚZSVM plánuje nemovitost urychleně nabídnout jiné státní instituci, a pokud žádná neprojeví zájem, ihned vyhlásit transparentní výběrového řízení na jeho prodej.

​Podle aktuálního sdělení odboru výstavby úřadu Městské části Praha 3, které bylo ÚZSVM doručeno 29. ledna, je objekt Jeseniova užíván v rozporu s dokumentací, která je uložena v archivu stavebního úřadu. Stavba byla totiž povolena a následně schválena k užívání jako plicní zdravotnické zařízení.

Stavební úřad ve svém stanovisku uvádí, že „užívání uvedené budovy k jinému účelu než jako zdravotnické zařízení je tedy z hlediska stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů užíváním nelegálním, které je sankčně postižitelné.“ 

Bezúplatná výpůjčka skončí 2. března, tedy po uplynutí doby jednoho roku, na níž se ÚZSVM se zástupci Autonomního sociálního centra Klinika dohodl. Objekt plánovala využít pro své potřeby Generální inspekce bezpečnostních sborů, její vedení však od tohoto záměru odstoupilo.


Další články
Nahoru