dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Skončí po pár měsících Štěpánek ve funkci starosty? Koalice v Praze 4 se otřásá v základech
Petru Štepánkovi by se na středeční jednání zastupitelstva triko hodilo, bude tam asi horko. Foto: archiv

Skončí po pár měsících Štěpánek ve funkci starosty? Koalice v Praze 4 se otřásá v základech

Na středečním jednání zastupitelstva Prahy 4 se ukáže, co je pravdy na fámách a spekulacích, že bude odvolán starosta této městské části Petr Štěpánek. Koalice ve složení Trojkoalice, ČSSD a TOP 09 řeší problémy už od konce roku, kdy vedla dohadovací řízení.

„Ve středu možná bude na zastupitelstvu čtyřky odvolán starosta Štěpánek, koaličním partnerům s ním už došla trpělivost,“ napsal do redakce serveru Pražský patriot anonym, který je podle svých slov obeznámen s děním na radnici.

Ve stejný den bylo do různých médií rozesláno tiskové sdělení s názvem „Pod starostou Štěpánkem Prahy 4 se houpe židle“. „Starosta Štěpánek ztrácí rychle půdu pod nohama. Trojkoalice má zásadní koaliční rozpory se svými partnery z ČSSD a TOP 09. Naštvaní na současného starostu jsou ale i úředníci. Například minulý týden radnice prakticky dva dny nefungovala, protože spadl počítačový systém a starosta problém vůbec neřešil. O výpadku počítačové sítě radnice navíc občany vůbec neinformovala, takže stovky lidí, které přišly něco na úřad vyřídit, odcházely s nepořízenou,“ bylo napsáno v emailu, pod který se nikdo nepodepsal.

Zda za tímto sdělením stál autor prvního emailu, není jasné. Anonymní pisatel zároveň odkázal na web www.tadyjestepankovo.cz. Jeho obsah má jediné téma a tím je kritika Petra Štěpánka, nezřídka velmi ostrá. Štěpánek zde má různá označení, například „ nekorunovaný český rekordman v kumulování funkcí". Už na první pohled je patrné, že se nejedná o amatérské stránky s chabou grafikou.

Jak reagoval starosta Štěpánek? „Od voleb probíhají pokusy destabilizovat úřad městské části za účelem komplikovat předání moci. Minulý týden jsem odvolal tajemníka Dudru, který mimo jiné již v polovině minulého roku zanedbal vysoutěžení IT podpory, které vedlo k současné poruše systému. Nový tajemník bude vybrán ve výběrovém řízení. Předpokládám, že informace je anonymní z bulvárního nepřátelského webu www.tadyjestepankovo.cz, kde se doposud nikdo nepřihlásil k autorství a kde jsou informace nepravdivé či překroucené,“ napsal redakci.

Na dotaz, zda se neobává, že bude ve středu na zastupitelstvu odvolán ze své funkce, nereagoval. První zástupce starosty, Jan Petr z TOP 09, připustil, že v koalici panuje „určité pnutí“. „Řešíme, co s tím, probíhají koaliční jednání,“ sdělil serveru Pražský patriot v úterý odpoledne.

Horkým kamenem je rozpočet, který se bude ve středu projednávat. Podle Petra na něm sice v koalici panuje obecná shoda, ale nezrcadlí se v něm věci, které byly již dříve dohodnuty. „Jsou tu otázky k řešení. Naším základním požadavkem je vyrovnaný rozpočet,“ připustil.

„Vidím šanci na udržení koalice, proto nechci spekulovat o dalším vývoji. Ale existuje několik variant dalšího vývoje, včetně té, že skončíme v opozici. Politici by se neměli za každou cenu držet u koryta,“ řekl Jan Petr, který byl před podzimními komunálními volbami kandidátem TOP 09 na starostu Prahy 4.

V těchto volbách se na prvním místě umístilo hnutí ANO se ziskem dvanácti mandátů. Zastupitelský klub se prakticky hned po volbách rozpadl na dva. První má sedm, druhý pět členů. Druhá skončila Trojkoalice KDU-ČSL, SZ a STAN se ziskem jedenáct mandátů. Třetí TOP 09 jich získala deset. ČSSD a ODS získaly shodně po pěti mandátech. Hnutí Pro Prahu má dva mandáty, z nichž jeden obsadil bývalý starosta Pavel Caldr.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru