Dnes Sobota - zatazeno 8°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 7°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Školy a domy s pečovatelskou službou v Praze 7 prošly přes léto modernizací
V ZŠ Fr. Plamínkové probíhá rekonstrukce střechy. Foto: P7

Školy a domy s pečovatelskou službou v Praze 7 prošly přes léto modernizací

Základní a mateřské školy v Praze 7 procházejí velkými opravami a rekonstrukcemi. V osmi školských objektech proběhla také modernizace energetických provozů, díky které městská část uspoří nejméně 2,32 milionu korun ročně na nákladech za plyn, elektřinu a vodu. Informoval o tom starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

„Poslední dvě volební období se intenzivně věnujeme rekonstrukcím letitých budov našich škol a školek. Rozšiřujeme kapacity, vyměňujeme elektrorozvody, renovujeme kuchyně a jídelny, opravujeme střechy a zateplujeme fasády. Jsem rád, že se nám letos podařilo dotáhnout do konce několik dlouhodobých velkých projektů. Zároveň jsme teď přes léto zrealizovali modernizaci energetických provozů, která nám přinese výrazné úspory,“ uvedl Čižinský. 

V ZŠ Strossmayerovo náměstí a ZŠ Korunovační byla v létě dokončena závěrečná etapa kompletní rekonstrukce elektrorozvodů, renovací nyní procházejí také elektrorozvody v ZŠ Tusarova. 

V ZŠ Fr. Plamínkové probíhá rekonstrukce střechy. V ZŠ T. G. Masaryka na Ortenově náměstí je dokončována rozsáhlá modernizace gastroprovozu, zároveň zde přes léto proběhly stavební úpravy dvou tříd a kabinetu. Rekonstrukce několika tříd se uskutečnila také v ZŠ Letohradská, ve FZŠ Umělecká proběhla přestavba kabinetů na novou třídu. 

„Děkuji všem ředitelům, učitelům a dalším školním zaměstnancům za velké nasazení a rodičům a dětem za trpělivost s pracemi, které je potřeba realizovat i během provozu škol. Děláme maximum pro to, aby práce do chodu školy zasahovaly co nejméně,“ řekla radní Prahy 7 pro oblast školství a vzdělávání Hana Šišková (Praha 7 Sobě). 

„Jsem moc ráda, že jsme do konce léta stihli dokončit dva velké projekty úprav mateřských škol, a sice rekonstrukci MŠ Janovského a zateplení školky na Ortenově náměstí. Aktuálně dokončujeme novou školkovou třídu pro 24 dětí v ulici Varhulíkové, která bude k dispozici na konci září,“ doplnila Šišková. 

Osm škol a tři domy s pečovatelskou službou přes léto navíc prošly modernizací, která Praze 7 umožní snížit náklady na plyn, elektřinu a vodu o 12 procent. což nyní představuje 2,32 milionu korun ročně. Jelikož se radnice rozhodla využít metodu energetických služeb se zárukou (EPC), jsou úspory smluvně garantovány na 12 let. 

„Během projektu ušetří městská část minimálně 28 milionů korun, a to v cenách referenčního roku 2019. Ve skutečnosti bude tato částka ale mnohem vyšší, protože ceny energií mezitím výrazně stouply,“ doplnil místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš (Praha 7 Sobě), který má na starosti správu majetku městské části. 

Úspory budou podle něj generovat tři zrekonstruované plynové kotelny, nové LED osvětlení a modernizace systému měření a regulace. O 400 tisíc korun se sníží vodné a stočné díky instalaci WC stop a perlátorů.

Nejvýznamnější úsporu nákladů přinese instalace tzv. počítačového IRC systému (Individual Room Control, pozn. aut.) v šesti základních školách. Jeho úkolem je hlídat teplotu nastavenou dle využití daného prostoru.


Autor: Hla

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Včera v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru