dnes
Úterý - oblacno
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
15°C
Školní jídelny Prahy 1 vařily podzimně a moc dobře
Foto: MČ Praha 1

Školní jídelny Prahy 1 vařily podzimně a moc dobře

Pomalu pečená kachní prsa s dýňovým pyré, kančí se šípkovou omáčkou a žemlovým knedlíčkem, krůtí maso na houbách, máslovou dýní s kuřecím masem, polévku z červené řepy, klasickou bramboračku, jelení ragú, čočkové rizoto se zeleninou anebo zadělávanou růžičkovou kapustu a další lákavé speciality si mohly v tomto týdnu dát děti v jídelnách základních škol zřizovaných městskou částí Praha 1.

„V našich školních jídelnách proběhl ´Týden podzimní kuchyně´, kdy si mohly děti, pedagogové i dospělí návštěvníci vybírat z jídel připravovaných pouze ze sezonních surovin, a musím říci, poté, co jsem prošla všechny jídelny, že tak dobře jsem si dlouho nepochutnala v žádné restauraci,“ řekla radní pro školství a občanskou společnost MČ Praha 1 Eva Špačková a její slova potvrdily i vedoucí oddělení školství MČ Praha 1 Michaela Vencová a referentka pro stravování Magistrátu hl. m. Prahy Ilona Kumžáková, které podávaná jídla rovněž posuzovaly. Ilona Kumžáková snahu radnice první městské části velmi ocenila.

Radnice podle Evy Špačkové pokračuje v nastaveném trendu zvýšené komunikace s rodiči i zaměstnanci škol a jídelen, odstartované loňskými besedami vedenými odborníkem na výživu Petrem Havlíčkem.

„Naším cílem je samozřejmě zvyšování kvality a pestrosti stravování i jeho estetiky a hlavně pak také informovanosti rodičů, aby neměli informace o úrovni a skladbě jídel jen od dětí, což je – ruku na srdce – často velmi zkreslené,“ vysvětlila s úsměvem Eva Špačková a dodala, že školní jídelny Prahy 1 jsou otevřené debatě s rodiči, kteří se pochopitelně mohou přijít přeptat na skladbu jídel, mohou i ochutnat a podobně.

A jak na tom jsou „chutě“ malých strávníků? „Jsou děti, které snědí všechno, a jiné se zase ve všem ´rýpou´. Velmi záleží na stravovacích zvycích v rodinách; jestli se doma vaří, anebo se to nějak ´odbyde´. Nejoblíbenější jsou smažená jídla, hlavně sýr a řízek, nebo třeba mleté maso se špagetami. Děti moc nejedí kuřecí, ale ani další masa. Mají rády omáčky s knedlíkem, klidně bez masa, a sladké,“ popsala Renáta Břečková, vedoucí školní jídelny ZŠ nám. Curieových, kterou podle jejích slov překvapil úspěch obyčejné houbové smaženice.

Týden podzimní kuchyně se určitě vydařil, a až si paní kuchařky a páni kuchaři odpočinou, určitě zase přijdou s nějakým dalším zpestřením. „Všem pracovníkům školních jídelen moc děkuji, a to nejen za to, jak přistoupili k inovaci jídelníčků, ale i za to, jak společně s dětmi vyzdobili jídelny,“ ocenila radní Eva Špačková.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru