Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Školky v Praze 6 budou testovat děti PCR testy ze slin, městská část to uhradí z covidové rezervy
Testování dětí ve školách. Ilustrační foto: JP

Školky v Praze 6 budou testovat děti PCR testy ze slin, městská část to uhradí z covidové rezervy

PCR testy ze slin se budou na covid-19 testovat předškoláci ve třech desítkách mateřských školách, které zřizuje Praha 6. Jednotlivé mateřinky vypsaly výběrové řízení na dodavatele sad odběrových vzorků a na laboratoře, které budou testy vyhodnocovat. S testováním, které bude šestá městská část financovat sama ze své covidové rezervy, by se mohlo začít od začátku příštího týdne.

S ukončením nouzového stavu se od 12. dubna vrátili v rotační formě do mateřských škol všichni předškoláci a na základní školy žáci prvního stupně. Ti všichni také přímo ve školách musí pravidelně procházet antigenním testováním výtěrem z nosu, které zavedla vláda.

To kritizují některé samosprávy, podle kterých jsou testy málo citlivé a pro tyto účely nevhodné. Vedení metropole a Středočeského kraje minulý týden vyzvala vládu, aby schválila přechod na PCR metodu.

Praha 6 se po dohodě s mateřskými školami už nyní vydává u předškoláků cestou testování prostřednictvím PCR testů ze slin, které jsou neinvazivní a ve srovnání s antigenními testy poskytují přesnější výsledky.

„Soustavně vyvíjíme aktivity, aby se školy co nejdříve zase otevřely všem dětem a jejich provoz byl maximálně bezpečný. V předstihu jsme už v únoru realizovali pilotní testování ve školách a společně s odborníky apelovali na odpovědné orgány, aby přehodnotily nasazení antigenních testů výtěrem z nosu, neboť tyto testy jsou nešetrné a lze pochybovat o jejich průkaznosti. Jelikož naše argumenty nebyly vyslyšeny, opět přicházíme s vlastní iniciativou. Jako jedni z prvních volíme výběrová řízení na zajištění pravidelného neinvazivního PCR testování u předškoláků a znovu tak prošlapáváme cestu ostatním,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Městská část zřizuje celkem 33 mateřských školek, všechny projevily o PCR testování u předškoláků zájem. Prostřednictvím výběrového řízení si každá z nich zvolí vlastního poskytovatele daných služeb, výběrová řízení by měla být dokončena ještě tento týden.

Konkrétní cena za jeden test bude známá až po výběru dodavatelů, nicméně podle předběžných nabídek by neměla přesáhnout 400 korun.

Odběr slinných vzorků bude ve školkách probíhat jednou týdně, vzorky se následně převezou do akreditované laboratoře. Zde bude využito takzvané poolování, kdy se vyhodnocuje více vzorků najednou. Bude-li některé dítě pozitivní, půjde celý dětský kolektiv preventivně do karantény.

„Vzhledem k tomu, že předškoláci nejsou povinni nosit roušky, může zde být otevřenější cesta k přenosu viru. Prostřednictvím PCR testování tedy u této skupiny dětí posilujeme prevenci. Zároveň víme, že výtěry z nosu tyto nejmenší děti velmi špatně snášejí, odběry ze slin tak pro ně budou mnohem šetrnější,“ přiblížila radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS), proč městská část přistoupila k PCR testům právě u předškoláků.

Náklady na PCR testování školkám zaplatí radnice ze speciální rozpočtové rezervy. Praha 6 ji pro letošní rok zřídila právě za účelem předpokládaného řešení krizových opatření v souvislosti s koronavirem, a to v celkové výši 20 milionů korun.

Na PCR testování předškoláků vyčlenila radnice 1,5 milionu korun. Částka by měla pokrýt financování odběrů a vyhodnocování výsledků testů předškoláků do konce školního roku.

„Při využití poolování cena za PCR testy rapidně klesá. Navíc je díky jejich vyšší citlivosti postačí provádět jen jednou týdně, nikoli dvakrát za týden, jako je tomu u antigenního testování. Ve výsledku tak za srovnatelné náklady získáme daleko efektivnější metodu, jak předcházet šíření viru,“ sdělila radní Kubíková.

Praha 6 zároveň požaduje, aby plošné testování ve školách pomocí slinných PCR testů s metodou poolování hradil stát. Na tomto usnesení se minulý týden shodlo vedení městské části.

V případě, že vláda umožní, aby v následujících dnech mohli školku navštěvovat i mladší žáci a testy tak bude muset pravidelně podstupovat více dětí, bude radnice na testy dětem přispívat.

Část nákladů by tak nesli i rodiče dětí, které školky v Praze 6 navštěvují. „Příspěvek by byl odhadem asi pod sto korun," doplnila Kubíková. Uhrazení testů pro všechny děti by podle ní bylo pro městskou část finančně náročné. „Pokud na to stát nepřispěje, tak si nedovedu představit, že to městská část dokáže zaplatit všem," dodala.

Od 1. května bude v rámci pilotního projektu PCR testy ze slin v několika svých mateřských školách zkoušet i Praha 3, na testování do 30. června radnice vynaloží z vlastních prostředků milion korun.

V Praze již PCR metodou ve svých školách testuje Praha 9, zapojila se také sedmá městská část.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Včera ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Včera ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Včera ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Včera ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Včera v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

12. května 2021 v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

12. května 2021 ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru