Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Školky v Praze 6 budou testovat děti PCR testy ze slin, městská část to uhradí z covidové rezervy
Testování dětí ve školách. Ilustrační foto: JP

Školky v Praze 6 budou testovat děti PCR testy ze slin, městská část to uhradí z covidové rezervy

PCR testy ze slin se budou na covid-19 testovat předškoláci ve třech desítkách mateřských školách, které zřizuje Praha 6. Jednotlivé mateřinky vypsaly výběrové řízení na dodavatele sad odběrových vzorků a na laboratoře, které budou testy vyhodnocovat. S testováním, které bude šestá městská část financovat sama ze své covidové rezervy, by se mohlo začít od začátku příštího týdne.

S ukončením nouzového stavu se od 12. dubna vrátili v rotační formě do mateřských škol všichni předškoláci a na základní školy žáci prvního stupně. Ti všichni také přímo ve školách musí pravidelně procházet antigenním testováním výtěrem z nosu, které zavedla vláda.

To kritizují některé samosprávy, podle kterých jsou testy málo citlivé a pro tyto účely nevhodné. Vedení metropole a Středočeského kraje minulý týden vyzvala vládu, aby schválila přechod na PCR metodu.

Praha 6 se po dohodě s mateřskými školami už nyní vydává u předškoláků cestou testování prostřednictvím PCR testů ze slin, které jsou neinvazivní a ve srovnání s antigenními testy poskytují přesnější výsledky.

„Soustavně vyvíjíme aktivity, aby se školy co nejdříve zase otevřely všem dětem a jejich provoz byl maximálně bezpečný. V předstihu jsme už v únoru realizovali pilotní testování ve školách a společně s odborníky apelovali na odpovědné orgány, aby přehodnotily nasazení antigenních testů výtěrem z nosu, neboť tyto testy jsou nešetrné a lze pochybovat o jejich průkaznosti. Jelikož naše argumenty nebyly vyslyšeny, opět přicházíme s vlastní iniciativou. Jako jedni z prvních volíme výběrová řízení na zajištění pravidelného neinvazivního PCR testování u předškoláků a znovu tak prošlapáváme cestu ostatním,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Městská část zřizuje celkem 33 mateřských školek, všechny projevily o PCR testování u předškoláků zájem. Prostřednictvím výběrového řízení si každá z nich zvolí vlastního poskytovatele daných služeb, výběrová řízení by měla být dokončena ještě tento týden.

Konkrétní cena za jeden test bude známá až po výběru dodavatelů, nicméně podle předběžných nabídek by neměla přesáhnout 400 korun.

Odběr slinných vzorků bude ve školkách probíhat jednou týdně, vzorky se následně převezou do akreditované laboratoře. Zde bude využito takzvané poolování, kdy se vyhodnocuje více vzorků najednou. Bude-li některé dítě pozitivní, půjde celý dětský kolektiv preventivně do karantény.

„Vzhledem k tomu, že předškoláci nejsou povinni nosit roušky, může zde být otevřenější cesta k přenosu viru. Prostřednictvím PCR testování tedy u této skupiny dětí posilujeme prevenci. Zároveň víme, že výtěry z nosu tyto nejmenší děti velmi špatně snášejí, odběry ze slin tak pro ně budou mnohem šetrnější,“ přiblížila radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS), proč městská část přistoupila k PCR testům právě u předškoláků.

Náklady na PCR testování školkám zaplatí radnice ze speciální rozpočtové rezervy. Praha 6 ji pro letošní rok zřídila právě za účelem předpokládaného řešení krizových opatření v souvislosti s koronavirem, a to v celkové výši 20 milionů korun.

Na PCR testování předškoláků vyčlenila radnice 1,5 milionu korun. Částka by měla pokrýt financování odběrů a vyhodnocování výsledků testů předškoláků do konce školního roku.

„Při využití poolování cena za PCR testy rapidně klesá. Navíc je díky jejich vyšší citlivosti postačí provádět jen jednou týdně, nikoli dvakrát za týden, jako je tomu u antigenního testování. Ve výsledku tak za srovnatelné náklady získáme daleko efektivnější metodu, jak předcházet šíření viru,“ sdělila radní Kubíková.

Praha 6 zároveň požaduje, aby plošné testování ve školách pomocí slinných PCR testů s metodou poolování hradil stát. Na tomto usnesení se minulý týden shodlo vedení městské části.

V případě, že vláda umožní, aby v následujících dnech mohli školku navštěvovat i mladší žáci a testy tak bude muset pravidelně podstupovat více dětí, bude radnice na testy dětem přispívat.

Část nákladů by tak nesli i rodiče dětí, které školky v Praze 6 navštěvují. „Příspěvek by byl odhadem asi pod sto korun," doplnila Kubíková. Uhrazení testů pro všechny děti by podle ní bylo pro městskou část finančně náročné. „Pokud na to stát nepřispěje, tak si nedovedu představit, že to městská část dokáže zaplatit všem," dodala.

Od 1. května bude v rámci pilotního projektu PCR testy ze slin v několika svých mateřských školách zkoušet i Praha 3, na testování do 30. června radnice vynaloží z vlastních prostředků milion korun.

V Praze již PCR metodou ve svých školách testuje Praha 9, zapojila se také sedmá městská část.


Autor: red

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru