dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Školku oblečenou do azbestového pláště nahradilo unikátní zařízení z modulů
Modulová školka v Praze 6. Foto: archiv Touax

Školku oblečenou do azbestového pláště nahradilo unikátní zařízení z modulů

Hrubá stavba budovy ze 46 modulů postavená v rekordním čase tří dnů. Školka nově s bezbariérovým přístupem, s užitnou plochou bezmála tisíc metrů čtverečních a hlavně – bez života ohrožujícího azbestu. Tak vypadá nová mateřská škola Meziškolská v Praze 6. Dnes v ní byly děti poprvé.

Za kompletní realizaci, která obnášela demolici staré budovy, likvidaci azbestových desek a stavbu nového pavilonu včetně terénních úprav okolí, zaplatila šestá městská část Praha 6 dodavatelské společnosti Touax celkem 35 milionů korun.

„Městská část Praha 6 má 31 mateřských škol pro přibližně 2800 dětí. Budova mateřské školy Meziškolská je mezi nimi špičkovým zařízením. Velmi mě těší, že díky investici radnice bude tato unikátní školka ode dneška sloužit čtyřem třídám pro 112 dětí,“ řekla starostka městské části Praha 6 Marie Kousalíková (ODS), která přestřihla slavnostní pásku.

Stará budova školky musela být podle jejích slov zbourána kvůli špatnému technickému stavu a také proto, že její obvodový plášť obsahoval jedovatý azbest. „Rekonstrukce staré školky by byla horší varianta. Modulová školka vyšla levněji a je krásná,“ dodala. Školky by podle ní měly být příjemné, protože prostředí tříbí osobnost dětí. V době slavnostního otevírání děti v nové školce poprvé spaly.

Třicet pět milionů korun je vůbec největší letošní investicí Prahy 6 v oblasti školství. Musela si poradit také s tím, kam po zbourání školky umístí více než stovku dětí. Provoz školky ve staré budově byl ukončen k 30. červnu letošního roku. „ Vyhověli jsme přání rodičů a nezkracovali jsme školní rok. Předem jsme se domluvili s rodiči, že jejich děti z Meziškolské v září a říjnu umístíme do ostatních školek,“ řekl radní Prahy 6 pro oblast školství Ondřej Balatka (ODS).

Nová školka v rekordním čase

demolice-stare-skolky-nahled

Demolice staré školky

Bourání staré budovy, likvidace azbestových desek, stavba unikátní modulové konstrukce a další nutné práce zabraly rekordně krátkých čtrnáct týdnů. Samotná hrubá stavba budovy trvala dokonce jen tři dny. Jednopatrová budova se čtyřmi učebnami má nová okna, bezbariérový výtah, nové rozvody topení, podlahy, elektroinstalaci a vzduchotechniku. Bezbariérový je i vstup, nechybí ani sociální zařízení pro vozíčkáře. Školka hraje barvami – například každé sociální zařízení je jinak barevné.

„Realizace největší modulové školky v Praze je pro nás samozřejmě obrovskou poctou a současně velkým příslibem pro modulovou technologii do budoucna. Věříme, že tato krásná školka dále přispěje k růstu povědomí o nesporných výhodách modulů a bude pro zástupce státní správy inspirací, jak efektivně investovat a flexibilně řešit požadavky na chybějící občanskou vybavenost,“ sdělil generální ředitel společnosti Touax Igor Zahradníček.

„Na Praze 6 jsem vychodil všechny stupně vzdělání, vrátil jsem se na místo činu. Jsem na školku pyšný,“ dodal.

Výhody modulových staveb

Jedná se o první takto velikou modulovou školku ve vnitřní Praze. Ředitelka školky Zdeňka Dohnalová řekla, že se starou školkou se ona, vychovatelky i děti loučily těžko, oplakaly ji. „Nová je ale krásná, rodiče i děti jsou nadšeni,“ řekla.

slavnostni-otevreni-skolky-nahled

Slavnostní otevření školky

Trend modulových staveb ve školství je nyní velmi aktuální, protože objekty je možné postavit v řádu týdnů, navíc oproti zděným stavbám až s třetinovou úsporou nákladů.

Díky variabilitě systému lze mateřskou školu v případě nutnosti rozšířit na plnohodnotnou základní školu či ji rozebrat a převézt na jiné místo, nebo zcela změnit původní účel objektu. Lze tak velmi efektivně optimalizovat budoucí náklady na provoz budovy, jestliže už nebude potřeba k účelu, pro který byla postavena.


Další články
Nahoru