dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
3°C
Školka v Pelléově vile? Radnice Prahy 6 nesouhlasí
Pelléova vila. Foto: archiv

Školka v Pelléově vile? Radnice Prahy 6 nesouhlasí

Skupina rodičů z Prahy 6 žádá, aby byla v Pelléově vile mateřská škola, jak tomu bylo v minulosti. Sepsali kvůli tomu i petici. Radnice, která pro památkově chráněnou neorenesanční budovu hledá nájemce, s tím ale nesouhlasí. Vilu před několika lety nákladně zrekonstruovala a pro potřeby školky se prý nehodí.

Praha 6 v únoru oznámila záměr vilu pronajmout. Dosavadní provozovatel, Galerie Anderle, totiž po deseti letech končí. Problémem byla podle mluvčího radnice Adama Halmošiho především nízká návštěvnost

Městská část přitom mezi lety 2004 až 2013 poskytla na provoz galerie příspěvek 6,85 milionu korun. Nový provozovatel by tak měl nabídnout zajímavý program a přitáhnout do historické vily víc návštěvníků. Někteří obyvatelé se ale v posledních dnech ozvali s tím, že by měla vila znovu fungovat jako školka, jejichž kapacita je v Praze nedostatečná.

„Tato vila až do roku 2001 sloužila dětem jako mateřská škola a nyní je příležitost její funkci opět obnovit," uvedli autoři petice ve výzvě na webu. Praha 6 ale nápad odmítá. Argumentuje především tím, že oprava vily stála v minulosti 32 milionů korun. Měla by tak být nadále využívána ke kulturním a společenským aktivitám.

„Pelléova vila je památkově chráněný objekt, pro děti zde nejsou vhodné podmínky odpovídající předpisům," uvedl Halmoši. Školka byla zrušena rozhodnutím zastupitelstva už v roce 2001. Náklady na opětovné vybudování školského zařízení by byly příliš vysoké.

Radnice proto podle něj jedná o jiných možnostech, jak kapacitu mateřských škol zvýšit. Letos rodiče do školek v Praze 6 přihlásili 1030 dětí, kapacita je přes 900 míst.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru