Dnes Čtvrtek - jasno 15°C
Zítra Pátek - polojasno 15°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Školka šla k zemi, sutiny možná zůstanou na místě měsíce. Developer je nemá kudy odvézt
Z bývalé školky se během pár desítek hodin stala hromada sutin. Jak dlouho na místě zůstanou, zatím není jasné. Foto(3x): L. Čermáková / P12

Školka šla k zemi, sutiny možná zůstanou na místě měsíce. Developer je nemá kudy odvézt

Spory mezi radnicí a developerem jsou už delší dobu k vidění v pražské čtvrti Kamýk. Je to kvůli budově školky, kterou má nahradit třináctipatrový bytový dům. Situace se vyhrotila o uplynulém víkendu, kdy začala demolice.

Developer JRD začal v sobotu 21. listopadu bourat školku v ulici Smotlachova na pomezí Kamýku a Libuše, přestože povolení k demolici školky nabyde právní moci až ve čtvrtek 3. prosince. Zatím visí na úřední desce.

„Někdo by řekl drobnost, ale tím, že není rozhodnutí pravomocné, tak s tím jsou spojeny další nezákonnosti, jako například vjezd bagru do zákazu vjezdu, neoprávněný zábor komunikace nebo třeba práce na černé stavbě,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (za Piráty s podporou Zelených), která po upozornění místních občanů v sobotu na místě demolici řešila společně se starostou Janem Adamcem a radním Jiřím Brůžkem (oba Piráti s podporou Zelených).

demolice-skolky-3 Bourání se jim však zastavit nepodařilo. Stejně tak ani přítomnému zástupci stavebního úřadu. Mimo správní řízení, které povede tento úřad, radní městské části budou jednat s developerem o nápravě vzniklého stavu.

„Vzhledem k nepříznivému stavu objektu jsme nechtěli demolici dále odkládat, zastaralá budova vykazovala viditelné statické trhliny. K odstranění objektu jsme přistoupili na základě potvrzeného povolení bouracích prací vydaného stavebním úřadem pražského magistrátu, proti kterému nelze vznést námitek,“ sdělil serveru Pražský patriot výkonný ředitel JRD Martin Svoboda. Jak uvedl, soukromá školka se po opuštění budovy ve Smotlachově ulici přestěhovala do nedalekého projektu Zelená Libuš.

Podle Tylové není pravda, že se nyní již zbouraná budova nacházela ve špatném stavu, ostatně ve školce byly do června děti. „I náš odbor výstavby statiku posuzoval a shledal, že je v pořádku. Také rozhodnutí o demolici nic takového nezmiňuje,“ řekla Tylová. V rozhodnutí je uvedeno, že školka má být zbourána kvůli výstavbě bytového domu, nikoli kvůli havarijnímu stavu.

Zatímco k demolici školky došlo rychle, odvoz sutin se možná k nelibosti místních, kterým vadí prašnost z tohoto místa, dost protáhne. V rozhodnutí o demolici totiž bylo uvedeno, že sutiny musí být odvezeny po nové staveništní komunikaci. Ale k té nezískal developer zatím povolení.

demolice-skolky-2 „Hrozí, že suť z demolice zůstane na pozemku bývalé školky ležet několik měsíců až let a prach bude létat po sídlišti i na pozemek vedlejší městské školky. Žijeme snad v právním státě, kde rozhodnutí orgánu státní správy je nutné respektovat,“ řekla Tylová.

JRD ujišťuje, že problém se sutí vyřeší. „Suť zabezpečíme a odvoz zajistíme po získání příslušných povolení. Průběh demolice jsme bezpečnostně zajistili, aby neohrožovala okolí. Při demolici jsme navíc prováděli kropení, abychom zmírnili prašnost. Maximálně zabezpečíme také vzniklou suť, aby nedošlo k žádnému ohrožení,“ napsal Svoboda.

Podle vedení radnice dvanácté městské části je demolice doprovázena i dalšími pochybeními, jako například záborem veřejné komunikace pod záminkou havárie plynového potrubí. „Developer však pouze v předstihu odpojil plynové vedení a oplocení na městské komunikaci ponechal i na dobu demolice,“ uvedla radnice v tiskovém prohlášení.

Spory mezi městskou částí a developerem panují i ohledně bytového projektu Zelený dům, který má na místě nyní již bývalé školky vyrůst.

„Na místě staré budovy nyní plánujeme realizovat nový rezidenční projekt doplněný o komerční prostory s obchody a službami pro zdejší obyvatele, který je zcela v souladu s územním plánem. Na tento projekt již bylo vydáno územní rozhodnutí. To je nyní k přezkoumání u stavebního úřadu magistrátu, který posuzuje námitky odvolatelů,“ sdělil Svoboda.

„Městská část i občané považují bytový dům za předimenzovaný, proto se odvolali proti jeho výstavbě. Projekt bytového domu je i v rozporu s připravovanou územní studií Kamýk,“ reagovala Tylová.

Je tak nasnadě, že mezi odvolateli proti vydanému územnímu rozhodnutí na bytový projekt Zelený Kamýk, o kterých hovoří Svoboda, jsou občané i radnice Prahy 12. A právě součástí tohoto rozhodnutí (stejně jako i již zmíněného rozhodnutí o demolici) je i povolení k výstavbě cesty na odvoz sutin bývalé školky.


Autor: Jan Puci

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Další články
Nahoru