Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 26. 6. 2024
Svátek má Adriana
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Školáky v ZŠ J. Gutha-Jarkovského navštívil italský velvyslanec Mauro Marsili
Italský velvyslanec Mauro Marsili ve škole v Klimentské ulici. Foto: P1

Školáky v ZŠ J. Gutha-Jarkovského navštívil italský velvyslanec Mauro Marsili

Již přes deset let funguje v rámci základní školy J. Gutha-Jarkovského v Praze 1 speciální česko-italská sekce. V ní probíhá výuka především v angličtině a italštině. Žáky, kteří bravurně ovládají italštinu již od dětství, přišel do školy navštívit velvyslanec Itálie, jeho Excelence Mauro Marsili.

„Mám z tohoto programu velkou radost, přesně takto by měla vypadat mezikulturní spolupráce,“ okomentoval Mauro Marsili program v základní škole. Na otázku, zda zná takovéto programy i z jiných zemí, kde působil, odpověděl: „Nikoliv. Jsou země, kde mají například italské soukromé školy či se žáci mohou učit italštinu na vybraných veřejných školách. Ale takovýto program, kde mají děti možnost se vzdělávat od raného dětství v italštině a angličtině, neznám. Považuji jej za skvělý, protože děti získají přehled o tom nejlepším z obou kultur.“

Výuku dětí v rámci této česko-italské sekce zajišťují jak čeští, tak také italští učitelé. „Asi 95 % našich žáků v tomto programu tvoří děti z rodin, kde má alespoň jeden z rodičů italské kořeny. Často jde např. o děti, kdy jeden z rodičů v Česku působí například v akademické sféře,“ vysvětlila podstatu programu ředitelka školy PhDr. Jitka Kendíková. Ta zároveň dodala, že v České republice jde o jedinou školu s takovýmto programem.

Italský velvyslanec dále nabídl škole hlubší spolupráci na projektu ze strany ambasády. Škola na programu spolupracuje například s Italským kulturním institutem. Na česko-italské sekci ZŠ J. Gutha-Jarkovského spolupracuje rovněž právě s ambasádou a také s ministerstvem kultury. Ve škole dokonce funguje program, díky kterému se mohou pedagogové pravidelně vzdělávat v Itálii.

Autor: Alo

Výstava: Josef Sudek a Fotoklub Praha

Včera v 15:05

Po 1. světové válce patřil k významným hybatelům fotografického dění vedle profesionálů pražský Český klub fotografů amatérů. Řada nových členů ale přicházela s podstatně jinou životní zkušeností i názory na tvorbu. V reakci na názorový nesoulad založilo několik mladých 3. června 1922 vlastní...

Tři kameny zmizelých jsou nově v Praze 7

Včera v 08:46

Chodníky před domy v ulicích U Sparty 14 a U Průhonu 30 od 19. června připomínají tři oběti nacistického režimu: JUDr. Evžena Šterna, Karla Seinera a Jindřicha Seinera.

Hudba v Heroldových sadech

24. června 2024 ve 20:26

Praha 10 zve na koncert do Heroldových sadech. Začíná se v 19:30 hodin.

Výstava vítězů soutěže dětí z MŠ a ZŠ

24. června 2024 v 11:56

Ve středu 19. června proběhla za účasti radního pro kulturu, sport a školství Prahy 1 Davida Bodečka a zastupitelky Evy Špačkové vernisáž výstavy vítězných výtvorů soutěže určené pro dětí z mateřských a základních škol v Praze 1.

Osudy zajímavých osobností očima žáků z Prahy 2

24. června 2024 v 11:24

Disidentka a dcera Kamily Moučkové, dcera statkáře živořícího v 50. letech v cihelně, válečný utečenec nebo divadelní a filmový herec, jehož dětství zasáhl proces s Miladou Horákovou. Tyto a mnoho dalších fascinujících příběhů přinášejí žáci z Prahy 2, kteří se zapojili do dokumentaristického...

V The Loop Jazz clubu vystoupí Skety

24. června 2024 v 10:03

Blíží se další akce v hostivařském The Loop Jazz clubu. V rámci festivalu Prague Proms se ve čtvrtek 29. června představí vokální soubor SKETY a předvede průřez svým repertoárem.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 26. týden

24. června 2024 v 07:43

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nadace Kooperativy se stala partnerem Kampaně na podporu asistence

23. června 2024 v 11:56

Cílem kampaně je dostat k veřejnosti zprávu, že lidé s postižením potřebují pomoc a asistenci druhých, aby mohli žít normální, svobodný život. Zájemci o asistenci se často nemusí učit nic nového a mohou tak snadno najít práci, která dává smysl.

Loni provedla THMP 920 tisíc kontrol lamp, lidé mohou závady hlásit

23. června 2024 v 10:10

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) loni provedla 920 000 pravidelných servisních, nočních i revizních kontrol lamp. Informovala o tom na sociálních sítích. Vyřešila také 20 000 poruch. „Nefunkční lampy nebo jiné závady na veřejném osvětlení nám můžete jednoduše hlásit...

Další články
Nahoru