Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Školáky v ZŠ J. Gutha-Jarkovského navštívil italský velvyslanec Mauro Marsili
Italský velvyslanec Mauro Marsili ve škole v Klimentské ulici. Foto: P1

Školáky v ZŠ J. Gutha-Jarkovského navštívil italský velvyslanec Mauro Marsili

Již přes deset let funguje v rámci základní školy J. Gutha-Jarkovského v Praze 1 speciální česko-italská sekce. V ní probíhá výuka především v angličtině a italštině. Žáky, kteří bravurně ovládají italštinu již od dětství, přišel do školy navštívit velvyslanec Itálie, jeho Excelence Mauro Marsili.

„Mám z tohoto programu velkou radost, přesně takto by měla vypadat mezikulturní spolupráce,“ okomentoval Mauro Marsili program v základní škole. Na otázku, zda zná takovéto programy i z jiných zemí, kde působil, odpověděl: „Nikoliv. Jsou země, kde mají například italské soukromé školy či se žáci mohou učit italštinu na vybraných veřejných školách. Ale takovýto program, kde mají děti možnost se vzdělávat od raného dětství v italštině a angličtině, neznám. Považuji jej za skvělý, protože děti získají přehled o tom nejlepším z obou kultur.“

Výuku dětí v rámci této česko-italské sekce zajišťují jak čeští, tak také italští učitelé. „Asi 95 % našich žáků v tomto programu tvoří děti z rodin, kde má alespoň jeden z rodičů italské kořeny. Často jde např. o děti, kdy jeden z rodičů v Česku působí například v akademické sféře,“ vysvětlila podstatu programu ředitelka školy PhDr. Jitka Kendíková. Ta zároveň dodala, že v České republice jde o jedinou školu s takovýmto programem.

Italský velvyslanec dále nabídl škole hlubší spolupráci na projektu ze strany ambasády. Škola na programu spolupracuje například s Italským kulturním institutem. Na česko-italské sekci ZŠ J. Gutha-Jarkovského spolupracuje rovněž právě s ambasádou a také s ministerstvem kultury. Ve škole dokonce funguje program, díky kterému se mohou pedagogové pravidelně vzdělávat v Itálii.

Autor: Alo

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

Dnes v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Další články
Nahoru