Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Školáky v ZŠ J. Gutha-Jarkovského navštívil italský velvyslanec Mauro Marsili
Italský velvyslanec Mauro Marsili ve škole v Klimentské ulici. Foto: P1

Školáky v ZŠ J. Gutha-Jarkovského navštívil italský velvyslanec Mauro Marsili

Již přes deset let funguje v rámci základní školy J. Gutha-Jarkovského v Praze 1 speciální česko-italská sekce. V ní probíhá výuka především v angličtině a italštině. Žáky, kteří bravurně ovládají italštinu již od dětství, přišel do školy navštívit velvyslanec Itálie, jeho Excelence Mauro Marsili.

„Mám z tohoto programu velkou radost, přesně takto by měla vypadat mezikulturní spolupráce,“ okomentoval Mauro Marsili program v základní škole. Na otázku, zda zná takovéto programy i z jiných zemí, kde působil, odpověděl: „Nikoliv. Jsou země, kde mají například italské soukromé školy či se žáci mohou učit italštinu na vybraných veřejných školách. Ale takovýto program, kde mají děti možnost se vzdělávat od raného dětství v italštině a angličtině, neznám. Považuji jej za skvělý, protože děti získají přehled o tom nejlepším z obou kultur.“

Výuku dětí v rámci této česko-italské sekce zajišťují jak čeští, tak také italští učitelé. „Asi 95 % našich žáků v tomto programu tvoří děti z rodin, kde má alespoň jeden z rodičů italské kořeny. Často jde např. o děti, kdy jeden z rodičů v Česku působí například v akademické sféře,“ vysvětlila podstatu programu ředitelka školy PhDr. Jitka Kendíková. Ta zároveň dodala, že v České republice jde o jedinou školu s takovýmto programem.

Italský velvyslanec dále nabídl škole hlubší spolupráci na projektu ze strany ambasády. Škola na programu spolupracuje například s Italským kulturním institutem. Na česko-italské sekci ZŠ J. Gutha-Jarkovského spolupracuje rovněž právě s ambasádou a také s ministerstvem kultury. Ve škole dokonce funguje program, díky kterému se mohou pedagogové pravidelně vzdělávat v Itálii.

Autor: Alo

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Do konce listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2023 v 08:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Beseda s Kristýnou Freiovou

25. listopadu 2023 v 07:57

Spolek Malostranský hřbitov zve na besedu se spisovatelkou Kristýnou Freiovou s autorským čtením a autogramiádou. Čím ji oslovil Malostranský hřbitov a kde hledá inspiraci pro své knihy se dozvíte v pondělí 4. prosince od 17 hodin.

Zabezpečte řádně vodoměry, radí PVK

24. listopadu 2023 v 08:04

Mrazivé dny se blíží a Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Další články
Nahoru