Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Dětská PrahaPražský život

Školáci v Praze 6 využili šanci udělat si školy hezčí

Mlžítko na zahradu, stůl na pingpong, venkovní posilovna, relaxační polštáře, stojany na koloběžky ale třeba také dělící stěny mezi pisoáry na toaletách. To vše jsou nápady, které na přání svých žáků budou nyní realizovat základní školy v Praze 6 – díky participativnímu projektu Šance do škol.

S myšlenkou, že žáci sami vědí, co chtějí a jaké jsou jejich potřeby, spustila Praha 6 v uplynulém školním roce projekt Šance do škol. Vyčlenila 2,5 milionu korun, které rozdělila mezi 13 základních škol a dala je k dispozici dětem, aby samy rozhodly, za co je chtějí utratit. Výsledkem je 69 nápadů, které si žáci odhlasovali k realizaci prostřednictvím jednoduchého hlasovacího systému.

„Mám radost, že se projekt Šance do škol vydařil a děti dostaly příležitost k tomu, aby si vyzkoušely, jak obtížné je cokoli změnit a prosadit. Jejich příprava projektu, způsob představení a obhajoby před ostatními spolužáky a spojení sil mezi jednotlivci i kolektivy tříd považuji za velmi vhodný doplněk tradičních vzdělávacích metod,“ řekla Marie Kubíková, radní pro školství Prahy 6.

„Příští rok bychom rádi dali šanci našim mateřským školkám, kde do procesu návrhů a hlasování chceme zapojit rodiče,“ dodala radní.

Nápady školáků pokrývají celou škálu oblastí a vesměs jde o malá zlepšení každodenního života v areálu škol. Nechybí mezi nimi venkovní učebny, klubovna a jiné relaxační zóny, stolní fotbal nebo hokej, koš na basketbal, branky na hřiště. Z nápadů je zřejmé, že děti chtějí čas strávený ve škole mimo vyučování lépe využít pro sport, zábavu a odpočinek.

Kromě vylepšení školního prostředí vidí Praha 6 další přínosy v tom, že se žáci učí nejen přemýšlet o tom, co a jak vylepšit, ale učí se svůj názor prosadit mezi ostatními. Například formou propagačního videa, plakátků rozmístěných po škole a podobně.

„Projekt úspěšně zapojil žáky do chodu školy, kdy se při rozhodování řídili zásadami demokratických principů, které jsou neodmyslitelnou součástí naší společnosti A také se žákům dostalo praktického vzdělání ohledně finanční gramotnosti,“ říká Jana Nováková, koordinátorka projektu na ZŠ Bílá.

Celý projekt měl jasně daná pravidla i hlasovací systém, který pro účely projektu Praze 6 poskytla agentura D21. Více o něm na https://www.participace21.cz/.

 


Autor: Alo

Sousedské koledování v Centrálním parku

Včera ve 21:11

Praha 13 zve v neděli 4. prosince na Sousedské koledování, které bude spojeno se slavnostním rozsvícením betlému.

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

Včera v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

Včera v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

Včera v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Mikulášská nadílka v Praze 9

25. listopadu 2022 v 15:48

V pondělí 5. prosince zve Praha 9 od 15:30 do zahradní restaurace Park Podviňák v Kovanecké ulici.

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

Odpoledne pro rodiče s dětmi v pivovaru Kilián

24. listopadu 2022 ve 13:08

Zábavné odpoledne pro rodiče s dětmi pořádá radnice Prahy 9 v sobotu 3. prosince od 15 hodin na Kolčavce v prostorech pivovaru Kilián.

Další články
Nahoru