Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Dětská PrahaPražský život

Školáci v Praze 6 využili šanci udělat si školy hezčí

Mlžítko na zahradu, stůl na pingpong, venkovní posilovna, relaxační polštáře, stojany na koloběžky ale třeba také dělící stěny mezi pisoáry na toaletách. To vše jsou nápady, které na přání svých žáků budou nyní realizovat základní školy v Praze 6 – díky participativnímu projektu Šance do škol.

S myšlenkou, že žáci sami vědí, co chtějí a jaké jsou jejich potřeby, spustila Praha 6 v uplynulém školním roce projekt Šance do škol. Vyčlenila 2,5 milionu korun, které rozdělila mezi 13 základních škol a dala je k dispozici dětem, aby samy rozhodly, za co je chtějí utratit. Výsledkem je 69 nápadů, které si žáci odhlasovali k realizaci prostřednictvím jednoduchého hlasovacího systému.

„Mám radost, že se projekt Šance do škol vydařil a děti dostaly příležitost k tomu, aby si vyzkoušely, jak obtížné je cokoli změnit a prosadit. Jejich příprava projektu, způsob představení a obhajoby před ostatními spolužáky a spojení sil mezi jednotlivci i kolektivy tříd považuji za velmi vhodný doplněk tradičních vzdělávacích metod,“ řekla Marie Kubíková, radní pro školství Prahy 6.

„Příští rok bychom rádi dali šanci našim mateřským školkám, kde do procesu návrhů a hlasování chceme zapojit rodiče,“ dodala radní.

Nápady školáků pokrývají celou škálu oblastí a vesměs jde o malá zlepšení každodenního života v areálu škol. Nechybí mezi nimi venkovní učebny, klubovna a jiné relaxační zóny, stolní fotbal nebo hokej, koš na basketbal, branky na hřiště. Z nápadů je zřejmé, že děti chtějí čas strávený ve škole mimo vyučování lépe využít pro sport, zábavu a odpočinek.

Kromě vylepšení školního prostředí vidí Praha 6 další přínosy v tom, že se žáci učí nejen přemýšlet o tom, co a jak vylepšit, ale učí se svůj názor prosadit mezi ostatními. Například formou propagačního videa, plakátků rozmístěných po škole a podobně.

„Projekt úspěšně zapojil žáky do chodu školy, kdy se při rozhodování řídili zásadami demokratických principů, které jsou neodmyslitelnou součástí naší společnosti A také se žákům dostalo praktického vzdělání ohledně finanční gramotnosti,“ říká Jana Nováková, koordinátorka projektu na ZŠ Bílá.

Celý projekt měl jasně daná pravidla i hlasovací systém, který pro účely projektu Praze 6 poskytla agentura D21. Více o něm na https://www.participace21.cz/.

 


Autor: Alo

Osmáci z Prahy 13 zvítězili v krajské jazykové soutěži

Dnes v 10:57

Žáci z FZŠ Mezi Školami v Praze 13 zvítězili v krajském kole mezinárodní soutěže v učení cizích jazyků s názvem Jazykový WocaBee šampionát. Soutěž probíhá výhradně online v aplikaci WocaBee na učení slovíček pro školy. Do pátého ročníku šampionátu se zapojilo rekordních více než 50 000 žáků a...

Mikuláš na ledě v Praze 10

Včera v 09:57

Praha 10 spolu se zimním stadionem Icerink připravilia na 5. prosince mikulášské bruslení se vstupem pro veřejnost zdarma.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

Včera v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

Mikulášská nadílka u Kiliána

28. listopadu 2023 v 09:51

Praha 9 ve spolupráci s Divadlem Gong organizují Mikulášskou nadílku v Pivovaru U Kiliána 2. prosince od 14 hodin.

Vánoční besídka s nadílkou v hasičárně

28. listopadu 2023 v 08:53

Baráčníci z Prahy 15 si přichystali v sobotu 16. prosince pro děti vánoční besídku

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Vánoční punč v Kyjích

27. listopadu 2023 v 11:17

Odpoledne plné sváteční atmosféry v neděli 10. prosince. Po pohádce Vánoční diamant, která začíná již v 15 hodin si v tématické dílničce můžete vyrobit vánoční dekorace a ozdobí perníčky.

Praha 1 zve na dětskou fotografickou výstavu

27. listopadu 2023 v 05:01

Praha 1 zve na vernisáž fotografické výstavy s názvem PF 2024, která bude probíhat od 29. listopadu do 31. ledna 2024 v 7. patře radnice ve Vodičkově ulici 18.

Další články
Nahoru