Dnes Neděle - jasno -3°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Škola, obřadní síň, komunitní centrum, park, záchrana Cibulky. Své plány představilo nové vedení Prahy 5
Představitelé nové koalice v Praze 5. Zleva stojí radní Petr Lachnit, radní Zdeněk Doležal, místostarosta Tomáš Homola, starostka Renáta Zajíčková, místostarosta Tomáš Herold, radní Viktor Čahoj a předseda Výboru životního prostředí Jiří Vejmelka (SNOP 5 a nezávislí). Foto: MČ Praha 5 / Weny Bittnerová

Škola, obřadní síň, komunitní centrum, park, záchrana Cibulky. Své plány představilo nové vedení Prahy 5

Obměněná koalice v čele Prahy 5 se chce zaměřit například na stavbu domů pro seniory, vybudování nové obřadní síně a základní školy, úpravy centra Smíchova nebo proměnu Motolského údolí. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení radnice v čele s novou starostkou Renátou Zajíčkovou. Ta minulý týden vystřídala odvolaného pirátského starostu Daniela Mazura poté, co ostatní strany odmítly dále s Piráty spolupracovat. Radní dnes představili hlavní témata, na která se zaměří.

„Chceme být koalicí kvalitní, dynamickou, progresivní, ale zároveň i zodpovědnou. Chceme si stanovit pouze splnitelné cíle,“ řekla starostka Renáta Zajíčková (ODS). Zdůraznila, že bude sama zodpovědná za realizaci první z priorit nové rady a tou je přátelský a moderní úřad městské části, který se bude snažit občanovi maximálně zjednodušit jednání s ním.

Starostka k tomu poznamenala, že Praha 5 půjde aktivně vstříc novému právu na digitální službu, které zaručí možnost provádět úkony vůči orgánům veřejné moci také digitálně, bez nutnosti osobní návštěvy. Nový tajemník úřadu, kterého nyní radnice hledá, by se měl zaměřit například na oblast e-governmentu. „Chtěli bychom být první radnicí, kde se bude implementovat nový zákon o právu na digitální službu, který je v současné době ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně," řekla starostka. Dále uvedla, že chce úřad vést k větší sociální zodpovědnosti, aby byl otevřený k pravidelné diskuzi se zástupci občanských iniciativ a podnikatelů.

Místostarosta Lukáš Herold (ODS) věří, že začne aktivní práce na kulturních projektech. Jako prioritu vidí projekt nové obřadní síně pro občany Prahy 5. Ta by měla vzniknout přestavbou bývalé školky v parku Sacré Coeur. Umístění stávající síně v ulici Stroupežnického není podle místostarosty reprezentativní. Ve zmiňovaném parku, který se rozprostírá nad obchodním centrem Nový Smíchov, by podle Herolda mohlo vzniknout nové komunitní centrum s galerií, kavárnou a především prostorem pro pořádání svateb a v případě účasti pražského magistrátu i koncertní síň. Ten však zvažuje více variant.

Další zbrusu nový projekt je rekonstrukce domu v ulici Elišky Peškové na Smíchově. v něm by mělo být do roku 2022 ve spolupráci s nedalekým Švandovým divadlem vytvořeno a zprovozněno komunitní centrum pro setkávání občanů všech generací.

Místostarosta dále uvedl, že radnice bude jednat o možném odkupu a rekonstrukci usedlosti Cibulka. „Jde však o finančně náročnou akci, k níž je nutné sehnat finanční podporu magistrátu. Především díky příjmům z privatizace by Praha 5 měla ze svého rozpočtu na nákup zchátralého areálu, ale na jeho rekonstrukci už určitě ne,“ zdůraznil. Radnici Prahy 5 oslovili zástupci ČVUT, že by si univerzita vzala návrh rekonstrukce a budoucího využití Cibulky jako ročníkovou práci.

Jelikož pátou městskou část čeká kvůli novým developerským projektům (Smíchov City, Zlatý lihovar a další) urbanistický rozvoj, který povede ke zvýšení počtu obyvatel o 10 000, nová koalice si jako jednu z priorit v tomto směru stanovila projekt výstavby základní školy Smíchov v rámci projektu Smíchov City.

zajickova-homola

Renáta Zajíčková a Tomáš Homola

„Rada chce jednat s vítězi architektonické soutěže, aby bylo do konce roku jasné, kdo bude dělat projektovou dokumentaci,“ uvedl místostarosta Tomáš Homola (STAN). Vybrané architektonické studio navrhne podobu nové školy, kterou by se podle přestav radnice mohla otevřít v roce 2025.

Dalšími prioritami jsou lepší využití a revitalizace náměstí 14. října. „Prostor je mrtvý, neživý, my bychom ho chtěli včlenit do Smíchova, propojit centrum s náplavkou a připravit rekonstrukci naší nejvýznamnější kulturní památky, což je Portheimka," pokračoval Homola. Cílem je také propojení smíchovské náplavky s centrem městské části. Místostarosta připomněl, že rada bude pracovat i na dlouhodobých projektech, jako je například výstavba nového smíchovského terminálu.

V oblasti Motolského potoka by měl vzniknout nový park Motolka a úprav by se měly dočkat i Motolské rybníky a jejich okolí. V místech vozovny Košíře by pak podle představ vedení radnice mělo vzniknout nové tržiště.

„Budeme se snažit dokončit projekt Raudnitzova domu v Hlubočepích, kde bychom chtěli mít domov s pečovatelskou službou,“ uvedl místostarosta Petr Lachnit (ANO) s tím, že prioritou i nové koalice zůstane poskytování kvalitních sociálních služeb. Rekonstrukce domu by měla začít v nejbližších měsících. Další dům pro seniory chce Praha 5 stavět na Poštovce v Motole.

Radní Zdeněk Doležal (ODS) definoval jako další prioritu koalice dostavbu sídliště Barrandov, kde radnice stanovila stavební předpisy na základě architektonické studie. Rada bude také dále pokračovat v rozvoji Motolského údolí, kde chce revitalizovat motolské rybníky, dokončit obnovu osady Buďánka, vytvořit nové náměstí z objektu bývalé vozovny Košíře a vybudovat cesty pro cyklisty a chodce, které by propojily parky Husovy sady a Šalamounku a díky nimž by mohli občané vycházkovým krokem dojít od motolských rybníků až na Smíchov.

Podle radního Viktora Čahoje (TOP 09) bude koalice nyní připravovat návrh rozpočtu městské části Praha 5. „Do rozpočtu zařadíme jen ty projekty, které budeme moci skutečně v daném rozpočtovém období realizovat a peníze na ně čerpat,“ sdělil. Na všechny priority koalice podle něj Praha 5 má dostatek vlastních finančních prostředků.


Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Musí prý chránit vládu před mou klávesnicí. Tak tímto mi Zeman polichotil

26. prosince 2020 v 11:11

„Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat...

Poslední letošní jednání pražských zastupitelů lze sledovat online

16. prosince 2020 ve 22:23

Nadcházející 22. zasedání Zastupitelstva hl. m Prahy ve čtvrtek 17. prosince se uskuteční opět v upraveném režimu, aby byla dodržena aktuální mimořádná opatření. Zasedání se koná ve Velkém jednacím sále v budově Nové radnice na Mariánském náměstí, začíná v 8:30 hodin a je veřejné. Magistrát...

Další články
Nahoru