Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Škola na Jarově slaví 50 let, původně byla jen pro chlapce
Střední odborná škola Jarov. foto: archiv

Škola na Jarově slaví 50 let, původně byla jen pro chlapce

V roce 1973 se poprvé otevřely brány Střední odborné školy Jarov. Škola tehdy nabídla přes 10 stavebních oborů pro 1100 žáků. Ročně připraví na trh práce více než dvě stovky řemeslníků a zahradníků.

Historie jedné z největších českých středních odborných škol sahá do začátku 70. let 20. století. Tehdy se otevřela pod názvem Střední odborné učiliště. Celý areál školy zabírá více než 40 000 metrů čtverečních.

„Výstavba školy trvala i s přípravou projektové dokumentace přibližně šest let. Škola již v době svého otevření v roce 1973 patřila k těm nejmodernějším a nejlépe vybaveným, jak co se týče učebních pomůcek, tak i zázemím pro své žáky. Součástí školy byl internát, jídelna, společenský sál, ve kterém probíhaly i taneční kurzy, velký sportovní areál, bazén, sauna nebo posilovna,“ popsal Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Škola v době svého vzniku nabízela pouze tříleté stavební obory s výučním listem určené výhradně chlapcům. „Jednalo se o více než 10 základních stavebních oborů, na rozdíl ode dneška se zde tehdy učil i obor elektromechanik. Celková kapacita školy byla 1000 žáků. Po deseti letech zde byly otevřeny ještě třídy odborného učiliště, což byly opět stavebně zaměřené obory, ty byly ale určené výhradně pro žáky z bývalých zvláštních škol. V té době byli na většinu stavebních oborů přijímáni pouze chlapci. Jedinou výjimkou byl obor lakýrník, na který byly přijímány i dívky už v sedmdesátých letech. Dnes se dívky mohou hlásit na kterýkoliv učební obor,“ řekl Miloslav Janeček.

Současná kapacita školy narostla na 1500 žáků. V letošním školním roce má škola obsazené všechny obory a zájemce o studium musí odmítat. Byly ale doby, kdy některým oborům kvůli nízké poptávce uchazečů hrozil zánik.

„V sedmdesátých letech byl o stavebně zaměřené učební obory velký zájem, takže obory v naší škole se naplňovaly velice rychle. To trvalo zhruba do 90. let, kdy přišel jistý tlak veřejnosti na nutnost maturitního vzdělání a zájem o obory s výučním listem rapidně klesl. V té době byly některé obory takřka prázdné. Zánik hrozil například kominíkům. V posledních zhruba deseti letech se zájem o studium řemesla opět zvyšuje, největší boom jsme zaznamenali zhruba v posledních pěti letech, kdy jsou naše obory opět plné. Vliv na to má samozřejmě vývoj demografické křivky, kdy na střední školy nastupují nejsilnější ročníky, ale také zvyšující se potřeba řemeslníků, jejich snadné uplatnění na trhu práce a zvyšující se finanční ohodnocení. V loňském roce jsme museli z kapacitních důvodů odmítnout přes 300 uchazečů,“ popsal Miloslav Janeček.

Dnes nabízí škola přes 40 oborů včetně těch maturitních. Dlouhověké spojení se sportovci dalo navíc vzniknout i novému oboru. „Zaměření našich oborů je stále převážně stavební, dále přibylo zaměření zahradnické a učíme i jeden maturitní obor, který nepatří mezi stavební ani zahradnické, tím je obor management ve sportu. Jedná se v podstatě o obchodní akademii zaměřenou na administrativu v oblasti sportovních klubů. Důvod, proč se tento obor učí právě u nás, je ten, že naše škola patřila v době svého vzniku mezi zhruba pět škol v Praze, kde se soustředili mladí sportovci z různých sportovních klubů. Zde potom probíhala jejich společná kondiční příprava, která navazovala na vyučování. Sportovci tedy k naší škole vždy patřili,“ vysvětlil Janeček.


Autor: Cen

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Dnes v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Dnes v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

Včera v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

Včera ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

Včera ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

Včera v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

Včera v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Úřad Prahy 13 chce obsadit několik pracovních pozic

10. července 2024 v 08:04

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru