dnes
Pátek - mlha
3°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
4°C
pozítří
Neděle - oblacno
2°C
Skleník Fata Morgana bude kvůli obnově umělých kmenů dva týdny uzavřen
Tropická část skleníku Fata Morgana. Foto (2x): BHHMP

Skleník Fata Morgana bude kvůli obnově umělých kmenů dva týdny uzavřen

Od pondělí 23. září bude na dva týdny uzavřen skleník Fata Morgana v trojské botanické zahradě. Důvodem je obnova kmenů, na kterých rostou exotické rostliny deštného pralesa. Kmeny jsou již v havarijním stavu. Skleník se zase otevře v úterý 8. října.

V tropické části vzniknou nové, v pořadí již 4. a 5. epifytní kmeny, které budou následně osázeny exotickými rostlinami z deštného lesa. Kompletní dokončení kmenů je v plánu do začátku listopadu.

„Ve skleníku Fata Morgana se nacházejí umělé epifytní kmeny, jejichž stav je v současnosti z důvodu stáří a klimatických podmínek již nevyhovující. Proto jsme přistoupili k jejich postupné obměně,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

Před třemi lety byl instalován první kmen v blízkosti vodopádu. Na základě dobré zkušenosti s konstrukcí tvořenou ocelovou výztuží spojenou se stříkaným betonem byl v roce 2017 instalován druhý epifytní kmen u jezírka v prostřední části skleníku.

stavba-epifytniho-kmene-nahled

Stavba epyfního kmene v minulosti

„Stávající epifytní kmeny jsou již v havarijním stavu a nedají se bezpečně obsluhovat. Proto jsme se rozhodli je obnovit novými ve stejném duchu. Finální vzhled velkého epifytního kmenu u vyhlídkové terasy budeme řešit až v průběhu stavby, dle dispozice okolních vzrostlých rostlin,“ uvedl  kurátorka tropických rostlin Romana Rybková. 

Epifyty jsou organismy, které rostou na žijících rostlinách, ale vyživující se samostatně, tedy na nich neparazitují. Proto mohou být kmeny ve skleníku z praktických důvodů umělé

Cílem proměny je, aby vybudované kmeny ve střední části skleníku byly nejen funkční oporou pro vzácné rostliny, zároveň aby působily přirozeně a autenticky. „K návrhu těchto kmenů jsme přizvali výtvarníky, konkrétně Kryštofa Krejču a Romana Hudziece. Ti po konzultaci s našimi botaniky navrhli 4. a 5. kmen. V prostoru u terasy vznikne nejvyšší strom, který ve skleníku máme a v křižovatce vedoucí k vodopádu pak vznikne menší částečně ležatý kmen. Realizace obou kmenů probíhá ve spolupráci se stavební firmou řešící betonové konstrukce v extrémních podmínkách. Na nosnou ocelovou kostru bude nanesen modifikovaný beton, který následně výtvarně upravíme dle návrhu obou autorů,“ vysvětlil Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení zahrady

Po dokončení stavebních prací budou kmeny osázeny kombinací kapradin, orchidejí, tropických epifytních rododendronů a dalších menších keřů.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Včera v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Včera v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

25. listopadu 2020 ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

25. listopadu 2020 v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru