Dnes Neděle - jasno 1°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Skleník Fata Morgana bude kvůli obnově umělých kmenů dva týdny uzavřen
Tropická část skleníku Fata Morgana. Foto (2x): BHHMP

Skleník Fata Morgana bude kvůli obnově umělých kmenů dva týdny uzavřen

Od pondělí 23. září bude na dva týdny uzavřen skleník Fata Morgana v trojské botanické zahradě. Důvodem je obnova kmenů, na kterých rostou exotické rostliny deštného pralesa. Kmeny jsou již v havarijním stavu. Skleník se zase otevře v úterý 8. října.

V tropické části vzniknou nové, v pořadí již 4. a 5. epifytní kmeny, které budou následně osázeny exotickými rostlinami z deštného lesa. Kompletní dokončení kmenů je v plánu do začátku listopadu.

„Ve skleníku Fata Morgana se nacházejí umělé epifytní kmeny, jejichž stav je v současnosti z důvodu stáří a klimatických podmínek již nevyhovující. Proto jsme přistoupili k jejich postupné obměně,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

Před třemi lety byl instalován první kmen v blízkosti vodopádu. Na základě dobré zkušenosti s konstrukcí tvořenou ocelovou výztuží spojenou se stříkaným betonem byl v roce 2017 instalován druhý epifytní kmen u jezírka v prostřední části skleníku.

stavba-epifytniho-kmene-nahled

Stavba epyfního kmene v minulosti

„Stávající epifytní kmeny jsou již v havarijním stavu a nedají se bezpečně obsluhovat. Proto jsme se rozhodli je obnovit novými ve stejném duchu. Finální vzhled velkého epifytního kmenu u vyhlídkové terasy budeme řešit až v průběhu stavby, dle dispozice okolních vzrostlých rostlin,“ uvedl  kurátorka tropických rostlin Romana Rybková. 

Epifyty jsou organismy, které rostou na žijících rostlinách, ale vyživující se samostatně, tedy na nich neparazitují. Proto mohou být kmeny ve skleníku z praktických důvodů umělé

Cílem proměny je, aby vybudované kmeny ve střední části skleníku byly nejen funkční oporou pro vzácné rostliny, zároveň aby působily přirozeně a autenticky. „K návrhu těchto kmenů jsme přizvali výtvarníky, konkrétně Kryštofa Krejču a Romana Hudziece. Ti po konzultaci s našimi botaniky navrhli 4. a 5. kmen. V prostoru u terasy vznikne nejvyšší strom, který ve skleníku máme a v křižovatce vedoucí k vodopádu pak vznikne menší částečně ležatý kmen. Realizace obou kmenů probíhá ve spolupráci se stavební firmou řešící betonové konstrukce v extrémních podmínkách. Na nosnou ocelovou kostru bude nanesen modifikovaný beton, který následně výtvarně upravíme dle návrhu obou autorů,“ vysvětlil Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení zahrady

Po dokončení stavebních prací budou kmeny osázeny kombinací kapradin, orchidejí, tropických epifytních rododendronů a dalších menších keřů.


K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Další články
Nahoru