dnes
Sobota - snih
8°C
zítra
Neděle - zatazeno
10°C
pozítří
Pondělí - oblacno
10°C
Skleník botanické zahrady se stal útočištěm migrantů, během měsíce jich z Británie dorazí stovky
Motýlí občerstvovny jsou ve skleníku na několika místech. Právě zde jsou pro sledování motýlů nejlepší podmínky. Foto: JP

Skleník botanické zahrady se stal útočištěm migrantů, během měsíce jich z Británie dorazí stovky

Trojská botanická zahrada zahájila ve skleníku Fata Morgana v pořadí už sedmnáctou výstavu tropických motýlů. Tématem letošní výstavy je migrace, tedy pravidelné přesuny často i na velké vzdálenosti. Expozice potrvá do 26. května a navštívit ji lze denně mimo pondělí od 9 do 19 hodin. Současně s ní bude o víkendu probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin.

Exotičtí motýli zdobí skleník Fata Morgana pravidelně každé jaro už od jeho otevření veřejnosti v roce 2004. „I tentokrát během celé výstavy budou do skleníku přilétat zásilky kukel z motýlí farmy ve Velké Británii, celkem jich ukážeme více než pět tisíc,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Tradiční výstava motýlů přesně naplňuje důvody, proč je dobré mít botanickou zahradu, a k tomu na takové úrovni. Každoročně se hlavní město Praha snaží finančně podpořit pražskou botanickou zahradu a její projekty. Je to nádherná podívaná, zajímavé informace a příjemně strávený volný čas pro všechny,“ sdělil náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

motyli-2019-vystava-1
Letošní v pořadí sedmnáctá výstava se zaměřila na zajímavý aspekt života některých druhů motýlů, a to na jejich pravidelné migrace. Některé druhy prožijí celý život na jednom místě, jiné ale dokážou uletět i tisíce kilometrů. „Motýli si musí během letu na velké vzdálenosti poradit sami. Na rozdíl od ptáků s sebou při tahu většinou nemají nikoho zkušeného, kdo už cestu absolvoval. Migrují totiž jen jednou za život. Potomci motýlů, kteří už na místě určení byli, si informace nezbytné pro cestování nesou zapsané v genech,“ uvedla Eva Smržová, kurátorka výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana.

motyli-2019-vystava-2

Mnoho druhů motýlů, kteří přezimují v tropech či subtropech, se na léto stěhuje do oblastí v mírném pásmu. Letní teploty jsou příhodné pro kladení vajíček a housenky získávají vyhovující prostor s bohatými zdroji potravy. S ochlazením se motýli navracejí zpět. „Všeobecně známá je migrace monarchů stěhovavých z Mexika do USA a Kanady. Méně už pak to, že existují druhy motýlů, kteří se stěhují na vegetační sezonu do České republiky.

V příznivých letech sem přiletí spousta baboček bodlákových až z daleké Afriky a baboček admirálů z okolí Středozemního moře,“ pokračovala Smržová.

motyli-2019-vystava-5

Migraci motýlů jsou věnovány také panely, na nichž zobrazené mapy napoví, odkud, a kam se jednotlivé druhy přesouvají, co je k cestování vede a mnoho dalších zajímavostí.

Návštěvníci se mohou těšit na oblíbené „soví motýly“, noční obry druhu Attacus atlas i na překrásné modré babočky rodu Morpho. Chybět nebudou ani nejznámější cestovatelé –  monarchové druhu Danaus plexippus. První kukly dorazily koncem března, aby na zahájení výstavy byl už skleník plný poletujících krasavců.

motyli-2019-vystava-14

Umístěné jsou ve vitrínách přilepené na dřevěných tyčkách a motýli se z nich postupně líhnou. Každý týden dorazí další kukly. „Objednáváme sice určité druhy, ale příroda si nenechá poroučet a ne vždy jsou všechny k dispozici, občas nás zásilka překvapí nějakým novým, exponátem,“ dodala Smržová.

motyli-2019-vystava-10

motyli-2019-vystava-11

motyli-2019-vystava-12

motyli-2019-vystava-13

motyli-2019-vystava-15

motyli-2019-vystava-16

motyli-2019-vystava-17

motyli-2019-vystava-18

motyli-2019-vystava-19

motyli-2019-vystava-20

motyli-2019-vystava-3

motyli-2019-vystava-4

motyli-2019-vystava-6

motyli-2019-vystava-7

motyli-2019-vystava-8

motyli-2019-vystava-9


Praha 15: V KC Varta se koná 8. zasedání zastupitelstva

Včera v 09:26

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 15 se koná 4. března od 17 hodin

Praha 15: Beseda o nové výstavbě

27. února 2020 v 09:11

Praha 15 zve občany na besedu. Ve středu 11. března bude od 17 hodin na programu téma nové výstavby v městské části.

Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

26. února 2020 v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Další články
Nahoru