Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Skleněné podzemí: V sále vyšehradských hradeb je autorská výstava Jiřího Pačinka
Výstava Skleněné podzemí v impozantním sále Gorlice. Foto: Jan Puci

Skleněné podzemí: V sále vyšehradských hradeb je autorská výstava Jiřího Pačinka

V unikátním barokním podzemním sále Gorlice na Vyšehradě svou autorskou tvorbu představuje až do 3. září uznávaný sklářský mistr Jiří Pačinek, který v minulosti spolupracoval například s Bořkem Šípkem či Reném Roubíčkem, a dnes je veřejně známý i proto, že jeho sklo se objevilo ve filmu Glass Onion z produkce Netflixu. Výstava s názvem Skleněné podzemí je koncipována tak, aby jednotlivá díla komunikovala se surovým a historickým charakterem prostoru i s významem jedinečných barokních soch, které se v sále Gorlice nacházejí.

„Křehké a transparentní sklo Jiřího Pačinka se představí v tajemném podzemí vyšehradských kasemat v majestátním sále Gorlice – na místě původního shromaždiště vojsk a skladu munice na východ od Cihelné brány,“ přibližuje připravovanou výstavu Pačinkův blízký spolupracovník David Sobotka, podílející se i na její koncepci. 

„Krása uměleckého ručně tvarovaného skla se zde bude ve své lehkosti a eleganci snoubit s robustním zdivem kamenného sálu a barokními sochami z Karlova mostu, jež se stanou němými diváky této pozoruhodné umělecké události. Mistři vrcholného barokního sochařství F. M. Brokoff, M. V. Jackl, nebo M. B. Braun tak budou očima svých plastik shlížet na díla současného sochaře sklářského,“ dodává Sobotka. 

Temnými chodbami kasemat se divák dostane až do impozantního sálu Gorlice, pod jehož vysokou klenutou klenbou budou v prostoru levitovat dvě hlavní skleněné instalace. Křišťálová Trnová koruna a centrální objekt Armamentarium, který bude skleněnými meči, šavlemi, sudlicemi či píkami, obklopenými křehkými skleněnými slzami odkazovat na vojenskou historii tohoto prostoru. Výstava vznikla ve spolupráci produkčních týmů NKP Vyšehrad a Jiřího Pačinka, a to i s motivací přilákat návštěvníky do jedinečného a působivého prostoru barokního sálu Gorlice a kasamat.

Jiří Pačinek (*1972 Litoměřice) vystudoval sklářství v Novém Boru a v minulosti vedle B. Šípka či R. Roubíčka spolupracoval například i s Rony Pleslem, Mariou Roosen či Hansem van Bentem a dalšími. 

V současnosti Jiří Pačinek žije a působí v Kunraticích u Cvikova, kde se nachází také jeho sklárna, galerie Křišťálový chrám a Skleněná zahrada se skleněnými uměleckými artefakty. Pravidelně se účastní sklářských soutěží, prezentací a výstav v Evropě i USA.

Skleněné podzemí

termín konání: 9.6. – 3.9. 2023
místo konání: vyšehradské podzemí (kasematy a sál Gorlice, vstup z Cihelné brány), prohlídky každou celou hodinu, denně od 10 do 17 hodin

Vstupné: základní 190,– Kč, snížené 100,– Kč, rodinné 380,– Kč, předprodej na www.praha-vysehrad.cz
Spolupořadatel výstavy: Kongresové centrum Praha


Autor: puc

Čeští madrigalisté zahrají v kostele. Vstupné dobrovolné

Dnes v 11:56

V kostele sv. Václava na Proseku se bude v pátek 14. června konat koncert. Hrát budou Čeští madrigalisté

Letní scéna Prahy 10 v Heroldových sadech

Včera v 19:27

Dílničky pro děti a divadlo. V Heroldových sadech se koná Letní scéna Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10: Malešičák

Včera v 18:05

Praha 10 zve v rámci Letní scény do Malešického parku. Příští týden se tam koná koncert a divadlo pro děti.

Operní arie v průběhu staletí

Včera v 07:49

Další koncert z cyklu Tóny Vinohrad, který připravila radnice Prahy 2, uslyšíte ve středu 12. června.

Letní scéna Prahy 10 na Zahradním městě

Včera v 07:28

V Parku Malinová – Chrpová se do konce června konají koncerty a divadla v rámci Letní scény Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10 na Skalce

10. června 2024 ve 20:49

V parčíku u Aldašínské se koná program pro děti i dospělé. Tento týden jsou připraveny Automat na filmy a Diskotéka na kolečkách.

Hudba bez hranic zve na koncert s Romanem Janálem

10. června 2024 v 10:54

Koncert z cyklu Hudba bez hranic se koná v barokním refektáři dominikánů v Jilské 5 v úterý 11. června. Vstupné je dobrovolné.

Praha 14: Koncert Viaggio Musicale

10. června 2024 v 10:13

Tři renomovaní umělci nejen z oblasti staré hudby vás provedou hudbou velkých mistrů od doby renesance po vrcholný klasicismus. Zavedou vás nejen na královské dvory, ale také do těch nejkrásnějších katedrál či koncertních síní ve Francii, Itálii, Anglii, Německu.

Výstava Kniha je Art na Hradě představuje knihy jako umělecké předměty

10. června 2024 v 07:13

V Královském letohrádku na Pražském hradě si návštěvníci mohou prohlédnout novou výstavu Kniha je Art, která na knihy nahlíží netypicky ne skrze obsah, ale skrze jejich formu. Představuje je jako estetické či umělecké předměty a nabízí výběr knih pozoruhodných z hlediska typografického či...

Pobočky Městské knihovny v Praze se v pondělí uzavřou

8. června 2024 v 10:22

V pondělí 10. června bude od 13:30 hodin připraveno na Mariánském náměstí unikátní představení Sylfidy, které je ojedinělou kombinací klasického baletu párové akrobacie a grotesky.

Koncert komorní hudby v obřadní síni radnice

8. června 2024 v 09:36

Ve čtvrtek 13. června se od 19 hodin koná v obřadní síni radnice Prahy 9 koncert Ozvěny jara v podání manželského dua aneb od Bacha po Skoumala.

Devětkrát s devítkou: Jan Vent Collegium

7. června 2024 v 11:37

Třetí koncert z cyklu koncertů Prahy 9 se koná 10. června. V Parku Zahrádky ve Vysočany uslyšíte Jan Vent Collegium.

Další články
Nahoru