dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Skleněné peklo a Pražský klenot. Anketa hledala nejošklivější a nejhezčí stavby v metropoli
Crystal ční na Vinohradské ulici nad okolní domy. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Skleněné peklo a Pražský klenot. Anketa hledala nejošklivější a nejhezčí stavby v metropoli

Titul Skleněné peklo pro nejošklivější stavbu posledního čtvrtstoletí dostala v anketě Arniky budova Crystal na konci Vinohradské třídy. V těsném závěsu se umístil hotel Don Giovanni, který byl za nejošklivější moderní budovu v Praze často označován v minulosti, třetí příčka patří komplexu Quadrio ve Spálené ulici. Dvě tisícovky hlasujících v anketě pořádané sdružením Arnika vybíraly také stavby podle nich zdařilé – nejvíce hlasů dostala Národní technická knihovna, která získala titul Pražský klenot.

„Obecně se dá říci, že lidé příliš nevítají stavby, ze kterých necítí užitek. Mezi takové patří například velké kancelářské budovy, které slouží prakticky jen svým pracovníkům. Specifickým případem je pak stavba na místě, které si lidé zvykli využívat jinak. Domnívám se, že to se stalo v případě pozemku Quadria, který lidé po desetiletí využívali jako náměstí,“ říká k výsledkům Michal Křivohlávek, odborník Arniky na územní plánování.

Kromě velkých a výrazných staveb se ale velmi vysoko umístila například i prodejna Billy na Letenském náměstí. V žebříčku nejkrásnějších staveb se pak kromě budovy NTK objevil i druhý Tančící dům a nový Trojský most.

„Na druhou stranu lidé logicky oceňují veřejné stavby. Mezi pěticí výherců Pražského klenotu můžeme najít knihovnu, nový most či kostel,“ doplňuje Křivohlávek k výsledkům ankety Pražský klenot.

anketa-arnika-sklenene-peklo-nahled

Hlavním cílem ankety bylo podle Arniky vysledovat alespoň v omezené míře názory a hlediska Pražanů na nově vznikající tvář města.

Praha nyní připravuje nová pravidla, podle kterých se bude dalších 20 let stavět. Metropolitní plán by měl být po další vlně konzultací dopracován do letošního 30. května. V současnosti mají plán k dispozici pouze zastupitelé hlavního města a starostové městských částí, občané do příprav podle Arniky nahlížet nemohou.

Příprava nového územního plánu, takzvaného metropolitního, už Prahu stála zhruba 50 milionů korun. O pořízení nového plánu rozhodli zastupitelé v roce 2012. V účinnost by měl vejít nejpozději na konci roku 2020, kdy končí platnost současného plánu.


Další články
Nahoru