dnes
Úterý - zatazeno
27°C
zítra
Středa - polojasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
31°C
Skládka v Ďáblicích se uzavře, k rozšíření nedojde
Březiněvěs, v pozadí skládka. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Skládka v Ďáblicích se uzavře, k rozšíření nedojde

Skládka v pražských Ďáblicích se nebude rozšiřovat. Pražští radní dnes zastavili pořizování změny územního plánu, která by to umožnila.

„Další rozšiřování skládky Ďáblice by bylo v rozporu s plány odpadového hospodářství pro hlavní město, evropskými směrnicemi i zákonem o odpadech,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

V Ďáblicích je povoleno skládkovat do konce letošního roku, pak musí provozovatel zažádat o povolení. Od roku 2024 nebude zákon skládkování povolovat.

„Jsem ráda, že Praha nebude rozšiřovat kapacitu skládky, a zatěžovat tak životní prostředí. Městské části v okolí skládky si se skládkováním již užily své a před námi je dlouhé období rekultivace a přípravy na uzavření celé skládky,“ sdělila Kolínská.

„Po několikaletém úsilí se konečně podařilo dosáhnout toho, že se skládka v Ďáblicích v brzké době uzavře. Plán odpadového hospodářství upřednostňuje lepší způsoby nakládání s odpadem, a kdyby přišla nutnost uskladnit větší množství odpadu například v době povodní, tak v okolí Prahy je skládek více než dost,“ řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

Z plánu odpadového hospodářství pro Prahu vyplývá, že má upřednostňovat energetické využití odpadu, které zajišťuje malešická spalovna ZEVO. Město musí také klást důraz na recyklaci odpadu. Podle připravovaných evropských směrnic bude muset Praha od roku 2025 recyklovat až 60 procent komunálního odpadu.

Skládka v Ďáblicích, kterou provozuje firma A.S.A, existuje více než 25 let. Ročně se na ní ukládají desítky tisíc tun odpadu.


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

Včera v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru