dnes
Sobota - skorojasno
1°C
zítra
Neděle - jasno
0°C
pozítří
Pondělí - jasno
0°C
Skládka v Ďáblicích se uzavře, k rozšíření nedojde
Březiněvěs, v pozadí skládka. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Skládka v Ďáblicích se uzavře, k rozšíření nedojde

Skládka v pražských Ďáblicích se nebude rozšiřovat. Pražští radní dnes zastavili pořizování změny územního plánu, která by to umožnila.

„Další rozšiřování skládky Ďáblice by bylo v rozporu s plány odpadového hospodářství pro hlavní město, evropskými směrnicemi i zákonem o odpadech,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

V Ďáblicích je povoleno skládkovat do konce letošního roku, pak musí provozovatel zažádat o povolení. Od roku 2024 nebude zákon skládkování povolovat.

„Jsem ráda, že Praha nebude rozšiřovat kapacitu skládky, a zatěžovat tak životní prostředí. Městské části v okolí skládky si se skládkováním již užily své a před námi je dlouhé období rekultivace a přípravy na uzavření celé skládky,“ sdělila Kolínská.

„Po několikaletém úsilí se konečně podařilo dosáhnout toho, že se skládka v Ďáblicích v brzké době uzavře. Plán odpadového hospodářství upřednostňuje lepší způsoby nakládání s odpadem, a kdyby přišla nutnost uskladnit větší množství odpadu například v době povodní, tak v okolí Prahy je skládek více než dost,“ řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

Z plánu odpadového hospodářství pro Prahu vyplývá, že má upřednostňovat energetické využití odpadu, které zajišťuje malešická spalovna ZEVO. Město musí také klást důraz na recyklaci odpadu. Podle připravovaných evropských směrnic bude muset Praha od roku 2025 recyklovat až 60 procent komunálního odpadu.

Skládka v Ďáblicích, kterou provozuje firma A.S.A, existuje více než 25 let. Ročně se na ní ukládají desítky tisíc tun odpadu.


Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

Dnes v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Další články
Nahoru